Operou Juliette vstúpilo Národné divadlo Praha na webovú platformu OperaVision

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Praha – Národné divadlo Praha si v marci t. r. pripomína 80 rokov od svetovej premiéry opery Juliette (Snář) Bohuslava Martinů. Toto jubilejné výročie oslavujú nielen uvedením tohto diela na svojej scéne a výstavou v centre Prahy, ale po prvýkrát aj celosvetovo prostredníctvom medzinárodnej webovej platformy OperaVision. Na inscenácii, ako aj zázname predstavenia sa taktiež podieľali slovenskí umelci i tvorcovia.

Juliette (Snář) je jedna z vrcholných opier Bohuslava Martinů (1890 – 1959). Skladateľ ju skomponoval v Paríži na vlastné libreto na námet divadelnej hry Georgesa Neveuxa v rokoch 1936 – 1937. Svetovú premiéru mala v Prahe 16. marca 1938 v hudobnom naštudovaní Václava Talicha a v réžii Jindřicha Honzla, významných umeleckých osobností 1. polovice 20. storočia. Výročie svetovej premiéry pripomína od 1. marca 2018 aj výstava na námestí Václava Havla v Prahe, ktorá predstavuje nielen fotografie z prvej či súčasnej inscenácie Julietty pražského Národného divadla, ale prístupné sú aj ukážky z rukopisu partitúry. Výstava potrvá do 21. marca 2018.

Výstava k príležitosti 80. výročia svetovej premiéry opery Bohuslava Martinů Juliette (Snář) v Prahe, 2018.
foto: ND Praha

Opera Národného divadla si pripomenie výročie uvedením slávnostného predstavenia presne v deň 80. výročia svetovej premiéry 16. marca 2018 a zároveň od marca po prvýkrát približuje toto dielo aj milovníkom opery na celom svete prostredníctvom medzinárodnej webovej platformy OperaVision.

Národné divadlo Praha na OperaVision

Národné divadlo Praha sa v sobotu 3. marca 2018 po prvýkrát zúčastnilo projektu webovej platformy operavision.eu odvysielaním záznamu inscenácie opery Juliette (Snář) Bohuslava Martinů, ktorú v tento deň mohli diváci celého sveta zhliadnuť online v pohodlí svojho domova. Inscenáciu je možné na OperaVision uvidieť od jej prvého odvysielania až po dobu troch mesiacov do 2. júna 2018. Ide o záznam priameho prenosu Českej televízie z historickej budovy Národného divadla Praha, ktorý sa uskutočnil v rámci Medzinárodného televízneho festivalu Zlatá Praha 29. októbra 2017. Pod taktovkou hudobného riaditeľa Opery ND, dirigenta Jaroslava Kyzlinka sa v hlavných postavách predstavili Alžběta Poláčková (Juliette), Peter Berger (Michel), Ondřej Koplík (Komisař / Listonoš / Lesní hlídač / Strojvedoucí), Petr Levíček (Úředník), Yevhen Shokalo (Starý Arab / Trestanec), Michaela Zajmi (Malý Arab / Poslíček) Stanislava Jirků (Hadač) Jiří Hájek (Muž v okně / Obchodník se vzpomínkami), Marek Gurbaľ (Muž s helmou / Hlas šéfa za scénou) Lucie Hájková (Obchodnice s ptáky) Yvona Škvárová (Obchodnice s rybami) Jan Šťáva (Stařec Mládí / Žebrák), Ivan Kusnjer (Dědeček / Starý námořník), Michal Bragagnolo (Mladý námořník) a Milan Stehlík (Noční hlídač). Hrá Orchester Národného divadla a spoluúčinkuje Zbor ND (zbormajster Pavel Vaněk). Režisérkou a scénografkou pražskej inscenácie z marca 2016, ktorá vznikla aj v spolupráci s Nadáciou Bohuslava Martinů, je slovenská režisérka Zuzana Gilhuus, autorom kostýmov je Tomáš Kypta. Televíznej réžie sa ujala slovenská režisérka žijúca v Prahe Blažena Hončarivová. Inscenácia je v českom jazyku s anglickými titulkami.

