Operný svetobežník (9/2019)

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Témy Operného svetobežníka č. 9/2019: Domingo dirigoval Verdiho Requiem v Ľubľane; Verdiho Zbojníci v milánskej La Scale; Festival vo Verone otvorí nová Zeffirelliho Traviata; Piotra Beczału ocení Viedenská štátna opera; Pavol Bršlík v mníchovskej Salome; Praha chystá Smetanovho Dalibora s Petrom Bergerom a Michalom Lehotským; Svetová premiéra v Zürichu; Festival D´Aix en Provence; Zaujímavo obsadený Trubadúr v Madride a Dalibor Jenis na festivale Savonlinna. Prehľad udalostí zo sveta pripravila Dáša Juhanová.

Domingo dirigoval Verdiho Requiem v Ľubľane

Plácido Domingo dirigoval Verdiho Requiem v slovinskej Ľubľane. Stalo sa tak 17. júna v rámci Festivalu Ljubljana. Ako sólisti sa predstavili Elvira Hasanagić, Annalisa Stroppa, Arturo Chacòn-Cruz a Roberto Tagliavini.

video

Práve Verdiho Requiem slávnostne otvorilo 67. ročník festivalu, v rámci ktorého sa diváci budú môcť okrem množstva rôznych podujatí tešiť aj na Aidu (2. júla), koncert Thomasa Hampsona a Eleny Mosuc (11. júla) či Traviatu (28. a 29. augusta).

Verdiho Zbojníci v milánskej La Scale

Milánska La Scala pripravila na 18. júna premiéru novej inscenácie Verdiho menej známej opery Zbojníci. Dielo hudobne naštudoval Michele Mariotti, réžiu pripravil David McVicar, scénu Charles Edwards, kostýmy Brigitte Reiffenstuel. Reprízy sú plánované do 7. júla. Účinkujú: Michele Pertusi, Fabio Sartori, Massimo Cavalletti, Lisette Oropesa, Alessandro Spina, Francesco Pittari, Matteo Desole a ďalší.

Jeden z najznámejších operných domov sa tak vracia k snahe priblížiť aj tie Verdiho opery, ktoré vznikli v počiatkoch jeho tvorby a nepatria medzi notoricky známe. Začiatkom aktuálnej sezóny zaznela opera Attila z roku 1846, v septembri 2018 opera Ernani z roku 1844. Opera Zbojníci (Masnadieri) mala premiéru v roku 1847 v Londýne. Práve operný dom v Londýne si po úspechu predchádzajúcej Verdiho opery Ernani objednal u tohto talianskeho skladateľa nové dielo, ktoré by vytvoril špeciálne pre londýnske divadlo Her Majesty´s Theatre. Pôvodne to mala byť opera Korzár na základe Byronovej básne, no rôzne okolnosti zapríčinili posun premiéry a aj jej zmenu. Vznikli tak Zbojníci, opera, ktorá vychádza z hry F. Schillera.

Festival vo Verone otvorí nová Zeffirelliho Traviata

Známy letný operný festival v talianskej Verone začína už 21. júna Verdiho Traviatou. Otvorenie festivalu, ktorý sa koná od roku 1936, sa bude niesť v znamení pocty nedávno zosnulému talianskemu režisérovi Francovi Zeffirellimu (o jeho úmrtí sme písali TU…). Ten bol totiž doslova majstrom pri tvorbe inscenácií práve pre Arénu vo Verone. Vytvoril množstvo inscenácií, okrem iného Carmen, Aidu, Trubadúra, Turandot, Dona Giovanniho, Madama Butterfly či Komediantov.

Tentoraz vyše roka pracoval na tvorbe novej inscenácie Traviaty, ktorej premiéry sa však už bohužiaľ nedožil… „Celá Verona plače. Odišiel totiž jeden z najväčších obdivovateľov nášho mesta. Verona dlhuje Francovi Zeffirellimu veľmi veľa,“ vyjadril sa starosta talianskeho mesta Federico Sboarina.

video

Za dirigentským pultom sa počas Traviaty do 5. septembra budú striedať Daniel Oren, Andrea Barristoni a Marco Armiliato. Na javisku sa okrem iných objavia aj Plácido Domingo, Leo Nucci, Vittorio Grigolo či Alexandra Kurzak.

Festival bude pokračovať Aidou (22. júna až 7. septembra), v ktorej sa predstavia okrem iných aj Anna Pirozzi, Martin Muehle, Vitaliy Bilyy a v postave Ramfisa aj slovenský bas Štefan Kocán. Od 29. júna do 29. júla zaznie vo Verone Trubadúr, tiež v Zeffirelliho réžii. Na javisku sa predstaví Anna Netrebko, Yusif Eyvazov, Luca Salsi či Dolora Zajick. Carmen bude arénou znieť od 6. júla do 4. septembra. Placido Domingo sa tentoraz postaví za dirigentský pult, na javisku sa predstavia Ksenia Dudnikova, Martin Muehle, Vitaliy Bilyy či Erwin Schrott. Toske bude aréna patriť od 10. augusta do 6. septembra a predstavia sa okrem iných aj Yusif Eyvazov, Saioa Hernández či Ambrogio Maestri.

Piotra Beczału ocení Viedenská štátna opera

Poľskému tenoristovi Piotrovi Beczałovi sa dostane mimoriadneho titulu Kammersänger. Viedenská štátna opera ho ocení 23. júna a udeje sa tak na repríze Pucciniho Tosky. V postave Cavaradossiho totiž Piotr Beczała vo februári t.r. debutoval práve vo Viedenskej štátnej opere, písali sme o tom TU…  Na jej javisku sa však prvýkrát s opernou postavou predstavil v roku 1998 v Čarovnej flaute, odvtedy sa vo Viedni objavil vo viac ako desiatke produkcií a divákom ponúkol viac ako 60 predstavení.

G. Puccini: Tosca, Viedenská štátna opera, 2019,
Piotr Beczala (Cavaradossi), Sondra Radvanovsky (Tosca),
foto: Michael Pöhn

Tosca sa v reprízach vráti na viedenské javisko 15., 18. a 23. júna, pričom predstavenia 15. a 23. júna budú vysielané naživo na námestí pred operným domom ako súčasť programu Opera žije na námestí a repríza 23. júna bude vysielaná naživo aj na webe www.staatsoperlive.com. Diriguje Marco Armiliato a popri Piotrovi Beczalovi sa predstavia Nina Stemme, Carlos Álvarez, Sorin Coliban, Alexandru Moisiuc Wolfram Igor Derntl, Hans Peter Kammerer a ďalší.

Pavol Bršlík v mníchovskej Salome

Mníchovská Bayerische Staatsoper pripravuje ďalšiu premiéru. V novej inscenácii zaznie 27. júna Straussova Salome. Hudobné naštudovanie pripravuje Kirill Petrenko, réžiu renomovaný Krzysztof Warlikowski, scénu a kostýmy Małgorzata Szczęśniak. V postave Narrabotha sa predstaví slovenský tenorista Pavol Bršlík. Ďalej účinkujú: Wolfgang Ablinger-Sperrhacke, Michaela Schuster, Marlis Petersen, Wolfgang Koch, Rachael Wilson, Scott MacAllister, Roman Payer, Kristofer Lundin, Kevin Conners, Peter Lobert a ďalší.

video

Krzysztof Warlikowski sa do Mníchova vracia po tretíkrát. V predchádzajúcich sezónach vytvoril inscenácie Čajkovského Eugena Onegina a Straussovej Ženy bez tieňa. Tentoraz sa znovu vracia k Straussovi a jeho opere Salome. „Nie je dôležité len to, čo je v samotnom diele – či už to tam vložili Oscar Wilde alebo Richard Strauss. Dôležitý je celý kontext, ktorý dopĺňa túto prácu od jej vzniku – čiže dejiny kresťanstva a celého ľudstva,“ nazdáva sa režisér, ktorý má na svojom konte mimoriadne cenené inscenácie pre opery v Paríži, Londýne či Bruseli.

Praha chystá Smetanovho Dalibora s Petrom Bergerom a Michalom Lehotským

Na úplný záver aktuálnej sezóny pripravuje Národní divadlo v Prahe premiéru novej inscenácie Smetanovho Dalibora. Premiéra sa uskutoční 27. júna. Hudobné naštudovanie má na starosti Jaroslav Kyzlink, réžiu pripravuje Jiří Nekvasil, scénu Daniel Dvořák, kostýmy Zuzana Bambušek Krejzková.

B. Smetana: Dalibor, Národné divadlo Praha, 2019,
Peter Berger (Dalibor),
foto: Patrik Borecký

V titulnej postave Dalibora sa budú alternovať dvaja slovenskí tenoristi – Peter Berger a Michal Lehotský. Ďalej účinkujú: Adam Plachetka, Svatopluk Sem, Jiří Brückler, Jakub Kettner, Jiří Sulženko, Jan Štáva, Jaroslav Březina, Martin Šrejma, Dana Burešová, Kateřina Hebelková, Veronika Holbová, Alžběta Poláčková, Ivo Hrachovec, Pavel Švingr a ďalší.

Tretia Semtanova opera Dalibor je úzko spojená s budovou Národního divadla Praha. Premiéra sa uskutočnila 16. mája 1868 v pražskom Novomestskom divadle v rámci osláv spojených s položením základného kameňa Zlatej kapličky, čiže budovy Národního divadla. Príbeh o rytierovi Daliborovi vychádza z historických udalostí doby vlády kráľa Vladislava II. Jagellonského, v librete prevláda romantická povesť o rytierovi, ktorý sa vo väzení naučil hrať na husle.

Svetová premiéra v Zürichu

Opernhaus Zürich pripravuje svetovú premiéru opery skladateľa Michaela Pelzela. Premiéra diela s názvom Last call (Posledný hovor) sa uskutoční 28. júna, reprízy budú pokračovať do 6. júla. Diriguje Jonathan Stockhammer, réžiu pripravil Chris Kondek, scénu Sonja Füsti, kostýmy Julia von Leliwa. Účinkujú: Christina Daletska, Annette Schönmüller, Ruben Drole, Alina Adamski, Thomas Erlank, Jungrae Noah Kim a ďalší.

Michael Pelzel, zdroj: Opernhaus Zürich

Opera v Zürichu týmto dielom pokračuje v sérii premiér nových diel švajčiarskych skladateľov. Tentoraz dostal priestor Michael Pelzel, ktorý patrí medzi najúspešnejších skladateľov svojej generácie, v roku 2017 získal cenu hudobnej nadácie Ernsta von Siemens. Opera vznikla podľa libreta Dominika Rieda a ponúka pohľad do budúcnosti, v ktorom ľudstvo ohrozujú komunikačné média. Stali sa nezvládnuteľnými, ovládajú všetky aspekty ľudského života. Preto sa ľudstvo rozhodne opustiť svoju rodnú planétu. Náhoda však zapríčiní, že na Zemi ostane dvojica – muž a žena. Po počiatočnej panike sa musia naučiť komunikovať ´postarom´ – slovami, dotykmi, ale aj mlčaním…

Festival D´Aix en Provence

Mozartovo Requiem otvorí 3. júla ďalší ročník festivalu vo francúzskom meste Aix en Provence. Festival, ktorý píše svoju tradíciu od roku 1948, ponúkne tohto roku okrem iného predstavenia Pucciniho Toscy (4. až 22. júla), v hlavných úlohách s Angelou Blue, Josephom Callejom a Alexeyom Markovom. Chýbať nebude opera Jakob Lenz Wolfganga Rihma (5. až 15. júla), v svetovej premiére zaznie opera Adama Maora Les mille endormis (6. až 14. júla). V opere Kurta Weilla Vzostup a pád mesta Mahagonny (6. až 15. júla) sa predstaví fínska sopranistka Karita Mattila.

video

Zaujímavo obsadený Trubadúr v Madride

Teatro Real v španielskom Madride pripravilo na záver sezóny premiéru novej inscenácie Verdiho Trubadúra a divákov láka na túto obľúbenú operu okrem iného aj skvelým obsadením. Premiéra sa uskutoční 3. júla a reprízy sú naplánované do 25. júla. O hudobné naštudovanie sa postará Maurizio Benini, réžiu pripravuje Francisco Negrín, scénu a kostýmy Louis Desiré. V postave Leonory čaká na diváka skvelá predstaviteľka počas ktorejkoľvek reprízy, pretože na javisku sa budú striedať Maria Agresta, Hibla Gerzmava a Lianna Haroutounian. Partnerom na javisku im bude ako Manrico Francesco Meli alebo Piero Pretti. Grófom Luna bude na premiére Ludovic Tézier, alternovaný je Arturom Rucinskim a Dimitrim Plataniasom. V postave Azunceny sa budú striedať Ekaterina Semenchuk, Marie-Nicole Lemieux a Marina Prudenskaya. Ďalej účinkujú: Roberto Tagliavini, Cassandre Berthon, Fabián Lara, Moisés Marin a ďalší.

Dalibor Jenis na festivale Savonlinna

Novou inscenáciou Rossiniho Barbiera zo Sevilly začína festival vo fínskom meste Savonlinna. Premiéra sa v priestoroch hradu Olavinlinna uskutoční 4. júla, reprízy festival ponúkne do 25. júla. Operu hudobne naštuduje Frédéric Chaslin, réžiu pripravuje Kari Heiskanen, scénu Antti Manttila, kostýmy Teemu Muurimäki. Účinkujú: Alexey Tatarintsev, Raffaele Raffio, Laura Verrecchia, Ville Rusanene, Joonas Asikainen, Shavleg Amasi a ďalší.

video

V rámci festivalu zaznejú aj ďalšie opery. V titulnej role Verdiho Rigoletta (5. až 19. júla) sa predstaví slovenský barytonista Dalibor Jenis, chýbať nebude ani ďalšia Verdiho opera Zbojníci (15. až 30. júla), Mozartov Únos zo serailu (22. až 27. júl) či Straussova opereta Netopier (30. júla až 3. augusta). Na Galakoncerte 18. júla sa za sprievodu orchestra a zboru z milánskej La Scaly predstavia Sonya Yoncheva, Giorgio Berrugi, Leo Nucci a Ferrucio Furlanetto.

Pripravila: Dáša Juhanová

zdroj: tlačové správy, internet

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

spravodajkyňa a publicistka, členka redakčnej rady Opera Slovakia

Zanechajte komentár