Operu v Sydney museli náhle evakuovať, práve tam debutuje Pavol Bršlík

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Sydney – Svetoznámu budovu opery v austrálskom Sydney a jej okolie museli vo štvrtok 14. januára preventívne evakuovať kvôli bombovej hrozbe zverejnenej na sociálnych sieťach. Informovala o tom agentúra DPA. Stalo sa tak deň pred premiérou Bizetovej opery Lovci perál, v ktorej sa predstaví aj slovenský tenorista Pavol Bršlík.

Ako na Slovensku informovala TASR, policajná operácia prebehla popoludní miestneho času v okolí opery a vo štvrti Manly na predmestí Sydney. Z budovy opery a jej okolia boli okolo 14.00 h miestneho času (04.00 h SEČ) urýchlene evakuovaní miestni obyvatelia i zahraniční turisti.

Operu v Sydney museli náhle evakuovať kvôli nahlásenej bombe, foto: Alistair Moran

Operu v Sydney museli náhle evakuovať kvôli nahlásenej bombe,
foto: Alistair Moran

Hovorca polície štátu Nový Južný Wales označil hrozbu, kvôli ktorej operáciu spustili, za vážnu. V budove opery sa podľa neho hľadal bližšie nešpecifikovaný predmet, uviedol spravodajský server news.com.au. Hrozba sa údajne týkala trajektu premávajúceho do prístaviska v Manly. Incident narušil aj prevádzku trajektov do tejto štvrte, ktorej časť polícia – rovnako ako okolie opery – uzavrela. Neskôr bez uvedenia ďalších podrobností vyhlásila operáciu za skončenú a obe lokality boli ešte v popoludňajších hodinách znovu otvorené pre verejnosť. Vedenie opery v dôsledku incidentu nezrušilo plánované večerné predstavenia.

Pavol Bršlík pred budovou Opery v Sydney, foto: twitter

Pavol Bršlík pred budovou Opery v Sydney,
foto: twitter

Pavol Bršlík debutuje na javisku opery v Sydney

V Sydney práve hosťuje slovenský tenorista Pavol Bršlík, ktorý na javisku tejto medzinárodnej opernej scény debutuje. Stvárňuje tam Nadira v opere Georgesa Bizeta Lovci perál (premiéra sa uskutoční 15. januára) a potvrdil nám informáciu o nahlásenej bombe. ,,Akýsi človek ohlásil že v divadle je bomba, všetko vyprázdnili, ale nič nenašli. Všetci veríme, že premiéra nebude nijako ohrozená. Na predstavenie sa veľmi teším, Sydney je skvelé mesto a divadlo veľmi profesionálne. Produkcia je klasická, čo po európskych moderných réžiách veľmi privítam.“, povedal pre Opera Slovakia Pavol Bršlík, ktorý v Sydney účinkuje v ôsmich predstaveniach opery Lovci perál – 15., 21., 23., 27., 29. januára 2016 / 5., 9., 12. februára 2016.

G. Bizet: Lovci perál, Opera v Sydney, 2016, Pavol Bršlík (Nadir), Jekaterina Siurina (Leila)

G. Bizet: Lovci perál, Opera v Sydney, 2016,
Pavol Bršlík (Nadir), Jekaterina Siurina (Leila)

G. Bizet, Lovci perál, Opera Sydney, 2016, foto zo skúšky, P. Bršlík (Nadir), J. Carbó (Zurga), E. Siurina (Leila), D. Sumegi (Nurabád), foto: Keith Saunders

G. Bizet, Lovci perál, Opera Sydney, 2016,
foto zo skúšky,
P. Bršlík (Nadir), J. Carbó (Zurga), E. Siurina (Leila), D. Sumegi (Nurabád),
foto: Keith Saunders

Po tejto sezóne ho 21. februára 2016 čaká Koncert s Hamburgskými symfonikmi. ,,Vždy som chcel spievať Straussove piesne s orchestrom, takže sa mi konečne splnil sen. Zaspievam si ich s Hamburgskými symfonikmi, ktorých bude dirigovať Jeffrey Tate.“, prezradil o pripravovanom koncerte známy tenorista. Po tomto koncerte budú nasledovať marcové koncerty Schuberových piesní z cyklu Krásna mlynárka s klaviristom Amirom Katzom v Strasburgu a Beethovenova 9. symfónia s Berlínskymi filharmonikmi pod taktovkou Sira Simona Rattlea v Baden Badene. Nasleduje Macbeth v Zürichu, Lucia di Lammermoor v Mníchove atď. Viac na www.pavolbreslik.com .

Pavol Bršlík, foto: Tanja Niemann

Pavol Bršlík,
foto: Tanja Niemann

Na Slovensku môžu Pavla Bršlíka milovníci opery najbližšie uvidieť v Mozartovej opere Don Giovanni na javisku Opery SND, v máji a júni 2016, opäť v hviezdnom obsadení.

Pripravil: Ľudovít Vongrej

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár