Orchester Štátnej filharmónie Košice sa vrátil z koncertného turné v Číne

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Košice Orchester Štátnej filharmónie Košice (ŠfK) na prelome rokov 2016/2017 reprezentoval Slovensko na takmer dvojtýždňovom turné v Čínskej ľudovej republike. V histórii ŠfK ide o druhý zájazd do tejto ázijskej krajiny (prvý zájazd sa konal v roku 2014/2015 od 25. 12. 2014 do 7. 1. 2015). Druhé koncertné turné sa uskutočnilo v dňoch od 25. decembra 2016 do 5. januára 2017, počas ktorých orchester odohral sedem koncertov pod taktovkou svojho šéfdirigenta Zbyňka Müllera. ŠfK po príchode na Slovensko najbližšie pripravuje Novoročný koncert i Mozartove narodeniny.

Významné koncertné sály v mestách Peking, Nanjing, Taizhou, Maanshan, Huaian, Yixin a Šanghaj s kapacitou od 1100 do 1800 miest navštívilo viac než 8 000 poslucháčov. Orchester ŠfK publiku priblížil domáci aj svetový koncertný repertoár. Ten bol rozdelený na dva celovečerné programy, nechýbala tvorba Jána Levoslava Bellu, z ktorej zaznela jeho brilantná Slávnostná predohra Es dur. Filharmonici naštudovali aj tri časti zo Smetanovho symfonického cyklu Má vlast (Vyšehrad, Vltava, Šárka), Symfóniu d mol Césara Francka a Novosvetskú symfóniu Antonína Dvořáka. Program koncertov reflektoval aj aktuálne oslavy Nového roka, preto na novoročných koncertoch zazneli aj obľúbené polky a valčíky dynastie Straussovcov, akým je napríklad notoricky známy, slávny valčík Na krásnom modrom Dunaji.

Koncertné turné orchestra Štátnej filharmónie Košice v Číne, 2016/2017, koncert v Pekingu, Zbyněk Müller, orchester ŠfK, foto: Archív ŠfK

Koncertné turné orchestra Štátnej filharmónie Košice v Číne, 2016/2017,
koncert v Pekingu,
Zbyněk Müller, orchester ŠfK,
foto: Archív ŠfK

„Systematická a koncentrovaná príprava orchestra pred Vianocami a počas skúšok v Číne priniesla svoj efekt vo vynikajúcich výkonoch, ktoré ocenilo publikum aj organizátori koncertov.“ približuje svoje dojmy riaditeľ ŠfK, Július Klein. „Veľkú zásluhu na tomto úspechu má samozrejme šéfdirigent Zbyněk Müller, ktorý odviedol vynikajúcu prácu. V závere každého koncertu poprial publiku orchester šťastný nový rok v čínštine, čím si u domácich získal veľké sympatie.“ dodáva. Mimoriadne úspešné turné orchestra ŠfK v jednej z najprosperujúcejších krajín sveta opäť prinieslo spokojnosť na oboch stranách a predznamenalo tak priestor pre ďalšie zahraničné projekty ŠfK.

Koncertné turné orchestra Štátnej filharmónie Košice v Číne, 2016/2017, Yixin skúška, Zbyněk Müller, orchester ŠfK, foto: Archív ŠfK

Koncertné turné orchestra Štátnej filharmónie Košice v Číne, 2016/2017,
Yixin skúška,
Zbyněk Müller, orchester ŠfK,
foto: Archív ŠfK

Orchester Štátnej filharmónie Košice na koncertnom turné v Číne
Peking, Nanjing, Taizhou, Maanshan, Huaian, Yixin a Šanghaj
od 25. decembra 2016 do 5. januára 2017

Zbyněk Müller, dirigent
Štátna filharmónia Košice

Program: 1.

Alexander Borodin: Knieža Igor
Bedřich Smetana: Má Vlast
– Vyšehrad
– Vltava
– Šarka
prestávka
César Franck: Symphony in D minor
– Lento. Allegro non troppo
– Allegretto
– Allegro non troppo

Program: 2.

Ján Levoslav Bella: Slávnostná predohra Es dur
Antonín Dvořak: Symfónia č. 9, e mol „Z nového sveta“
prestávka
Jacques Offenbach.: Orpheus in Unterwelt, predohra
Franz Lehár : Gold und Silber, Walzer op.79
Johann Strauss st: Chinesen Galop , op. 20
Chinesische Stuck: Happy Sunrise
Johann Strauss ml..: Unter Donner und Blitz, Polka op.324
Josef Strauss: Pêle-mêle, rýchla polka op. 161
Johann Strauss ml..: Vergnügungszug, Polka op.281
Johann Strauss ml.: An der schőnen blauen Donau op. 314

Koncertné turné orchestra Štátnej filharmónie Košice v Číne, 2016/2017, Yixin sála, foto: Archív ŠfK

Koncertné turné orchestra Štátnej filharmónie Košice v Číne, 2016/2017,
Yixin sála,
foto: Archív ŠfK

Novoročný koncert ŠFK

Košických filharmonikov po návrate z Číny teraz čakajú obľúbené a vždy bohato navštívené Novoročné koncerty na domácej pôde v Dome umenia. Pod taktovkou hlavného hosťujúceho dirigenta Leoša Svárovského tentokrát publikum trochu netradične oslovia aj skladby jedného z kráľov operety Franza Suppého, predovšetkým jeho očarujúca Dona Juanita. V tento slávnostný večer sa budeme vznášať v rytme pôvabného Kvetinového valčíka P. I. Čajkovského, do sály však vtrhnú aj gladiátori Júliusa Fučíka; program nie celkom obvyklý. Slávny „Dunaj“ a „Radeczky“ pochopiteľne v programe nebudú chýbať, prekvapenie chystajú aj niektorí sólisti orchestra. 12. januára sa koncertnou sálou ponesú nákazlivé melódie a rytmy, ktoré určite oživia špecifickú atmosféru prvých dní nového roku. Novoročné tóny pod kupolou Domu umenia si nárokujú túto eufóriu umocniť.

Štátna filharmónia Košice, foto: Jaroslav Ľaš

Štátna filharmónia Košice, foto: Jaroslav Ľaš

Narodeniny W. A. Mozarta

Akousi tradíciou januárovej ponuky koncertov filharmónie v Košiciach sa stala oslava narodenín velikána W. A. Mozarta. Tento rok na „oslavu“ do Košíc prizvali dvoch vynikajúcich klaviristov, učiteľa Iva Kahánka s jeho mimoriadnym žiakom Martinom Chudadom, ktorý ako mimoriadny talent koncertuje už od svojich desiatich rokov.

Ivo Kahánek

Ivo Kahánek

Tento mladý, dnes už 15-ročný klavirista je veľkou nádejou interpretačného umenia na Slovensku. Napriek mladému veku predviedol na koncertných pódiách pozoruhodné umelecké výkony a dosiahol popredné umiestnenia na domácich i zahraničných súťažiach. Majstrovstvo jeho pedagóga, klavírneho virtuóza Iva Kahánka azda netreba ani približovať, mnohí odborníci i široká verejnosť ho považujú za najlepšieho súčasného českého klaviristu. Pozvaní „gratulanti“ sa na pódiu ŠfK predstavia v samostatných klavírnych koncertoch J. Haydna a L. van Beethovena, ale aj spoločne v Mozartovom brilantnom Koncerte Es dur pre dva klavíry. Všetko pod taktovkou šéfdirigenta Zbyňka Müllera. Mozartove narodeniny tento rok ponúknu neobyčajnú prehliadku skutočne bravúrnej klavírnej virtuozity dvoch momentálne azda najzaujímavejších umelcov Česka a Slovenska.

Mozartove narodeniny v ŠFK, plagát

www.sfk.sk

Informovala: Mariana Lechmanová

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár