Operný svetobežník (7/2019)

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Témy Operného svetobežníka č. 7/2019: svetová premiéra vo Weimare; Leo Nucci opäť ako Rigoletto; svetová premiéra v Malmö; Richard Šveda debutoval ako Kráľ Gunther v Súmraku bohov v Duisburgu; Láska k trom pomarančom v Prahe; Mozartov Idomeneo v La Scale; Štefan Kocán vo Valkýre v Bordeaux; Puccini Festival v Budapešti s J. Curom i G. Kundem; Dantonova smrť vo Viedenskej štátnej opere a koncertné Zlato Rýna so Štefanom Margitom v Prahe. Prehľad udalostí zo sveta pripravila Dáša Juhanová.

Svetová premiéra vo Weimare

Deutsches Nationaltheater und Staatskapelle Weimar pripravili pre divákov svetovú premiéru. Uskutočnila sa 4. mája a ponúkla novú operu s názvom The Circle (Kruh). Ide už o siedme operné dielo berlínskeho dirigenta, skladateľa a pedagóga Ludgera Vollmersa.

Dirigoval Kirill Karabits, réžiu pripravil Andrea Moses, scénu Raimund Bauer, kostýmy Svenja Gassen. Účinkujú: Sayaka Shigeshima, Heike Porstein, Oleksandr Pushniak, Jörm Eichler, Ray Chenez, Daeyoung Kim, Sebastian Kowski, Heain Youn a ďalší. Predstavenie bude opera vo Weimare uvádzať do konca tejto sezóny a aj v priebehu tej budúcej.

video

Opera vychádza z literárnej predlohy – rovnomenného románu amerického spisovateľa Davea Eggersa. Ponúka príbeh Mae Hollandovej, ktorá vstupuje do svojej novej práce pre korporáciu Kruh. Tá (v blízkej a neružovej budúcnosti) riadi celú ľudskú spoločnosť. Tam, kde nie sú žiadne tajomstvá, nie je žiadna kriminalita. Každý jedinec preto zdieľa pomocou siete všetky svoje zážitky, každú jednu informáciu o svojom živote vo svete, v ktorom platí heslo – Súkromie je krádež…

Leo Nucci opäť ako Rigoletto

Palau de les Arts Reina Sofía (Òpera València) v Španielsku ponúkne 11. mája premiéru novej inscenácie Verdiho Rigoletta. Dielo hudobne naštudoval Roberto Abbado, réžia Emilio Sagi, scéna Ricardo Sánchez-Cuerda, kostýmy Miguel Crespí. V titulnej postave sa budú alternovať Leo Nucci (11. a 14. mája) a Vladimír Stojanov (17., 19. a 22. mája). Ďalej účinkujú: Maria Grazia Schiavo, Celso Albelo, Marco Spotti, Nino Surguladze, Gabriele Sagona, Marta Di Stefano, Alberto Bonifazio a ďalší.

video

Nestarnúci taliansky barytonista Leo Nucci (77) brázdi svetové operné javiská v posledných rokoch najmä s touto rolou. V priebehu minulého roka ju zaspieval v Janove, Parme, Ľubľane či Palerme a v budúcej sezóne sa s ňou vráti aj do milánskej La Scaly.

Svetová premiéra v Malmö

Malmö opera vo Švédsku pripravuje na 11. mája svetovú premiéru opery dánskeho skladateľa Bo Holtena s názvom Schlagt sie tot! (Zabite ju!) Hudobné naštudovanie pripravil Patrik Ringborg, réžiu Peter Oskarson, scénu a kostýmy Peter Holm. Účinkujú: Dietrich Henschel, Thomas Volle, Jakob Högström, Reinhard Hagen, Inger Dam Jensen, Bengt Krantz, Ole Aleksander Bang a ďalší. Reprízy budú pokračovať do 1. júna.

video

Dánsky skladateľ Bo Holten (1948) vo svojej štvrtej opere ponúka pohľad na život a dielo Martina Luthera, nemeckého reformátora, zakladateľa protestantizmu. Ten bol totiž aj celkom plodným skladateľom. Napísal približne 40 chorálov a práve tieto Bo Holten spracoval spolu so svojou hudbou do opery, približujúcej život nemeckého teológa. Libreto napísala švédska autorka Eva Sommestad Holten, manželka skladateľa. Zameriava sa však na súčasnosť, ktorá v sebe nesie mnohé paralely so svetom spred 500 rokov.

Richard Šveda debutoval ako Kráľ Gunther v Súmraku bohov v Duisburgu

Deutsche Oper am Rhein, ktorá ponúka predstavenia v dvoch mestách – v Opernhaus Düsseldorf a v Theater Duisburg – ponúkla Wagnerov Súmrak Bohov pred rokom v Düsseldorfe, teraz toto predstavenie s novým obsadením, v premiére 6. mája 2019, zamierilo do Duisburgu. Diváci si ho budú môcť vychutnať 12. mája a 2. júna.

R. Wagner: Súmrak bohov, Deutsche Oper am Rhein, koncertné prevedenie opery, 2019,
Corby Welch, Alexandra Petersamer, Sami Luttinen, Anke Krabbe, Richard Šveda,
foto: Susanne Diesner

Za zmienku stojí skutočnosť, že Deutsche Oper am Rhein uvádza všetky štyri diela, ktoré patria do Wagnerovho cyklu Prsteň Nibelungov a to v pomerne krátkom časovom slede za sebou. Kto si chce pozrieť všetky tieto opery, môže tak urobiť práve v Duisburgu – Zlato Rýna zaznie 25. mája, Valkýra 26. mája, Siegfred 30. mája a Súmrak Bohov 2. júna.

Rovnako zaujímavá je aj skutočnosť, že tak ako opery z Wagnerovho Prsteňa Nibelungov, rovnako ako Verdiho Don Carlo, nezaznejú v Theater Duisburg. Všetky májové predstavenia sú totiž presťahované (aj so scénickým prevedením) do budovy filharmónie – do Mercatorhalle. Budovu Theater Duisburg totiž 5. apríla zaplavilo 80 tisíc litrov vody po tom, ako bol v skorých ranných hodinách neúmyselne spustený protipožiarny systém. Voda zaliala scénu, podzemné priestory a technické výťahy. Niektoré predstavenia – najmä tanečné – bola táto divadelná scéna nútená úplne zrušiť, niektoré sa podarilo presťahovať do náhradných priestorov. Finančné škody neboli doposiaľ vyčíslené.

video

Súmrak bohov v Duisburgu diriguje Axel Kober, réžiu pripravil Dietrich W. Hilsdorf, scénu Dieter Richter, kostýmy Renate Schmitzer. V postave Kráľa Gunthera sa predstavil slovenský barytonista Richard Šveda, ktorý v tejto postave debutoval. Ďalej účinkujú Corby Welch, Sami Luttinen, Stefan Heidemann, Alexandra Petersamer, Anke Krabbe, Sarah Ferede, Renée Morloc, Annika Schlicht a ďalší. Vo Valkýre sa v postave Siegrune predstaví aj slovenská mezzosopranistka Zuzana Šveda, manželka Richarda Švedu.

Láska k trom pomarančom v Prahe

Národní divadlo Praha pripravuje na 16. mája premiéru Prokofievovej opery Láska k trom pomarančom. Hudobné naštudovanie má na starosti Christopher Ward, réžiu Radim Vizváry. Scénu a kostýmy pripravuje renomovaný slovenský scénograf Boris Kudlička. Účinkujú: Zdeněk Plech, Jan Šťáva, Aleš Briscein, Martin Šrejma, Veronika Hajnová, Andrea Kalivodová, Jaroslav Březina, Josef Moravec, Roman Janál, Eliška Weissová, Eva Urbanová, Jana Sibera, Csaba Kotlár, Igor Loškár a ďalší.

video

Sergej Prokofiev napísal túto operu krátko po svojej emigrácii z boľševického Ruska do USA ako veľmi kozmopolitné dielo – podľa talianskej predlohy v ruskej úprave a s francúzskym textom vzniklo dielo pre americké publikum. Opera vychádza z literárneho diela talianskeho dramatika Carla Gozziho a ponúka operu naplnenú žartom, iróniou, satirou a hľadaním zmyslu v nezmysloch. Recenziu predstavenia prinesieme.

Mozartov Idomeneo v La Scale

Milánska La Scala ponúkne divákom 16. mája premiéru novej inscenácie Mozartovej opery Idomeneo. Diriguje Diego Fasolis, réžiu pripravil Matthias Hartmann, scénu Volker Hintermeier, kostýmy Malte Lübben. Účinkujú: Bernard Richter, Federica Lombardi, Michèle Losier, Julia Kleiter, Giorgio Misseri, Kresimir Spicer a Emanuele Cordaro. Reprízy budú pokračovať do 6. júna.

W. A. Mozart: Idomeneo, Teatro alla Scala, 2019,
foto: Marco Brescia & Rudy Amisano

Štefan Kocán vo Valkýre v Bordeaux 

Opera National de Bordeaux vo Francúzsku uvedie 17. mája v premiére Wagnerovu Valkýru. Diriguje Paul Daniel, réžiu pripravila Julia Burbach, scénu Jon Bausor, kostýmy Clémence Pernoud. V postave Hundinga sa predstaví slovenský bas Štefan Kocán. Ďalej účinkujú: Evgeny Nikitin, Ingela Brimberg, Sarah Cambidge, Issachah Savage, Aude Extrémo, Léa Frouté, Soula Parassidis a ďalší.

video

Puccini Festival v Budapešti s J. Curom i G. Kundem

Od 18. mája do 10. júna sa v Budapešti uskutoční Puccini Festival. Zaháji ho premiéra Manon Lescaut v Maďarskej štátnej opere. Dielo hudobne naštuduoval Balász Kocsár, réžiu pripravil Maté Szabó, scénu Balász Horesnyi, kostýmy Anni Füzér. Účinkujú: Gabriella Létay Kiss, Rim Sae-Kyung, Marcello Giordani, Gergely Boncsér, Csaba Szegedi, Levente Molnár, András Palerdi, István Rácz a ďalší. Recenziu predstavenia prinesieme.

video

V priebehu festivalu nebude chýbať ani Tosca, Dievča zo západu, Madama Butterfly, Edgar, Bohéma, Lastovička, kompletný Triptych či Turandot (7. a 9. júna) v ktorej sa v postave Calafa predstaví José Cura. Festival uzatvorí 10. júna koncert amerického tenoristu Gregory Kundeho.

Dantonova smrť vo Viedenskej štátnej opere

Viedenská štátna opera ponúkne od 22. do 29. mája novú inscenáciu opery rakúskeho skladateľa Gottfrieda von Einema Dantonova smrť. Diriguje Michael Boder, réžiu pripravuje Josef Ernst Köpplinger, scénu Rainer Sinell, kostýmy Alfred Mayerhofer. Účinkujú Tomasz Konieczny, Benjamin Bruns, Michael Laurenz, Thomas Ebenstein, Olga Bezsmertna a ďalší.

video

Nie náhodou si opera vo Viedni si pripomína 100 rokov od narodenia Gottfrieda von Einema. Ten totiž počas svojho života doslova zásoboval Staatsoper novými dielami – či už baletnými, muzikálovými alebo opernými. Napísal osem opier, pričom najväčšiu pozornosť vzbudila jeho prvá – Dantonova smrť uvedená v roku 1947 na festivale v Salzburgu. Prináša príbeh Georgesa Jacquesa Dantona – vedúcej osobnosti Veľkej francúzskej revolúcie.

Koncertné Zlato Rýna so Štefanom Margitom

Prvá časť Wagnerovho cyklu Prsteň NibelungovZlato Rýna – zaznie v koncertnej podobe v Prahe, kedy 23. a 26. mája rozozvučí opera sálu Forum Karlín. Koncerty sa budú konať pri príležitosti 150. výročia premiéry tohto diela, ktoré po prvýkrát zaznelo v Mníchove v roku 1869. Orchester Štátnej opery Praha bude dirigovať jej hudobný riaditeľ Andreas Sebastian Weiser. Na javisku nebudú chýbať traja slovenskí sólisti – Štefan Margita, Jozef Benci a Maria Kobielska. Ďalej účinkujú: Egils Silins, Thomas Gazheli, Arnold Bezuyen, Ursula Hesse von Steinen, Christian Hübner, Jiří Rajniš a ďalší.

video

V postave Logeho sa predstaví Štefan Margita, ktorý v rámci svojho repertoáru považuje práve túto postavu za jednu z najdôležitejších. Spieval ju v Chicagu, Houstone, San Franciscu i v Metropolitnej opere v New Yorku.

Pripravila: Dáša Juhanová

zdroj: tlačové správy, internet

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

spravodajkyňa a publicistka, členka redakčnej rady Opera Slovakia

Zanechajte komentár