Operný svetobežník (6)

0

Týždenný prehľad najnovších článkov

Prihlásením k odberu súhlasíte so zásadami ochrany osobných údajov. Z odberu sa môžete kedykoľvek odhlásiť.

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Témy Operného svetobežníka č. 6.: Plácido Domingo oslávil 50 rokov od svojho debutu vo Viedenskej štátnej opere, Dcéra pluku s Javierom Camarenom, svetová premiéra v Moskve, Rossiniho Gróf Ory v Brne, Faustovo prekliatie s Magdalenou Koženou, Nápoj lásky v Londýne, Don Giovanni s D´Arcangelom, festivalové operné predstavenia aj s Janou Kurucovou. Prehľad udalostí zo sveta pripravila Dáša Juhanová.

Plácido Domingo oslávil 50 rokov od svojho debutu vo Viedenskej štátnej opere

Galakoncert sa uskutočnil v Staatsoper 19. mája 2017 – presne 50 rokov od Domingovho debutu na tejto opernej scéne, kedy sa v roku 1967 predstavil v titulnej postave Verdiho opery Don Carlo. Tento výročný koncert bol pre P. Dominga 253. viedenským predstavením, na ktorom sa zúčastnil (201-krát ako spevák, 46-krát ako dirigent, 6-krát šlo o koncert). Spieval 29 rôznych postáv ako tenorista, 3 postavy ako barytón a dirigoval 9 opier a jednu operetu. Rolou, v ktorej sa najčastejšie predstavil ako spevák, je Otello, ako dirigent najčastejšie viedol orchester v Straussovej operete Netopier. V piatich operách si vyskúšal pozíciu speváka ale aj dirigenta. Ako spevák sa zúčastnil na 13-tich premiérových večeroch, ako dirigent zatiaľ len na jednom.

Galakoncert k 50. výročiu debutu Plácida Dominga vo Viedenskej štátnej opere, 2017,
Plácido Domingo, Dominique Meyer, Marco Armiliato,
foto: Michael Pöhn

Fanúšikovia P. Dominga si mohli jeho výročný viedenský koncert vychutnať na celom svete, keďže livestream z neho ponúkala Staatsoper na svojej webovej stránke a ten, kto sa nedostal do budovy opery, si mohol tento koncert v prenose užiť na námestí Herberta von Karajana vo Viedni. Zazneli na ňom časti zo štyroch Verdiho opier. Najprv to bola predohra z Nabucca, nasledovalo tretie dejstvo z Maškarného bálu, prvá scéna z druhého dejstva Traviaty a na záver tretie dejstvo zo Simona Boccanegru. Viac o tejto udalosti sme písali TU…

Dcéra pluku s Javierom Camarenom

Mexický tenorista Javier Camarena, ktorý si pred nedávnom získal skvelým výkonom na koncerte aj bratislavské publikum (o koncerte sme písali TU…), hviezdi v týchto dňoch v Španielsku. V Gran Teatre del Liceu v Barcelone mala 16. mája premiéru Donizettiho opera Dcéra pluku, v ktorej si tento spevák zaspieval úlohu Tonia. Ďalšie predstavenia sa budú v Barcelone konať do 29. mája. Dirigentom inscenácie je Giuseppe Finzi, režisérom Laurent Pelly, ktorý už má na svojom konte spolupráce s milánskou La Scalou, operou vo Viedni, Londýne či Paríži a v budúcej sezóne bude režírovať aj v Metropolitnej opere v New Yorku. Okrem J. Camarenu účinkujú: Sabina Puértolas, Ewa Podleś, Bibiana Fernández, Simone Alberghini, Isaac Galán a ďalší. Podľa rôznych reakcií miestnych kritikov je táto inscenácia doslova balzamom pre uši pre milovníkov belcanta.

video

Svetová premiéra v Moskve

Moskovské akademické hudobné divadlo K. S. Stanislavského a V. I. Nemiroviča Dančenka na svojej komornej scéne pripravuje svetovú premiéru opery ruského skladateľa Alexandra Žurbina – Metamorfózy lásky. Pre A. Žurbina boli inšpiráciou pri tvorbe opery tri konkrétne ženy, ktoré takpovediac vstúpili do dejín hudby. „Prvou je Alma, manželka Gustava Mahlera, pričom som presvedčený, že práve ona je príčinou predčasnej smrti tohto veľkého skladateľa. Potom je tu Ulrika von Levetzowa, vďaka ktorej vytvoril Goethe nesmrteľné verše. Napokon je tu Lou Andreas-Salomé nádherná žena, ktorá bola múzou pre Nietzscheho, Freuda, Rilkeho, Junga, Hauptmanna a mnohých ďalších. Spolu s libretistom Alexejom Levšinom sme spojili osudy týchto troch žien,“ prezradil A. Žurbin.