B. Martinů: Juliette (Snář), Národné divadlo Praha,
foto: Hana Smejkalová

Na projekte OperaVision sa podieľa viac ako tridsať operných domov z osemnástich krajín v spolupráci s asociáciou operných divadiel a festivalov Opera Europa. Súčasťou tohto projektu je od tohto roku aj Opera Národného divadla Praha. „OperaVision je výnimočný projekt. Milovníkom opery prináša možnosť zhliadnuť opery z aktuálneho repertoáru množstva operných domov, a tak získať prehľad o dianí na operných scénach vo svete. Platforma reaguje aj na rýchle zmeny v mediálnom prostredí. Juliette je prvou inscenáciou, ktorú na tejto platforme uvádzame.“ uviedla riaditeľka Opery Národného divadla Silvia Hroncová.

Streaming opery Juliette je od 3. 3. 2018 do 2. 6. 2018 23:59 h. k dispozícii TU…

Platforma OperaVision je koordinovaná významnou celosvetovou opernou sieťou Opera Europa (OE) pod vedením Nicholasa Payna, ktorý sa stal riaditeľom združenia Opera Europa v roku 2003 (založená 2001). Za svojho pôsobenia získal pre OE členstvo viac ako 180-tich operných súborov a operných festivalov z vyše 40 krajín. Vytvoril z tejto organizácie hlavné profesionálne operné združenie v Európe a nadviazal profesionálne kontakty v celom opernom svete. Opere sa venuje od roku 1968, kedy sa stal členom Kráľovskej opery v Covent Garden. Ďalej pôsobil vo Waleskej národnej opere v Cardiffe, následne bol vymenovaný generálnym riaditeľom Opera North so sídlom v Leedse. Po návrate do Londýna sa stal riaditeľom Kráľovskej opery v Covent Garden. Neskôr bol vymenovaný na generálneho riaditeľa Anglickej národnej opery v londýnskom divadle Coliseum.

Organizácia Opera Europa bola založená v roku 2001 a v súčasnosti združuje 182 divadiel a hudobných festivalov celkom z 42 krajín, napríklad: z Anglicka, Nemecka, Dánska, Francúzska, Belgicka, Španielska, Talianska, Ruska, Luxemburska, Estónska, Fínska, Portugalska, Nórska, Švédska, Islandu; z tých najvzdialenejších destinácií napr. z Ománu, Turecka, Severnej Kórey, Japonska, Chile… Členmi tejto organizácie sú aj štyri české operné divadlá (ND Praha, ND Brno, Sliezské divadlo Opava, NDM Ostrava). Členom medzinárodnej organizácie Opera Europa nie je žiadne slovenské operné divadlo. Zoznam členských operných divadiel tejto medzinárodnej organizácie je k dispozícii TU…

B. Martinů: Juliette (Snář), Národné divadlo Praha,
foto: Hana Smejkalová

,,Uvedením Julietty na Operavision.eu zahájila Opera Národného divadla sériu vysielaní českých operných titulov na tejto prestížnej webovej opernej platforme, ktorá je súčasťou roku Európskeho kultúrneho dedičstva 2018. Nasledujúcim titulom Národného divadla Praha na OperaVision bude slávnostné uvedenie opery Bedřicha Smetanu Libuše v októbri 2018.“, dodala Kateřina Motlová.

www.operavision.euwww.narodni-divadlo.czwww.opera-europa.org

Pripravil: Ľudovít Vongrej

zdroj: ND Praha, Opera Europa, OperaVision, internet

video


Ak vás tento článok zaujal a chceli by ste byť informovaní o novinkách na webe Opera Slovakia, prihláste sa na odber pravidelného týždenného newslettera.

[wysija_form id=“1″]
Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár