Orchester Opery SND otvoril Dvořákovou Rusalkou Copenhagen Opera Festival v Kodani

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Kodaň/Bratislava – Orchester Opery SND účinkoval v rámci letnej festivalovej sezóny na otváracom koncerte jubilejného desiateho ročníka podujatia Copenhagen Opera Festival v Dánsku. V ich podaní pod taktovkou Olivera Dohnányiho zaznelo koncertné uvedenie Dvořákovej Rusalky. V hlavných postavách sa predstavili aj dvaja slovenskí sólisti Jolana Fogašová a Ľudovít Ludha.

Copenhagen Opera Festival v Dánsku, ktorý sa v tomto roku konal od 1. do 10. augusta 2019, predstavuje netradičnú formu propagácie vážnej hudby na neobvyklých miestach v Kodani, ale aj v širšom okolí dánskej metropoly. Festival, kde sa tradícia stretáva s inováciami, skúma hranice operného žánru a snaží sa prezentovať produkcie, ktoré oslovia skalných operných fanúšikov a zaujmú aj nové publikum. Zakladateľom a umeleckým vedúcim je dánsky operný spevák a manažér Peter Lodahl.

Copenhagen Opera Festival, 2019, koncertné uvedenie Dvořákovej opery Rusalka, Olga Tenyakova (Rusalka), Orchester Opery SND, zbor Kammerkoret Camerata, foto: COF

Orchester Opery Slovenského národného divadla tento festival symbolicky slávnostne otvoril 1. augusta 2019 koncertným predvedením Dvořákovej Rusalky – opery, ktorej predlohou bol aj príbeh Malej morskej víly dánskeho spisovateľa Hansa Christiana Andersena. Pod dirigentským vedením Olivera Dohnányiho účinkovali aj dvaja slovenskí sólisti – sopranistka Jolana Fogašová v dvojrole ako Cudzia kňažná a Ježibaba (v lete tieto postavy stvárnila aj na festivale v Českom Krumlove), a tenorista Ľudovít Ludha sa predstavil ako Princ.

Copenhagen Opera Festival, 2019, koncertné uvedenie Dvořákovej opery Rusalka, Ľudovít Ludha (Princ), Orchester Opery SND, foto: COF
Copenhagen Opera Festival, 2019, fotografia po koncertnom uvedení Dvořákovej opery Rusalka, foto: FB Jolany Fogašovej

„Bolo mi veľkou cťou spolu s orchestrom Opery SND otvoriť jubilejný ročník tohto významného festivalu. Jolana Fogašová a Ľudovít Ludha boli ideálnymi predstaviteľmi svojich postáv, výborne súzneli s Rusalkou v podaní ruskej sopranistky Olgy Tenyakovej a Vodníkom, ktorého stvárnil basista arménskeho pôvodu Vazgen Gazaryan. Publikum nás odmenilo dlhotrvajúcimi ováciami a zostali nám nezabudnuteľné spomienky.“ uviedol pre Opera Slovakia Oliver Dohnányi.

V ďalších postavách sa predstavili Vanda Šípová, Tereza Hořejšová, Ivana Klimentová (Tri lesné žienky), Dimitrij Starodubov (Hájnik a Lovec) a Kateřina Jalovcová (Kuchtík). Spoluúčinkoval zbor Kammerkoret Camerata.

Copenhagen Opera Festival, 2019, koncertné uvedenie Dvořákovej opery Rusalka, Oliver Dohnányi, Orchester Opery SND, foto: COF
Copenhagen Opera Festival, 2019, otvárací koncert (Rusalka), foto: COF

Neoddeliteľnou súčasťou festivalu sú pravidelné debaty s publikom, Operetná loď, plávajúca po hlavnom kodaňskom kanáli, spevácke majstrovské kurzy, ranná operná joga, či prezentácia miestnych operných talentov. Zaujímavosťou je projekt Tour de Bohéme, v rámci ktorého sa jednotlivé dejstvá uvádzanej opery odohrávajú na viacerých pódiách a diváci medzi nimi prechádzajú na bicykloch.

Viac informácii o festivale na www.operafestival.dk

Reklama

Opera SND zároveň informuje, že pripravuje novú inscenáciu Dvořákovej Rusalky v hudobnom naštudovaní Ondreja Lenárda a v réžii Martina Kákoša. Premiéra je naplánovaná na 20. februára 2020 v novej budove SND. Viac info TU…

Informovala: Zuzana Zajacová, Opera SND│www.snd.sk

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár