Oslávte nový rok hudbou – Novoročné koncerty 2015

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava –Prinášame Vám prehľad Novoročných koncertov slovenských operných divadiel a hudobných inštitúcií, ale aj informáciu o priamom prenose Novoročného koncertu z Viedne.

Novoročný koncert Viedenských filharmonikov-priamy prenos

Sériu Novoročných koncertov na Slovensku otvorí priamy prenos slávnostného Novoročného koncertu Viedenských filharmonikov. Prenos koncertu z Musikvereinu vo Viedni môžu sledovať diváci na Slovensku 1. januára 2015 o 11.15. na Dvojke.

Musikverein Viedeň

Musikverein Viedeň

Novoročný koncert Viedenských filharmonikov je jedným z najsledovanejších hudobných podujatí na svete. Koncert tvoria väčšinou diela rakúskych hudobných skladateľov dynastie Straussovcov /Johann Strauss otec, Johann Strauss syn, Eduard Strauss a Josef Strauss/. Tohto roku zaznejú aj diela Franza von Suppé a Hansa Christiana Lumbyea. V rámci koncertu sa predstavia divákom zo záznamu aj sólisti Viedenského štátneho baletu, ktorí vystúpia v priestoroch Viedenskej univerzity. Tá oslávi v r.2015 650 rokov svojej existencie. Tento koncert uskutočnili Viedenskí filharmonici po prvý krát 31. decembra 1939. Až od r. 1941 ho uvádzajú aj na Nový rok. Podujatie sa tradične koná v Zlatej sále Viedenského Hudobného spolku – Wiener Musikverein. Za dirigentským pultom Novoročného koncertu sa v priebehu rokov vystriedal už celý rad slávnych dirigentov, vrátane Herberta von Karajana, Lorina Maazela, Zubina Mehtu, či Daniela Barenboima. Tohto roku povedie Viedenských filharmonikov – už po piaty krát – Zubin Mehta. Koncert vysielajú v živom prenose televízne a rozhlasové stanice vo viac ako 90-tich krajinách sveta.

Novoročný koncert Slovenskej filharmónie

Novoročný koncert Slovenskej filharmónie ponúka 1. januára 2015 o 19:00 hod. diela Johanna Straussa, Josepha Straussa, Carla Michaela Ziehrera, Júliusa Fučíka, Franza Lehára, Bélu Kélera, Josepha Hellmesbergera, Ľudovíta Rajtera, Emmericha Kálmána v podaní sopranistky Evy Hornyákovej, tenoristu Otokara Kleinaorchestra Slovenskej filharmónie pod taktovkou dirigenta Rastislava Štúra.

Radosť z hudby – to je základná devíza hudby dynastie Straussovcov a ich priateľov. Ponúkali publiku vznešenú a kultivovanú zábavu, hodnú skutočných majstrov. Koncertné valčíky, štvorylky, polky, galopy, kankány, ohnivé piesne, šarmantné árie… na prvý pohľad ide o druhoradý hudobný tovar, o zábavu, o kabaret. V prípade Straussovcov je opak pravdou; ich salónne diela poskytujú dokonale prepracovanú štruktúru a zaväzujú človeka, aby ani voči plesovej zábave nepristupoval nezodpovedne a diletantsky. V rámci novoročných záväzkov je takéto posolstvo aktuálne a povzbudzujúce.

Novoročný koncert Štátnej opery v Banskej Bystrici

Štátna opera v Banskej Bystrici pripravila dva Novoročné koncerty. Prvý z nich je na programe 5. januára 2015 v Banskej Bystrici a druhý sa uskutoční 8. januára 2015 v Dome kultúry v Prievidzi.

Novoročný koncert

V Banskej Bystrici budú pod taktovkou Igora Bullu účinkovať Patrícia Macák Solotruková, Katarína Procházková, Robert Smiščík, Zoltán Vongrey a Orchester Štátnej opery. Vzácnym hosťom večera (5.1.) bude svetoznámy operný spevák Štefan Kocán. V Prievidzi sa divákom predstavia Oľga Hromadová, Šimon Svitok, Dušan Šimo a Orchester Štátnej opery. Diriguje Ján Procházka.

Novoročný koncert Opery Štátneho divadla Košice

8. januára 2015 o 19:00 hod. bude Novoročný koncert Opery Štátneho divadla v Košiciach. Sólisti, orchester a zbor opery pripravujú pestrý program operných, operetných a muzikálových melódií z diel Bedřicha Smetanu, Emmericha Kálmána, Franza Lehára, Johanna Straussa, Alexandra Aliabjeva, Leroya Andersona, Fredericka Loeweho, Gejzu Dusíka a Jacquesa Offenbacha. Diriguje Igor Dohovič.

Novoročný koncert Štátnej filharmónie Košice

Štátnej filharmónii Košice sú pripravené dva Novoročné koncerty 11. a 12. januára 2015, zostavené z obľúbeného repertoáru árií, duet a valčíkov, tento krát zostavené najmä z hudby nekorunovaného kráľa operety Franza Lehára. Z jeho tvorby zaznejú árie z operiet Giuditta, Carevič, Paganini a Zem úsmevov, Valčík Zlato a striebro a ďalšie známe i menej známe ukážky z jeho bohatej tvorby. Od E. Kalmána zaznejú árie z operiet Grófka Marica a Čardášová princezná… Atmosféru večera si budete môcť vychutnať v podaní sólistov sopranistky Ulpiany Aliaj a tenora Thomasa Paula. Diriguje Peter Valentovič.

Novoročný koncert Štátneho komorného orchestra Žilina                        

Novoročný koncert „STRAUSS FAMILY” je na programe Štátneho komorného orchestra v Žiline. Dva Novoročné koncerty sa uskutočnia 15. a 16. januára 2015 o 19:00 hod.

Program ponúka diela Johanna Straussa ml., Josefa Straussa, Eduarda Straussa, Johanna Straussa st. v interpretácii Štátneho komorného orchestra Žilina. Diriguje taliansky dirigent Nicola Giuliani.

Podrobnejšie informácie o koncertoch nájdete na weboch jednotlivých inštitúcií. Z redakcie Opera Slovakia želáme našim čitateľom úspešný a šťastný nová rok a veľa operných a hudobných zážitkov.

Pripravil: Ľudovít Vongrej

Zdroj: snd, šobb, šdke, sf, škož, šfk, rtvs

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár