Operný svetobežník (8)

0

Týždenný prehľad najnovších článkov

Prihlásením k odberu súhlasíte so zásadami ochrany osobných údajov. Z odberu sa môžete kedykoľvek odhlásiť.

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Témy Operného svetobežníka č. 8.: Kaufmannov debut v Otellovi; svetová premiéra vo Würzburgu, Münchner Opernfestspiele s bohatým programom; Belliniho Námesačná v Benátkach; Festival v Aix-en-Provence; Lohengrin a Barbier zo Sevilly v Zürichu; Festival v Baden-Badene aj s Adamom Plachetkom; Juraj Valčuha diriguje v Neapoli Carmen; Rigoletto v Orange s Leom Nuccim a Štefanom Kocánom; Plácido Domingo ako Macbeth v Madride. Prehľad udalostí zo sveta pripravila Dáša Juhanová.

Kaufmannov debut v Otellovi

Nemecký tenorista Jonas Kaufmann má za sebou debut v titulnej úlohe Verdiho opery Otello, a to v londýnskej Royal Opera House. Premiéra sa uskutočnila 21. júla, reprízy pokračujú do 15. júla, pričom tú z 28. júna si budú môcť aj slovenskí diváci vychutnať v priamom prenose od 20.10 hod. v sieti kín Cinemax (viac info TU…).

Kaufmannov debut v Otellovi, ktorý je často považovaný za pomyselný vrchol tenorových rolí, bol už od minulého roku, kedy tento nemecký spevák oznámil svoju účasť v londýskej inscenácii Verdiho opery, značne medializovaný. Natískala sa otázka, akým spôsobom sa zhostí (aj po minuloročných zdravotných ťažkostiach) príležitosti zaradiť sa medzi ´dokonalých´ Otellov minulých desaťročí, medzi ktorých patria Plácido Domingo, Ramón Vinay či Jon Vickers. Podľa kritík v mnohých periodikách treba povedať, že sa tejto príležitosti zhostil ideálne. Za všetky stačí citovať New York Times: „Ak tu boli nejaké otázky o sile a flexibilite Kaufamannovho hlasu a toho, či je správnou voľbou, aby spieval Otella, Londýnska premiéra dala jasnú odpoveď. J. Kaufmann je pre túto postavu ten pravý, dalo by sa s trochou nadsadenia povedať, že sa narodil práve preto, aby spieval Otella.“

G. Verdi: Otello, Royal Opera House, 2017,
Jonas Kaufmann (Otello),
foto: Catherine Ashmor

Otella v Londýne diriguje Antonio Pappano, režisérom je Keith Warner, scénu pripravil slovenský scénograf Boris Kudlička, kostýmy Kaspar Glarner. V postave Otella sa s Jonasom Kaufmannom bude v júli alternovať Gregory Kunde. V postave Desdemony sa alternujú Maria Agresta, ktorá už bola Desdemonou v Ženeve, Zürichu či Valencii a Dorothea Röschmann, ktorá má s touto postavou skúsenosti zo Salzburgu a Drážďan. Iagom bude Marco Vratogna, ktorý si túto postavu zaspieval v Metropolitnej opere, v Tel Avive, Houstone, Zürichu či Barcelone. Alternovať ho bude Zeljko Lucic – Iago v v Zürichu a New Yorku Ďalej účinkujú: Frédéric Antoun, Thomas Atkins, Kai Rüütel, Simon Shimbadu, In-Sung Sim a ďalší.

Sezóna v Londýne bude pokračovať Pucciniho operou Turandot. Premiéra sa uskutoční 5. júla, reprízy sú naplánované na 8., 9., 11., 12., 14., 15. a 16. júla. Diriguje Dan Ettinger, režisérom je Andrei Serban. Autorom scény je Sally Jacobs. V postave princeznej Turandot sa budú alternovať Christine Goerke, Lise Lindstrom, v postave Calafa štvorica tenoristov – Aleksandrs Antonenko, Roberto Alagna, Alfred Kim a Sung Kyu Park. Ďalej účinkujú Hibla Gerzmava, Aleksandra Kurza, In-Sung Sim, Brindley Sherratt a ďalší.

Svetová premiéra vo Würzburgu

V Mainfranken Theater Würzburg pripravili svetovú premiéru opery Aloisa Brödera Unverhofftes Wiedersehen (Neočakávané stretnutia). Premiéra sa uskutočnila 24. júna, premiéry budú pokračovať do 16. júla. Diriguje Enrico Calesso, réžiu má na starosti Markus Weckesser, scénu Catharina Bornemann, kostýmy Götz Lanzelot Fischer. Účinkujú Silke Evers, Roberto Ortiz, Daniel Fiolka, Taiyu Uchiyama a ďalší.

A. Bröder: Unverhofftes Wiedersehen, Mainfranken Theater Würzburg, 2017,
foto: Thomas Obermeier

Opera vychádza z príbehu nemeckého spisovateľa a teológa Johanna Petra Hebela, ktorý približuje príbeh mladého páru, ktorý si sľúbil vernosť do smrti, lenže už vzápätí sa muž pracujúci v bani nevracia z práce domov. Aká je jeho milovaná o 50 rokov?

Münchner Opernfestspiele s bohatým programom

Mníchovský festival Bavorskej Štátnej opery ponúka od 24. júna do 31. júla milovníkom opery viac než bohatý program. Chýbať nebude Dvořákova Rusalka s Christine Opolais (25. júna), Verdiho La traviata s Plácidom Domingom ako Giorgiom Germontom (27. a 29. júna), Mozartova Čarovná flauta s René Papom (6. a 8. júla), Donizettiho Lucia di Lammermoor s Dianou Damrau (13. a 16. júla), Verdiho Sila osudu s Jonasom Kaufmannom (19. a 23. júla), Rossiniho Semiramide s Joyce DiDonato a Alexom Espositom (21. a 24. júla), Donizettiho Favoritka s Elinou Garančou a Mariuszom Kwiecienom (26. a 29. júla), Offenbachove Hoffmannove poviedky s Ildarom Abdrazakovom (27. a 30. júla) či Giordanov Andrea Chéniér s Jonasom Kaufmannom a Anjou Harteros (28. a 31. júla).

Münchner Opernfestspiele

Belliniho Námesačná v Benátkach

Benátska opera v Teatro La Fenice uvádza 30. júna Belliniho Námesačnú, reprízy budú pokračovať do 8. júla. Dirigentom inscenácie je Fabrizio Maria Carminati, režisérom Bepi Morassi. Scénu pripravil Massimo Chechetto, kostýmy Carlos Tieppo. Účinkujú Roberto Sandiuzzi, Julie Mellor, Irina Dubrovskaya, Shalva Mukeria, Silvia Frigato, William Corró a ďalší.

video

Festival v Aix-en-Provence

Francúzske mesto Aix-en-Provence bude tiež počas letných mesiacov hostiť operný festival. 3. júla na ňom vo svetovej premiére zaznie opera Philippe Boesmansa Pinocchio. Diriguje Emilio Pomárico, réžiu pripravuje Joël Pommerat, scénu Eric Soyer, kostýmy Isabelle Deffin. Účinkujú: Stéphane Degout, Vincent Le Texier, Chloé Briot, Yann Beuron a ďalší. Libreto napísal režisér J. Pommerat, vychádzajúc zo svetoznámeho príbehu Carla Collodiho. Festival bude pokračovať predstaveniami Bizetovej opery Carmen, Stravinskeho opery Život prostopášnika, ale aj Mozartovou operou Don Giovani, v ktorej sa v postave Dona Ottavia predstaví slovenský tenorista Pavol Bršlík. Ďalej to bude opera F. Cavalliho Erismena a na záver Čajkovského Eugen Onegin v produkcii moskovského Bolshoi Teatra.

Lohengrin a Barbier zo Sevilly v Zürichu

Opernhaus v švajčiarskom Zürrichu pripravuje v júli zaujímavé produkcie. 4. júla sa uskutoční obnovená premiéra Wagnerovho Lohengrina z roku 2015. Diriguje Fabio Luisi – častý hosť v Metropolitnej opere v New Yorku, režisérom predstavenia je Andras Homoki. Autorom scény a kostýmov je Wolfgang Gussmann. Účinkujú: Christof Fischesser, Brandon Jovanovich, Rachel Willis-Sorensen, Martin Gantner, Anna Smirnova, Yngve André Soberg a ďalší.

R. Wagner: Lohengrin, Opera Zürich, 2014,
foto: Monika Rittershaus

Nasledovať bude Rossiniho Barbier zo Sevilly, ktorého obnovená premiéra inscenácie z roku 2014 sa uskutoční 7. júla. Diriguje Engrique Mazzola, režisérom je Cesare Lievi. Kostýmy navrhol Marina Luxardo. Účinkujú Maxim Mironov, Carlos Chausson, Anna Goryachova, Levente Molnár, Wenwei Zhang, Hamida Kristoffersen, Yuriy Tsiple a ďalší.

Festival v Baden-Badene aj s Plachetkom

Festival Sommerfestspiele v Baden-Badene si tohto roku pripravil pre svojich návštevníkov dve operné produkcie – Mozartovu La clemenza di Tito a Čajkovského Eugena Onegina. V koncertom prevedení Mozartovej opery sa 6. a 9. júla pod taktovkou Yannicka Nézet-Séguina predstaví skutočne hviezdne obsadenie – Rolando Villazón, Sonya Yoncheva, Yoyce DiDonato, Regula Mühlemann, Tara Erraugh, Adam Plachetka a ďalší. Festival bude pokračovať predstaveniami 20. a 23. júla, počas ktorých ponúknu divákom v Baden-Badene Eugena Onegina v produkcii Mariinsky Theatre zo Sankt Peterburgu.

Valčuha diriguje v Neapoli

Slovenský dirigent Juraj Valčuha pripravuje obnovenú premiéru Bizetovej Carmen v neapolskom Teatro di San Carlo. Režisérom je Dianiele Finzi Pasca, scénu pripravil Hugo Grgiulo, kostýmy Giovanna Buzzi. Premiéra sa uskutoční 7. júla, reprízy budú pokračovať do 16. júla. Účinkujú Kate Aldrich, Stefano Secco, Erwin Schrott, Roberto Accurso, Gianfranco Montresor, Jessica Nuccio, Giuseppina Bridelli, Sandra Pastrana a ďalší.

G. Bizet, Carmen, Teatro di San Carlo,
foto: Luciano Romano

Predstavenia sú súčasťou festivalu San Carlo Opera festival, ktorý bude pokračovať Verdiho Trubadúrom. Pod taktovkou Josepha Caballé Domenecha, v réžii Michala Znanieckeho, v scéne Luigiho Scolia a v kostýmoch Giusi Giustino sa predstavia Vitaliy Bilyy, Saioa Hernández, Marianne Cornetti, Violeta Urmana, Murat Karahan, Gustavo Porta, Ugo Guagliardo a ďalší. Trubadúra si diváci budú môcť pozrieť v termínoch od 8. do 16. júla.

Rigoletto v Orange s Nuccim a Kocánom

Najstarší operný festival vo Francúzsku – v antickom divadle v meste Orange – začína Verdiho Rigolettom v titulnej role s momentálne hádam najznámejším predstaviteľom Rigoletta – Leom Nuccim. V role Sparafucila sa predstaví slovenský spevák Štefan Kocán. Rigoletto zaznie v Orangi 8. a 11. júla. Ďalej účinkujú: Nadine Sierra, Celso Albelo, Wojtek Smilek, Christophe Berry, Jean-Marie Delpas, Marie-Ange Todorovitch a ďalší. Festival bude 2. a 5. augusta pokračovať ďalšou Verdiho operou Aida a znovu ponúkne kvalitné obsadenie v zložení Sondra Radvanovsky, Anita Rachelishvili, Ludivine Gombert, Marcelo Alvarez, Quinn Kelsey, Nicolas Courjal a ďalší.

Festival Chorégies d’Orange

Plácido Domingo ako Macbeth v Madride

Verdiho opera Macbeth zaznie v exkluzívnom obsadení v koncertnom prevedení v Teatro Real de Madrid 11., 14. a 17. júla. Diriguje James Conlon, účinkujú Plácido Domingo, Ildebrando D´Arcangelo, Anna Pirozzi, Brian Jagde, Vincenzo Costanzo, Fernando Javier Radó a ďalší.

Pripravila: Dáša Juhanová

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

spravodajkyňa a publicistka, členka redakčnej rady Opera Slovakia

Zanechajte komentár