Operu a klasickú hudbu v Bratislave predstaví Holender v relácii ,,kulTOUR mit Holender“

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Viedeň – V sobotu 31. októbra 2015 podvečer o 18.50 hod. a 1. novembra o 11.00 hod. v repríze, odvysiela rakúsky televízny kanál ,,Servus TV“ dokument bývalého riaditeľa Viedenskej štátnej opery Ioana Holendera s názvom ,,Bratislava – Oper jenseits der Donau“ v rámci programu ,,kulTOUR mit Holender“.

Ioan Holender spolu s televíznym štábom vyrába reláciu zameranú na mapovanie zaujímavých udalostí v oblasti vážnej hudby, divadla, výtvarného umenia, či už zábavným, informatívnym, ale často i kritickým pohľadom. Zhostil sa úlohy sprievodcu po významných kultúrnych inštitúciách nielen v Rakúsku, ale i v hlavných mestách Európy. Prináša rozhovory s umelcami a tvorcami.

Holender navštívili bratislavskú premiéru opery Šperky Madonny skladateľa Ermanna Wolfa-Ferrariho. Sprievodcom po Slovenskom národnom divadle mu bol hudobný riaditeľ Opery SND Friedrich Haider, ktorý v dokumente predstaví práve prebiehajúcu sezónu Opery a Baletu SND.

Friedrich Haider, foto: Ľudovít Vongrej

Friedrich Haider,
foto: Ľudovít Vongrej

Počas svojej návštevy v Bratislave neobišiel Holender ani Slovenskú filharmóniu, v ktorej práve vrcholili prípravy orchestra SF a Slovenského filharmonického zboru na koncert z diel Ravela, Debbusyho a Mussorgského. Navštívil tiež kultúrne a hudobné pamiatky hlavného mesta.

Relácia je v rámci terestriálneho vysielania možné vzhliadnuť v Bratislave v mestských častiach Lamač, Devín a Devínska Nová Ves.

Slovenská filharmónia

Slovenská filharmónia

Ioan Holender – do funkcie riaditeľa Viedenskej štátnej opery nastúpil po zosnulom Eberhardovi Wächterovi v apríli roku 1992. Súčasne v tom čase 4 roky viedol aj viedenskú Volksoper. Bol najdlhšie slúžiacim riaditeľom v histórii operného domu na Ringu. Zastáva post poradcu Metropolitnej opery v New Yorku, prednáša na Viedenskej univerzite, pôsobí ako porotca na medzinárodných speváckych súťažiach. Je ženatý, má dvoch synov a dcéru. Pre rakúsky televízny kanál Servus TV vyrába vlastný kultúrny magazín ,,kulTOUR mit Holender“.

Pripravila: Natália Dadíková

Zdroj: Servus TV

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

spravodajkyňa a publicistka

Zanechajte komentár