Operný svetobežník (8/2019)

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Témy Operného svetobežníka č. 8/2019: Jolana Fogašová a Peter Berger v Moskve; Gluckova Alceste v Mníchove; Plácido Domingo ako Nabucco v Drážďanoch; Gregory Kunde ako Calaf v Bologni; hviezdami nabitá Tosca v Paríži; svetová premiéra v Berlíne; The Grange Festival v Británii; Pfingstfestspiele v Salzburgu; Dve premiéry v Brne a Tosca v Austrálii pod taktovkou Olivera von Dohnányiho. Prehľad udalostí zo sveta pripravila Dáša Juhanová.

Jolana Fogašová a Peter Berger v Moskve

V rámci tretieho ročníka festivalu Opera Art sa 21. mája v Moskve, v Čajkovského koncertnej sieni, uskutočnilo koncertné prevedenie Dvořákovej Rusalky. Medzi účinkujúcimi nechýbali ani dvaja slovenskí sólisti – sopranistka Jolana Fogašová (Cudzia kňažná) a tenorista Peter Berger (Princ).

A. Dvořák: Rusalka, Koncertné uvedenie opery, Moskva, 2019,
Peter Berger, Jolana Fogašová, Dinara Alieva, Kolobov symfonický orchester Nového operného moskovského divadla,
foto: FB JF

Ďalej účinkovali Dinara Aliyeva, Elena Manistina, Denis Makarov, Alexey Makshantsev, Alexandra Sokolova, Alexander Eremeev, Anna Emelyanova a ďalší. Kolobov symfonický orchester Nového operného moskovského divadla, dirigoval Alexander Solovyov.

Gluckova Alceste v Mníchove

Gluckova opera Alceste zaznela v premiére novej inscenácie 26. mája v Bavorskej štátnej opere. Hudobné naštudovanie mal na starosti Antonello Manacorda, réžiu Sidi Larbi Cherkaoui, scénu a kostýmy Henrik Ahr. Účinkovali Charles Castronovo, Dorothea Röschmann, Michael Nagy, Manuel Günther, Sean Michael Plumb, Anna El-Khashem, Callum Thorpe a ďalší. Reprízy budú pokračovať do 18. júla.

video

Táto opera existuje v dvoch verziách. Prvá vznikla v roku 1767 a libreto, ktorého autorom je Ranieri de´Calzabigi, bolo v taliančine. Neskôr však Gluck operu prepracoval. Zmenil niekoľko scén, zameral viac pozornosť na ústrednú dvojicu vládnuceho páru a najmä – libreto preložil do francúzštiny. Táto druhá verzia opery mala premiéru v roku 1776 v Paríži. Práve po tejto verzii siahli aj tvorcovia novej inscenácie v Mníchove. Diváci si ju budú môcť vychutnať aj v pohodlí domova vďaka livestreamu reprízy 1. júna od 19. hodiny na www.staatsoper.tv.

Plácido Domingo ako Nabucco v Drážďanoch

Semperoper v nemeckých Drážďanoch ponúkla 28. mája premiéru novej inscenácie Verdiho Nabucca. O hudobné naštudovanie sa postaral Omer Meir Wellber, réžiu pripravil David Bösch, scénu Patrick Bannwart, kostýmy Meentje Nielsen. V titulnej postave sa alternujú Andrzej Dobber a Plácido Domingo (5., 9. a 15. júna). Ďalej účinkujú: Beomjin Kim, Vitalij Kowaljow, Saioa Hernández, Christina Bock, Alexandros Stavrakakis, Simeon Esper, Tahnee Niboro, Massimo Giordano a ďalší.

video

Španielsky spevák Plácido Domingo má postavu Nabucca takpovediac v malíčku. Spieval ju už v Pekingu, vo Verone, Londýne, Viedni, New Yorku, Los Angeles. Ak by ste to tentoraz do Drážďan nestihli a chcete Dominga vidieť práve v tejto úlohe, naplánujte si tak výlet v septembri do Zürichu, či budúci rok v júni do Viedne alebo v júli do Mníchova.

Gregory Kunde ako Calaf v Bologni

Americký tenorista Gregory Kunde sa v týchto dňoch usídlil v talianskom meste Bologna. Tamojšie Teatro Comunale di Bologna prinieslo 28. mája premiéru novej inscenácie Pucciniho opery Turandot. Dielo hudobne naštudoval Valerio Galli, réžiu pripravil Fabio Cherstich, scénu a kostýmy zoskupenie umelcov s názvom AES+F. Gregory Kunde sa v postave Calafa predstaví ešte 30. mája, 1. a 4. júna. Ďalej účinkujú: Hui He, Ana Lucrecia Garcia, In Sung Sim, Alessandro Abis, Bruno Lazzareti, Antonello Palombi, Mariangela Sicilia, Francesca Sassu a ďalší.

video

Predstavenie 4. júna môžu čitatelia Opera Slovakia sledovať v priamom prenose prostredníctvom tohto streamu so začiatkom o 20:00 hod.

Hviezdami nabitá Tosca v Paríži

Začiatkom júna sa v Opéra Bastille v Paríži uskutočnia reprízy Pucciniho Tosky s mimoriadne zaujímavým obsadením. 1. a 5. júna mal v postave Cavaradossiho vystúpiť nemecký tenorista Jonas Kaufmann, ktorý z vážnych zdravotných dôvodov musel účinkovanie odrieknuť a kolegiálne ho zastúpia Vittorio Grigolo a Marcelo Puente. Toscou bude Sonya Yoncheva a Martina Serafin. Úlohy baróna Scarpiu sa zhostí taliansky barytonista Luca Salsi. Ďalej účinkujú: Krzysztof Baczyk, Sava Vemić, Christian Rodrigue Moungoungou, Nicolas Cavallier, Rodolphe Briand, Igor Gnidii a ďalší. Predstavenia diriguje Dan Ettinger, réžiu pripravil Pierre Audi, scénu Christof Hetzer, kostýmy Robby Duiveman.

video

Svetová premiéra v Berlíne

Deutsche Oper Berlin chystá svetovú premiéru opery s názvom Delírium. Libanonský skladateľ Zad Moultaka v nej vychádza z Handlovej opery Il Delirio Amoroso. Premiéra nového diela sa uskutoční 4. júna, reprízy budú pokračovať do 13. júna. Dielo hudobne naštuduje Christian Karlsen, réžiu pripravil Wolfgang Nägele, scénu a kostýmy Hannah König. Účinkujú: Flurina Stucki, Matthew Peña, Paull-Anthony Keightley, Guilhelm Terrail a ďalší.

video

Handlovu peru z 1707, v ktorej Clori nasleduje svojho milého do podsvetia, využil Zad Moultaka ako východiskový bod pre tvorbu svojej hudobnej fantázie. Händlovu hudbu obohatil o barokový komorný orchester so strunovými nástrojmi, čembalom, hobojom, ale aj s bicími nástrojmi a elektronickou hudbou.

The Grange Festival v Británii

The Grange Festival v anglickom meste Northington bude hostiť v priebehu júna a júla množstvo zaujímavých hudobných podujatí, medzi ktorými nebudú chýbať ani tri operné premiéry. Ako prvá zaznie 6. júna Mozartova Figarova svadba v hudobnom naštudovaní Richarda Egarra. Réžiu pripravil Martin Lloyd-Evans, scénu a kostýmy Tim Reed. Účinkujú: Toby Girling, Simona Mihai, Ellie Laugharne, Roberto Lorenzi, Wallis Giunta, Louise Winter a ďalší.

video

Predstavenia sa v rámci festivalu uskutočnia do 30. júna. Od 7. do 29. júna ponúkne festival aj Verdiho Falstaffa. Diriguje Francesco Cilluffo, réžia Christopher Luscombe, scéna a kostýmy Simon Higlett. Účinkujú: Robert Hayvard, Nicholas Lester, Alessandro Fischer, Graham Clark a ďalší. Treťou operou, ktorá na festivale zaznie, bude Händlovo dielo Belshazzar (20. júna až 6. júla). Diriguje Harry Christophers, réžiu pripravuje Daniel Slater, scénu a kostýmy Robert Innes Hopkins. Účinkujú: Robert Murray, Claire Booth, Christopher Ainslie, Henry Waddington a ďalší.

Pfingstfestspiele v Salzburgu

Festival Pfingstfestspiele v rakúskom Salzburgu ponúkne v priebehu júna zaujímavé podujatia najmä pre milovníkov barokovej a takzvanej starej hudby. V sále Haus für Mozart zaznie 7. a 9. júna v premiére nová produkcia Handlovej Alciny. Diriguje Gianluca Capuano, réžiu má na starosti Damiano Michieletto, scénu Paolo Fantin, kostýmy Agostino Cavalca. Účinkujú: Cecilia Bartoli, Philippe Jaroussky, Sandrine Piau, Kristina Hammarström, Christoph Strehl, Alastair Miles a ďalší.

Festivalový program bude 8. júna pokračovať operou Polifemo od Nicolu Porpora v réžii Maxa Emanuela Cenčića. 9. júna zaznie Ábelova smrť od Caldara. Festival uzavrie 10. júna Pergolesiho Stabat Mater s Ceciliou Bartoli a kontratenorom Francom Fagioli.

Dve premiéry v Brne

Národní divadlo Brno pripravilo na 14. júna premiérový večer. Zaznejú Tri fragmeny z Juliette od Bohuslava Martinů a Ľudský hlas od Francisa Pulenca. Reprízy budú pokračovať do konca sezóny. O hudobné naštudovanie sa postará Marko Ivanović, réžiu a scénu pripravuje David Radok, kostýmy Zuzana Ježková. Účinkujú: Jana Šrejma Kačírková, Magnus Vigilius, Roman Hoza, Eva Novotná, Josef Škarka a Lily Velková.

Premiéra nadväzuje na osvedčenú spoluprácu brnianskej opery s göteborskou operou a v úlohe režiséra sa do Brna vracia David Radok po úspechu, ktorý zožal vďaka jednoaktovkám Modrofúzov hrad a Očakávania. Znovu sa pokúsi skúmať vzťahy medzi mužom a ženou, skutočné i domnelé, v ktorých je súčasnosť konfrontovaný s reálnou aj fiktívnou minulosťou a postavy sa pohybujú vo svete predstáv a snov.

Tosca v Austrálii pod taktovkou Olivera von Dohnányiho

Slovenský dirigent Oliver von Dohnányi sa zanedlho presunie do Austrálie. V Opera Queensland v meste Brisbane bude totiž od 16. do 22. júna dirigovať reprízy Pucciniho Tosky. Réžiu pripravil Patrick Nolan, scénu a kostýmy Dale Ferguson. Účinkujú: Rachelle Durkin, Angus Wood, José Carbó, Shaun Brown, Sam Hartley a ďalší.

video

Oliver von Dohnányi je v súčasnosti šéfdirigentom Štátnej opery a baletu v ruskom meste Jekaterinburg. Zároveň je hosťujúcim dirigentom Štátnej opery v Budapešti, opery v americkom Seattle, opery Teatro Colon v Buenos Aires a je stálym hosťujúcim dirigentom Opera North and Nothern Philharmonia v anglickom Leedse.

Pripravila: Dáša Juhanová

zdroj: tlačové správy, internet

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

spravodajkyňa a publicistka, členka redakčnej rady Opera Slovakia

Zanechajte komentár