A. Žurbin: Metamorfózy lásky, Moskovské akademické hudobné divadlo, 2017,
Inna Kločko (Alma),
foto: Sergej Rodionov

Svetová premiéra sa uskutoční 25. mája, reprízy budú pokračovať do konca júna. Dirigentom bude Felix Korobov, režisérom predstavenia je Tatiana Mitkaleva. Scénu a kostýmy pripravila Maria Tregubova. Účinkujú: Valerij Mikickij, Kirill Zoločevský, Dmitrij Kondratkov, Piotr Sokolov, Natalia Vladimirskaja, Veronika Vjatkina, Jevgenia Afanasieva, Daria Terechova, Jevgenij Polikanin, Andrej Baturkin a ďalší.

Rossiniho Gróf Ory v Brne

Málo známu Rossiniho operu Gróf Ory pripravuje Národní divadlo v Brne. Premiéra sa uskutoční 26. mája, operu hudobne naštudoval Robert Kružík, réžiu, scénu i kostýmy pripravila Lenka Flory, ktorá dej z obdobia križiackych výprav presunula do 50-tych rokov minulého storočia vo Francúzsku. Účinkujú Jana Šrejma Kačírková, Kateřina Kněžíková, Václava Krejčí Housková, Lenka Čermáková, Tereze Merklová Kyzlinková, Andrea Široká, Markéta Cukrová, Jana Hrochová, György Hanczár, Petr Nekoranec a ďalší.

G. Rossini: Gróf Ory, ND Brno, 2017,
foto: ND Brno

Faustovo prekliatie s Magdalenou Koženou

V Schiller Theater v Berlíne pripravujú premiéru hudobnodramatickej legendy Hectora Berlioza – Faustovo prekliatie. Premiéra sa uskutoční 27. mája, reprízy 1., 4., 9. a 11. júna. Dirigovať bude Simon Rattle, režisérom inscenácie je Terry Gilliam, kostýmy pripravila Katrina Lindsay, scénu Hildegard Bechtler. Účinkujú Magdaléna Kožená, Charles Castronovo, Florian Boesch, Jan Martinik a ďalší.

H. Berlioz: Faustovo prekliatie, Schiller Theater Berlin,
foto: Schiller Theater Berlin

Nápoj lásky v Londýne

Londýnska Royal Opera House pripravuje premiéru Donizettiho opery Nápoj lásky. Premiéra sa uskutoční 27. mája, reprízy budú pokračovať do 22. júna. Dielo hudobne naštudoval Bertrand de Billy, režisérom je Laurent Pelly. Scénu pripravila Chantal Thomas, kostýmy Laurent Pelly. Účinkujú: Pretty Yende, Aleksanda Kurzak, Liparit Avetisyan, Roberto Alagna, Ivan Magri, Alex Esposito, Paolo Bordona, Adam Plachetka, Vlada Borovko a ďalší.

Don Giovanni s D´Arcangelom

Premiéru Mozartovej opery Don Giovanni uvedie 4. júna opere v San Franciscu. Dirigovať bude francúzsky dirigent Marc Minkowski, častý hosť v operách v Miláne, Viedni, Paríži či Versailles a v roku 2018 bude Dona Givanniho dirigovať aj v londýnskej Royal Opera House. Režisérom je Jacopo Spirei, scénu pripravil Alessandro Camera, kostýmy Andrea Viotti. Účinkujú: Ildebrando D’Arcangelo, Erin Wall, Ana María Martínez, Erwin Schrott, Erik Anstine, Stanislas de Barbeyrac, Sarah Shafer, Michael Sumuel, Andrea Silvestrelli a ďalší.

W. A. Mozart: Don Giovanni, San Francisco Opera, 2017,
Ildebrando D’Arcangelo (Don Giovanni),
foto: Robert Millard

Festivalové operné predstavenia

Od 26. mája do 11. júna bude v Halle prebiehať Händel Festspiele. Festival v Händlovom rodisku ponúkne napríklad oratóriá Jephtha, Mesiáš, Esther či Deborah, opery Acis and Galatea, Sosarme či Giustino, ale aj množstvo rôznych koncertov, workshopov a sprievodných podujatí.

V nemeckom Dortmunde sa od 28. mája do 25. júna bude konať Klangvokal Musikfestival. 28. mája na ňom zaznie Rossiniho opera Gróf Ory s Jessicou Pratt, Janou Kurucovou či Lawrencem Brownleem. 2. júna bude festival pokračovať Vivaldiho operou Tamerlano, 10. júna Händlovou operou Acis and Galatea a 24. júna festival ukončí Purcellova opera Kráľ Artur.

Jessica Pratt, Lawrence Brownlee, Jana Kurucová

Holland Festival bude v Amsterdame prebiehať od 3. do 25. júna. Prvou uvádzanou operou bude Monteverdiho Vespro della Beata Vergine, ktorú 9. júna vystrieda Straussova Salome.

V Londýne sa v priebehu troch mesiacov (1. júna až 29. augusta) bude konať Opera Holland Park Festival. Zaznejú na ňom Pucciniho opera La rondine, Mozartov Don Giovanni, Toddove Dobrodružstvá Alice v krajine zázrakov, Janáčkova Káťa Kabanová a Leoncavallova opera Zazà.

Pripravila: Dáša Juhanová

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

spravodajkyňa a publicistka, členka redakčnej rady Opera Slovakia

Zanechajte komentár