Operný svetobežník (9)

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Témy Operného svetobežníka č. 9.: Čajkovského Piková dáma ako sex a násilie v gete, Tchaikowského Kupec benátsky v Londýne, Belliniho opera v hoteli, neznáma opera Umberta Giordana, Opera The (R)evolutions of Steve Jobs, svetová premiéra v Garstingtone, Madama Butterfly v Seattli. Prehľad udalostí zo sveta pripravila Dáša Juhanová.

Piková dáma ako sex a násilie v gete

Operný dom v nemeckom meste Stuttgart ponúkol novú produkciu opery P. I. Čajkovského Piková dáma, pričom divákom ju približuje cez obraz sexu a násilia v gete. Premiéra sa uskutočnila 11. júna, reprízy pokračujú v júli ale aj v budúcej sezóne. O hudobné naštudovanie sa postaral Sylvain Cambreling, o réžiu a dramaturgiu Jossi Wieler a Sergio Morabito, o scénu a kostýmy Anna Viebrock. Účinkujú: Ervin Caves, Vladislav Sulimsky, Shigeo Ishino, Torsten Hofmann, David Steffens, Gergely Németi, Michael Nagl, Helene Schneiderman, Rebecca von Lipinski a ďalší.

P. I. Čajkovskij: Piková dáma, Opera Stuttgart. 2017,
Shigeo Ishino (Knieža Jeleckij), Erin Caves (Herman), Helene Schneiderman (Grófka),
zbor Staatsopernchor Stuttgart,
foto: A. T. Schaefer

Táto produkcia podľa ohlasov v médiách tlačí snahu režisérov aktualizovať dej opier až do extrému. Príbeh je zasadený medzi fasády ošumelých domov, mohlo by ísť o okrajovú štvrť ktoréhokoľvek mesta na svete. Atmosféra na ulici je presýtená sexom a násilím. Cisársky ples režiséri inscenovali ako veľký pouličný festival. Inscenátorom sa však najmä nepodarilo vykresliť dôvody sociálnej izolácie Hermana, vykreslili ho ako jedného z mnohých násilníkov, ktorí túžia po tom, aby rýchlo zbohatli.

Kupec benátsky A. Tchaikowského

Royal opera House v Londýne uviedlo premiéru opery britsko-poľského skladateľa André Tchaikowského Kupec benátsky, inšpirovanú známym príbehom hry W. Shakespeara. Premiéra sa uskutočnila 19. júla. Ide o produkciu Welsh National Opera. Diriguje Lionel Friend, režisérom je Keith Warner, scénu navrhol Ashley Martin-Davis. Účinkujú: Lester Lynch, Martin Wölfel, Bruce Sledge, Miklós Sebestyén, Mark Le Brocq, Gary Griffiths a ďalší.

A. Tchaikowsky: Kupec benátsky, Welsh National Opera, 2017,
Verena Gunz (Nerissa), David Stout (Gratiano), Bruce Sledge (Lorenzo), Sarah Castle (Portia), Martin Wölfel (Antonio),
foto: Johan Persson

Kupec benátsky je jediná opera A. Tchaikowského, ktorý ju dokončil v roku 1982, skôr než zomrel. Svetová premiéra opery sa však konala až v roku 2013 na festivale v Bregenz.

Belliniho opera v hoteli

Na skutočne nezvyčajnom mieste si budú môcť diváci vypočuť operu Vincenza Belliniho Bianca a Fernando. V švajčiarskom hoteli Reine Victoria v St. Moritzi sa uskutočnia dve predstavenia – 22. a 23. júla. Diriguje Olga Pavlu, režisérom je Peter George d´Angelino Tap. Účinkujú Eva Fiechter, Michael Feyfar, Martin Snell, Flurin Caduff, Riccardo Di Francesco a ďalší. Neobarokový hotel sa tak stane scénou pre menej známu – v poradí druhú – operu V. Belliniho, ktorá mala premiéru v roku 1826 v Neapoli. Skladateľovi priniesla veľký úspech, počas premiéry dokonca v hľadisku prítomný kráľ porušil dvornú etiketu a tlieskal skladateľovi postojačky! Vincenzo Bellini na základe tohto úspechu získal objednávku na novú operu pre milánsku La Scalu.

Neznáma opera Umberta Giordana

V rámci festivalu Festival de Radio France et Montpellier ponúkne Opéra Berlioz koncertné prevedenie opery Umbera Giordana Siberia (Sibír). Predstavenie sa uskutoční 22. júla, diriguje Domingo Hindoyan. Účinkujú: Sonya Yoncheva, Murat Karahan, Gabriele Viviani, Catherine Carby, Marin Yonchev, Anais Constant, Alvaro Zambrano ďalší.

Sonya Yoncheva, Domingo Hindoyan

Hoci Umberto Giorgano počas svojho života napísal viacero opier, javiskovej podoby sa málokedy dostane inej než Fedora alebo André Cheniér. Tentoraz v koncertnom prevedení ožije opera Sibír, ktorá mala premiéru v roku 1903 v milánskej La Scale. Libreto napísal Luigi Illica na motívy Tolstého románu Vzkriesenie. Dej opery sa odohráva v Rusku v prvej polovici 19. storočia a prináša romantický príbeh Vassilyho, ktorého jeho milovaná neváha nasledovať aj do vyhnanstva na Sibír.

Opera The (R)evolutions of Steve Jobs

Vizionár Steve Jobs, zaujímavá postava posledných desaťročí, ktorá inšpirovala svojim životom viacerých tvorcov, aby zmapovali jej život, sa stala podnetom aj pre operu. Opera The (R)evolutions of Steve Jobs bude mať svetovú premiéru 22. júla v americkom meste Santa Fe v Crosby Theatre. Hudbu zložil Mason Bates na libreto Marka Campbella. Reprízy budú pokračovať do 25. augusta. Dirigujú Michael Christie a Robert Tweten, režisérom je Kevin Newbury. Scénu navrhol Vita Tzykun, kostýmy Paul Carey. Účinkujú: Edward Parks, Sasha Cooke, Wei Wu, Kelly Markgraf, Garrett Sorenton a ďalší.

Mnohí z nás chcú zmeniť svet, Steve Jobs to urobil – toto je základná myšlienka opery, od ktorej sa odrazili jej tvorcovia. Vykreslili v nej tohto muža ako človeka s priam magnetickou príťažlivosťou, nedosiahnuteľného, empatického, ale aj krutého a nepokojného. Divákom ponúkajú príbeh človeka, ktorý sa retrospektívne krúti vo víre životných udalostí, ktoré ho sformovali a zároveň sa snaží prijať svoju smrť.

Svetová premiéra v Garstingtone

Opera v britskom meste Garstington pripravuje svetovú premiéru opery Roxanny Panufnik Silver Birch (Strieborná breza). Libreto napísala Jessica Duchen na motívy básne Siegrieda Sassoona. Premiéra sa uskutoční 28. júla, reprízy 29. a 30. júla. Diriguje Douglas Boyd, režisérom je Karen Gillingham, scénu pripravil Rhiannon Newman Brown. Účinkujú: Sam Furness, Victoria Simmonds, Darren Jeffrey, Bradley Travis, Sarah Redgwick, James Way a ďalší. Dej opery vychádza zo svedectva britských vojakov, ktorí pôsobili v Iraku. Jack sa pripojil k armáde, aby umlčal posmechy vlastného otca kvôli svojej láske k poézii. Jacka a jeho brata Davea zážitky z Iraku zmenia natoľko, že prevrátia svet svojej rodiny hore nohami. Jedine bezprecedentná láska ich matky môže udržať rodinu pohromade.

Madama Butterfly v Seattli

Seattle opera v USA pripravuje na august sériu predstavení Madama Butterfly Giacoma Pucciniho. Premiéra sa uskutoční 5. augusta, reprízy budú pokračovať do 19. augusta. Diriguje Carlo Montanaro, režisérkou je Kate Cherry, scénu a kostýmy pripravuje Christina Smith.

G. Puccini: Madama Butterfly, Seattle Opera,
foto: Neil Mackenzie

V postave Cio-Cio San sa predstaví arménska sopranistka Lianna Haroutounian, ktorá prednedávnom podala presvedčivý výkon ako Leonora vo Verdiho Trubadúrovi na doskách londýnskej opery. Cio-Cio San už spievala aj v Amsterdame, San Franciscu a Hamburgu. Alternovať sa bude s gréckou sopranistkou Alexiou Voulgaridou, ktorá si titulnú rolu v Madama Butterfly zaspievala už v Bruseli, Stuttgarte, Londýne, Sydney, Tokyu či Hamburgu. V postave Pinkertona sa budú alternovať Alexey Dolgov (Lensky z tohtoročnej produkcie Eugena Onegina v Metropolitnej opere) a Dominick Chenes. Ďalej účinkujú Weston Hurt, Renée Rapier, Sarah Mattox, Rodell Rosel, Ryan Bede, Daniel Sumegi a ďalší.

Pripravila Dáša Juhanová

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

spravodajkyňa a publicistka, členka redakčnej rady Opera Slovakia

Zanechajte komentár