Ôsmy ročník festivalu Bélu Kélera v Bardejove začne odhalením sochy slávneho hudobníka

0

Týždenný prehľad najnovších článkov

Prihlásením k odberu súhlasíte so zásadami ochrany osobných údajov. Z odberu sa môžete kedykoľvek odhlásiť.

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bardejov – Tohoročné v poradí už ôsme kultúrne leto v Bardejove je venované spomienke na vynikajúceho huslistu, dirigenta a skladateľa romantika európskeho formátu, bardejovského rodáka Bélu Kélera, ktorý slovami Štefana Hozu „od nás vyšiel do sveta“ a šíril dobré meno staroslávneho rodného Bardejova. Novinkou tohoročných koncertov budú skladby ďalších slovenských autorov s dôrazom na tvorbu skladateľov narodených a Bardejove, prezentácia nového CD, novodobé premiéry Kélerových skladieb a súčasťou slávnostného otvorenia festivalu, bude v utorok 11. júla o 16:30 odhalenie sochy Bélu Kélera pred rodným domom skladateľa na Radničnom námestí v Bardejove.

Béla Kéler (1820 – 1882) vo svojej dobe dosiahol uznanie a úspech v celej kultúrnej Európe. Jeho predohry, valčíky, polky či čardáše zazneli v Berlíne, Hamburgu, vo Viedni, Budapešti, Londýne, Manchestri, Paríži, Lucerne v Mníchove a iných nemeckých mestách. Väčšinu svojho plodného života prežil vo Wiesbadene, kde bol kapelníkom vojvodu z Nassau a viedol kúpeľný orchester. Svoju hudobnú pozostalosť odkázal rodnému Bardejovu a tiež Prešovu. Kým bardejovská časť sa zachovala v depozite Šarišského múzea, prešovská pozostalosť, ktorú presnejšie odkázal Evanjelickému lýceu v Prešove, je dnes v Národnej Szécsényiho knižnici v Budapešti.

Béla Kéler
(1820 – 1882)

Hlavným cieľom bardejovského festivalu Bélu Kélera, je postupne vrátiť život skladbám, ktorých notový materiál ležal vyše 130 rokov depozite Šarišského múzea v Bardejove. Novinkou tohoročných koncertov budú skladby ďalších slovenských autorov, s dôrazom na tvorbu skladateľov narodených a Bardejove a to Michala Vileca a jubilujúceho Jozefa Grešáka.

Súčasťou slávnostného otvorenia festivalu, v utorok 11. júla o 16:30, pred rodným domom skladateľa na Radničnom námestí v Bardejove, bude odhalenie sochy Bélu Kélera, ktorú vytvoril Jozef Michňa počas Drevosochárskeho sympozia 2016 v Zborove. Mária Čupová zarecituje básne bardejovského poéta, Jána Nagajdu venované tvorbe skladateľa a Československé komorné duo, Pavel Burdych – husle a Zuzana Bérešová – klavír, prednesú niekoľko Kélerových skladieb a odprezentujú nové CD, Valčíky Bélu Kélera pre husle a klavír, ktoré vzniklo za finančnej podpory FPU a Spoločnosti Bélu Kélera (recenziu CD si prečítate TU…).

Hneď na druhý deň, v stredu 12. júla o 19:00, je v priestoroch čerstvo zrekonštruovanej Starej synagógy v Bardejove, pripravený piesňový recitál Hany Friedovej – soprán a Xénie Jarovej – klavír. Bardejovskému publiku sa predstavia výberom z piesňovej tvorby Bélu Kélera, Jána Cikkera, Eugena Suchoňa, Mikuláša Schneidera – Trnavského a zaznie aj kompletný cyklus Dvanásť východoslovenských piesní zo Šariša op.9, Alexandra Moyzesa.

Hana Friedová, Xénia Jarová

21. júla o 19:30 sa v priestoroch čiastočne zrekonštruovaného renesančného chrámu sv. Žofie v Zborove, predstavia: Andrea Astrabová husle, Lea Hudzíková – soprán a pedagogička konzervatória Zuzana Udičová klavír, všetci z konzervatória Košice – Timonova, spolu s Filipom Demekom – barytón z VŠMU, v komornom programe zostavenom z tvorby Bélu Kélera, ale i Michala Vileca a Mikuláša Schneidera – Trnavského. V novodobej premiére zaznie Vilma čardáš op.2, pochod Návrat vojaka op.81, ako i polka Dovidenia op.41, Bélu Kélera. Repríza koncertu bude v historickej radnici v Bardejove, v utorok 25. júla o 19:00. Na tomto koncerte sa zúčastní jeden z potomkov syna Bélu Kélera, ktorý pricestuje z Berlína.

Séria komorných koncertov pokračuje 8. augusta v Zrkadlovej sále hotela Astória v Bardejovských Kúpeľoch. Československé komorné duo v zložení Pavel Burdych – husle a Zuzana Berešová – klavír, uvedú v repríze sériu najkrajších valčíkov Bélu Kélera pre husle a klavír. Významné jubileum ďalšieho bardejovského rodáka, Jozefa Grešáka, si pripomenú uvedením jeho skladby Morceau I. Na koncerte bude tiež prezentované nové CD s Valčíkmi Bélu Kélera pre husle a klavír.

Československé komorné duo,
Pavel Burdych (husle) a Zuzana Berešová (klavír), Brno

Na poslednom komornom večeri sa 17. augusta 2017 o 19:30 v Hoteli Astória, (Bardejovské Kúpele) predstaví klavírne duo Lucia Berešová a Adam Brutovský. Pripravili si klavírne miniatúry, ktoré naštudovali na pripravované nové CD, ktoré vydá spoločnosť Bélu Kélera s podporou FPU. Ťažisko programu je v sérii Uhorských tancov pre štvorručný klavír, ale predstavia aj iné tanečné formy ako galop, polka, štvorylka, mazúr a štajerský tanec. Kéler vedel majstrovsky vystihnúť atmosféru i melodiku a poznal typické národné hudobné formy. Viacero skladieb zaznie v novodobej premiére. Vypočujeme si tiež dve klavírne miniatúry Michala Vileca.

Adam Brutovský, Lucia Berešová

Na záver festivalu, 6. septembra o 19:00 v Evanjelickom kostole v Bardejove, vystúpi Metropolitný orchester Bratislava (MOB), pod taktovkou šéfdirigenta Symfonického orchestra v maďarskom meste Vác, ktorým je Farkas Pál. Je známy z televíznej operetnej show Interoperett a z megakoncertov maďarského huslistu Zoltána Mágu. V novodobej premiére uvedú Kélerovu Predohru na vysvätenie chrámu op.95. Naštudovali tiež dve skladby komponované a premiérované v Londýne a to veľký valčík Na brehu Temže op.104 a galop Medzi Calais a Dowerom op.105. Nebude chýbať Spomienka na Bardejov op. 31.

Marianna Pillárová (soprán)

Bardejovčania opäť privítajú svoju rodáčku Mariannu Pillárovú, ktorá so sprievodom orchestra zaspieva tri Kélerove sklady. Odznie aj veľký koncertný valčík pre koloratúrny soprán a orchester, Ako radostne bije moje srdce op.61. 110-te výročie narodenia Gejzu Dusíka, tvorcu slovenskej operety, pripomenú dve ukážky z jeho operiet, opäť v podaní Marianny Pillárovej. Bude to pieseň Raz možno ku mne láska príde, z operety Modrá ruža a Pieseň o rodnej zemi, z operety Hrnčiarsky bál. Iste poteší i úprava slávnej Dusíkovej piesne Dedinka v údolí, pre sólové husle a orchester v naštudovaní koncertného majstra MOB, Petra Uličného.

Všetky koncerty bude slovom sprevádzať Mária Čupová. Bližšie informácie o koncertoch a interpretoch, ako i Bélovi Kélerovi, nájdete na stránke Spoločnosti Bélu Kélera www.belakeler.eu

Informoval: Peter Bubák

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár