Operný svetobežník (7)

0

Týždenný prehľad najnovších článkov

Prihlásením k odberu súhlasíte so zásadami ochrany osobných údajov. Z odberu sa môžete kedykoľvek odhlásiť.

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Témy Operného svetobežníka č. 7.: Jolana Fogašová zaujala v Catanii ako Salome, Adam Plachetka v Londýne, Maškarný bál a Zem úsmevom v Zürichu, Zeffirelliho Bohéma opäť v La Scale, Bayreuthský Lohengrin v Prahe, Neznámy Saint-Saëns v Paríži, Svetová premiéra v Rostocku, Rattle diriguje Káťu Kabanovú, Festival Wagner in Budapest, Don Giovanni v Barcelone, Dalibor Jenis ako Macbeth v Turíne. Prehľad udalostí zo sveta pripravila Dáša Juhanová.

Jolana Fogašová zaujala v Catani ako Salome

Slovenská sopranistka Jolana Fogašová sa spoločne s talianskou speváčkou Cristinou Baggio alternovala v titulnej postave opery Richarda Straussa Salome. Šlo o inscenáciu svetoznámeho režiséra Piera Luigiho Pizzioho, ktorú mali možnosť diváci vidieť nie len v talianskych, ale aj v španielskych divadlách. O hudobné naštudovanie sa postaral rakúsky dirigent Günter Neuhold.

R. Strauss: Salome, Teatro Massimo Bellini, Catania, 2017,
Jolana Fogašová (Salome),
foto: Giacomo Orlando

V Teatro Massimo Bellini v Catanii sa uskutočnilo od 21. do 28. mája sedem predstavení. Popri J. Fogašovej a C. Baggio sa divákom predstavili Arnold Bezuyen, Peter Svensson, Sebastian Holecek, Anton Keremidtchiev, Janice Baird a ďalší. J. Fogašová túto postavu úspešne stvárnila pred niekoľkými rokmi na javisku Slovenského národného divadla (písali sme  tom TU…). Do Talianska sa vráti už o niekoľko mesiacov – v decembri, tentoraz však v titulnej postave Pucciniho opery Tosca v divadle v Bologni.

Adam Plachetka v Londýne

Royal Opera House v Londýne uvádza od 27. mája do 22. júna inscenáciu Gaetana Donizettiho Nápoj lásky. O hudobné naštudovanie sa postaral Bertrand de Billy, režisérom inscenácie je Laurent Pelly, ktorý pripravil aj kostýmy, scénu pripravila Chantal Thomas. V postave Adiny sa alternujú Pretty Yende (Adina ju čaká vo februári aj v Metropolitnej opere v New Yorku) a Aleksandra Kurzak, Nemorinom sú Liparit Avetisyan, Roberto Alagna a Ivan Magrí (nedávny Alfredo v La Scale). Dulcamarom je Alex Esposito, Giannettou Vlada Borovko a v postave Belcora sa alternuje Paolo Bordogna s Adamom Plachetkom, ktorý sa v novembri 2017 predstaví na svojom bratislavskom sólovom koncerte s mozartovským repertoárom  (viac info TU…).

video

Maškarný bál a Zem úsmevom v Zürichu

Opernhaus vo švajčiarskom Zürichu pripravuje pre divákov zaujímavé inscenácie. Najprv to bude Verdiho Maškarný bál, ktorého premiéra sa uskutoční 7. júna a reprízy budú prebiehať do 24. júna, pričom ide o obnovenú premiéru inscenácie z roku 2012. Diriguje Fabio Luisi, režisérom inscenácie je David Pountney. Scénu pripravil Raimund Bauer, kostýmy Marie-Jeanne Lecca. V postave švédskeho kráľa Gustava III. sa divákom predstaví Marcelo Álvarez, ktorý si túto postavu v roku 2013 zaspieval v milánskej La Scale. Na javisku mu bude sekundovať Sondra Rodvanovsky, ktorá Ameliou bola už aj v Miláne, New Yorku i vo Viedni. Renatom bude George Petean. Ďalej účinkujú Marie-Nicole Lemieux, Sen Guo, Yuriy Tsiple, Otar Jorjika a ďalší.

G. Verdi: Maškarný bál, Opernhaus Zürich, 2017,
foto: Opernhaus Zürich

Zároveň však operný dom v Zürichu pripravuje Lehárovu operetu Zem úsmevom s poľským tenoristom Piotrom Beczalom, ktorý sa netají svojou náklonnosťou k tomuto divadelnému žánru. Premiéra sa uskutoční 18. júna, reprízy sú naplánované do 13. júla. Diriguje Fabio Luisi, réžiu pripravuje Andras Homoki, scénu a kostýmy pripravujú Wolfgang Gussmann a Susana Mendoza. Okrem P. Beczalu účinkujú: Julia Kleiter, Rebeca Olvera, Spencer Lang, Cheyne Davidson, Martin Zysset a ďalší.

Zeffirelliho Bohéma opäť v La Scale

Preslávená Pucciniho Bohéma v réžii Franca Zeffirelliho z roku 1963 sa znovu vracia do milánskej La Scaly. Obnovená premiéra sa uskutoční 7. júna, dirigovať bude Evelino Pidó, častý hosť vo viedenskej Staatsoper. Scéna je Franca Zeffirelliho, kostýmy Piera Tosiho.

G. Puccini: Bohéma, Teatro alla Scala,
foto: Teatro alla Scala

Reprízy budú prebiehať do 5. júla. V postave Mimi sa budú alternovať Sonya Yoncheva a Ailyn Pérez, ktorá len pred pár mesiacmi v Miláne stvárnila Violettu. Rodolfom bude Fabio Sartori, ktorého toto leto čaká Radames v Aide v preslávenej Arena di Verona. Marcellom bude Simone Piazzola, Musettou Federica Lombardi. Ďalej účinkujú Mattia Olivieri, Carlo Colombara, Gabriele Sagona, Davide Pelissero, Luciano Di Pasquale a ďalší.

Bayreuthský Lohengrin v Prahe

Národní divadlo Praha pripravuje pre milovníkov hudby Richarda Wagnera jeho operu Lohengrin v produkcii, ktorá bude obnoveným naštudovaním inscenácie Wolfganga Wagnera (vnuka R. Wagnera) uvedenej na festivale v Bayreuthe v roku 1967. Premiére predchádza výstava pred Národným divadlom, ktorá dokumentuje pôvodnú inscenáciu.

R. Wagner: Lohengrin, Národné divadlo Praha, 2017, výstava,
foto: Archív ND Praha

Autorom hudobného naštudovania je Constantin Trinks. O režijnú koncepciu obnovenej inscenácie a o scénu sa postará Katharina Wagner (dcéra W. Wagnera), kostýmy pripraví Thomas Kaiser. Účinkujú: Peter Mikuláš, Jiří Sulženko, Aleš Briscein, Charles Kim, Dana Burešová, Edith Haller, Martin Bárta, Olafur Siguardarson, Eva Urbanová, Eliška Weissová, Jiří Brückler, Vladimír Chmelo, Václav Barth, Vladimír Doležal a ďalší. Národní divadlo Praha uvedie Wagnerovho Lohengrina v premiérach 8 a 10. júna 2017.

Neznámy Saint-Saëns v Paríži

V parížskej Ópera-Comique pripravujú takmer neznámu operu C. Saint-Saënsa Le timbre d´argent. Premiéra sa uskutoční 9. júna, ďalšie predstavenia sú naplánované na 11., 12., 15., 17. a 19. júna. Diriguje Francois-Xavier Roth, režisérom inscenácie je Guillame Vincent, scénu pripravuje James Brandily, kostýmy Fanny Brouste. Účinkujú Rahphaëlle Delanay, Héléne Guilmette, Jodie Devos, Tassis Christoyannis, Edgaras Montvidas, Yu Shao a ďalší.

Táto opera mala premiéru v roku 1877 v Théâtre National Lyrique v Paríži. Približuje príbeh viedenského básnika, ktorý odmieta naďalej žiť v chudobe. Počas jednej vianočnej noci sa jeho duša stane korisťou diabla, ktorý mu ponúkne bohatstvo. Stačí zazvoniť na striebornom zvončeku a prianie sa splní, za obeť však pri každom jednom básnikovom prianí padne jeden nevinný človek. Libretisti Jules Barbier a Michel Carré umožnili aj C. Saint-Saënsovi napísať svoj variant faustovskej opery, ktorá však upadla do zabudnutia napriek tomu, že ju obdivovali okrem iného o Bizet či Massenet. Vďaka parížskej inscenácii toto takmer zabudnuté majstrovské dielo opäť ožíva v spojení reality, mágie a drámy.

Svetová premiéra v Rostocku

Nemecké divadlo Volkstheater Rostock pripravuje premiéru inscenácie, ktorá bude plná hudby Giacoma Pucciniho. Nepôjde však o žiadnu novú produkciu niektorej z opier tohto talianskeho skladateľa. Hudobné predstavenie s názvom La signora Doria ponúkne na pozadí Pucciniho hudby z jeho opier kriminálny prípad, ktorý sa skutočne odohral za života tohto hudobného velikána. V roku 1909 si totiž slúžka Doria, ktorá pracovala u Pucciniho, vzala život, pretože upadla do podozrenia, že sa stala jeho milenkou.

La Signora Doria, Volkstheater Rostock, 2017, vizuál

Jeden z najväčších spoločenských škandálov v Taliansku 20. storočia sa stal podkladom pre vznik inscenácie, ktorej premiéra sa uskutoční 10. júna, reprízy sú naplánované do 22. júla. Diriguje Manfred Hermann Lehner, inscenáciu režijne pripravil Rainer Holzapfel. Autormi scény a kostýmov sú Olaf Grambow a Franziska Just. Účinkujú Renate Krösner, Paul Lücke, James Kee, Anna-Maria Kalesidis, Jamila Raimbekova a ďalší.

Rattle diriguje Káťu Kabanovú

Staatsoper Unter den Linden v Schiller Theater v Berlíne pripravuje Janáčkovu Káťu Kabanovu. Premiéra sa uskutoční 14. júna, ďalšie predstavenia sú naplánované na 18., 22., a 25. júna. O hudobné naštudovanie sa postará Simon Rattle, režisérom inscenácie je Andrea Breth.

L. Janáček: Káťa Kabanová, Staatsoper v Schiller Theater v Berlíne,
foto: Bernd Uhlig

Scénu navrhol Annette Murschetz, kostýmy Silke Willret a Marc Weeger. Účinkujú: Pavo Hunka, Simon O´Neill, Rosalind Plowright, Stephan Rügamer, Eva-Maria Westbroek, Florian Hoffmann, Anna Lapkovskaja, Arttu Kataja a ďalší

Festival Wagner in Budapest

Maďarská metropola už čoskoro privíta ďalší ročník festivalu Wagner in Budapest. Prvým predstavením bude Parsifal, ktorý zaznie 8. júna. V priebehu piatich dní sa od 15. do 19. júna na javisku Národnej koncertnej siene Bélu Bartóka vystriedajú Das Rheingold, Die Walküre, Siegfried, Götterdämmerung a Reinzi, pričom posledné predstavenie festivalu sa uskutoční 21. júna, kedy sa na javisko opäť vráti Parsifal.

Don Giovanni v Barcelone

Gran Teatre del Liceu v Barcelone pripravuje inscenáciu Mozartovho Dona Giovanniho. Premiéra je naplánovaná na 19. júna, reprízy budú pokračovať do 2. júla. Diriguje Josep Pons, režisérom inscenácie je Kasper Holten, ktorý v ďalších sezónach bude túto operu režírovať aj v Tel Avive či Londýne. Scénu a kostýmy pripravili Es Devlin a Anja Vang Kragh.

W. A. Mozart: Don Giovanni, Gran Teatre del Liceu v Barcelone,
foto: Bill Cooper

V postave Dona Giovanniho sa budú alternovať Mariusz Kwiesien (Don Giovanni z New Yorku, Viedne, Chicaga, Londýna či Krakowa) a Carlos Álvarez. Ďalej účinkujú Eric Halfvarson, Mariano Buccino, Carmela Remigio, Vanessa Goikoetxea, Dmitry Korchak, Toby Spence, Miah Persson, Myrtó Papatanasiu a ďalší.

Dalibor Jenis ako Macbeth v Turíne

Slovenský barytonista Dalibor Jenis sa čo nevidieť predstaví v titulnej postave Verdiho opery Macbeth v talianskom Turíne. Premiéra sa uskutoční 21. júna, reprízy budú pokračovať do 2. júla. O hudobné naštudovanie sa postará svetoznámy dirigent Gianandrea Noseda, režisérkou inscenácie je Emma Dante, scénu a kostýmy navrhli Carmine Maringola a Vanessa Sannino.

G. Verdi: Macbeth, Teatro Regio Torino,
foto: Teatro Regio Torino

V postave Macbetha sa bude s Daliborom Jenisom alternovať Gabriele Viviani (Renato či Marcello z La Scaly). Ďalej účinkujú Anna Pirozzi, Oksana Dyka, Vitalij Kowaljow, Marko Mimica, Piero Pretti, Giuseppe Gipali, Cullen Gandy, Alexandra Zabala, Nicoló Ceriani a ďalší.

Pripravila: Dáša Juhanová

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

spravodajkyňa a publicistka, členka redakčnej rady Opera Slovakia

Zanechajte komentár