Otvárací koncert jubilejného 25. ročníka festivalu Allegretto Žilina

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Žilina – Na otváracom koncerte jubilejného 25. ročníka stredoeurópskeho festivalu koncertného umenia Allegretto Žilina sa pod taktovkou maďarského dirigenta Gergelyho Madarasa predstavia slovenská sopranistka Andrea Vizvári a český huslista Josef Špaček spoločne s Janáčkovou filharmóniou Ostrava. 13. apríla 2015 začína festival Allegretto Žilina.

Tento hudobný festival sa koná každoročne v apríli v Žiline, v kultúrnom a priemyselnom centre severného Slovenska. Počas svojej doterajšej histórie sa festival vyprofiloval na jeden z najvýznamnejších festivalov klasickej hudby na Slovensku. Ide o prehliadku najvýraznejších talentov z oblasti klasického interpretačného umenia reprezentujúcich rôzne krajiny Európy, vrátane Slovenska. Špičkoví mladí umelci – laureáti renomovaných medzinárodných interpretačných súťaží – inštrumentalisti, vokálni umelci, dirigenti i malé komorné súbory účinkujú sólovo alebo so sprievodom popredných orchestrov zo Slovenska a z okolitých krajín. 25. ročník festivalu prinesie žilinskému publiku až štyri orchestrálne koncerty.

Jubilejný 25. ročník začína 13. apríla a bude trvať do 18. apríla 2015.

Na úvodnom koncerte v Dome umenia v Žiline zaznie pod taktovkou maďarského dirigenta Gergelyho Madarasa Slávnostná predohra Es dur Jána Levoslava Bellu v interpretácii Janáčkovej filharmónie Ostrava. Áriu Aspasie z Mozartovej opery Mitridate, Re di Ponto, áriu Gildy z Verdiho opery Rigoletto a árie z opery Puritáni Vincenza Belliniho zaspieva slovenská sopranistka Andrea Vizvári. Koncert pre husle a orchester e mol op. 64 Felixa Mendelssohna Bartholdyho zahrá spolu s Janáčkovou filharmóniou Ostrava český huslista Josef Špaček. Návštevníci úvodného koncertu si vypočujú aj Tance z Galanty Zoltána Kodályho.

Gergely Madaras, foto: Balazs Borocz

Gergely Madaras,
foto: Balazs Borocz

Otvárací koncert festivalu Allegretto Žilina
Pondelok 13. apríl o 19:00 hod.
Janáčkova filharmónia Ostrava
Gergely Madaras, dirigent (Maďarsko)
Andrea Vizvári, soprán (Slovenská republika)
Josef Špaček, husle (Česká republika)

J. L. Bella: Slávnostná predohra Es dur
W. A. Mozart: Nel grave tormento, ária Aspasie z opery Mitridate, Re di Ponto
G. Verdi: Gualtier Maldè! … Caro nome, ária Gildy z opery Rigoletto
V. Bellini: Son vergin vezzosa, ária Elvíry z opery Puritáni
V. Bellini: Qui la voce sua soaveVien diletto, ária Elvíry z opery Puritáni
F. Mendelssohn Bartholdy: Koncert pre husle a orchester e mol op. 64
Z. Kodály: Tance z Galanty
Vstupné: 10,- 12,- 14,-€. Platia abonentné vstupenky SFKU

Andrea Vizvári

Andrea Vizvári

Slovenská sopranistka Andrea Vizvári ešte ako študentka na vysokej škole debutovala na divadelných doskách viedenskej Volksoper s rolou Kráľovnej noci v Mozartovej Čarovnej flaute, kde po úspechu hosťovala aj v nasledujúcej sezóne. S touto rolou neskôr hosťovala aj v opere v Lipsku a v košickej opere Štátneho divadla. V tom čase začala aj svoje účinkovanie v SND v koloratúrnej role Ľadovej princeznej v opere T. Freša Martin a slnko. Ďalej nasledovala postava Najady z opery Ariadna na Naxe od R. Straussa, s ktorou hosťovala v Miškolci a v Prahe s Operou SND. Nasledovala postava Musetty z Pucciniho Bohémy pod vedením Ondreja Lenárda a hosťovanie na Pafos Aphrodite Festival na Cypre pod dirigentskou paličkou Stefana Lana. Už ako členka ansámblu SND premiérovo stvárnila rolu Elvíry v Belliniho opere Puritáni, pod vedením dirigenta Mathiasa Heiko Forstera. Za túto rolu získala cenu kritikov časopisu Hudobný život – Objav roka 2010. Následne doštudovala postavu Violetty Valery v inscenácií La traviata, ktorá sa stala jej profilovou rolou. Jej repertoár obohatili aj postavy: Zerlina a Donna Anna Mozartovej opere Don Giovanni, Adela v operete Netopier J. Straussa, Karolka v Janáčkovej Jenůfe, Rowan v opere pre deti Kominárik B. Brittena a mnohé iné. S operným repertoárom sa Andrea Vizvári predstavila na koncertných pódiách ako je slávna Carnegie Hall v New Yorku, National Concert Hall v Dubline, Musikverein vo Viedni, Atelier Lyrique Opéra de Montréal. Ďalej to boli koncertné vystúpenia v Holandsku (Amsterdam, Haag), Írsku (Cork, Kilkenny, Galway, Trim), Poľsku (Krakov), USA (Miami, Pittsburgh), Maďarsku (Budapešť), Rakúsku (Reichenau, Baden) či v Českej republike (Litomyšl, Praha).

Josef Špaček

Josef Špaček

Český huslista Josef Špaček ako dvadsaťročný nahral debutové CD s kompletom sólových sonát Eugèna Ysaÿa, vo veku dvadsaťpäť rokov nastúpil hneď po ukončení štúdia u legendárneho Itzhaka Perlmana na prestížnej Juilliard School v New Yorku na post koncertného majstra Českej filharmónie. Len o rok neskôr sa stal laureátom medzinárodnej Súťaže kráľovnej Alžbety v Bruseli, do finále ktorej sa prebojoval ako prvý český huslista v jej celkovej histórii. Tieto úspechy priniesli Josefovi Špačkovi neobyčajnú popularitu. Známou sa čoskoro stala nielen jeho hra, ale aj jeho tvár, čo napokon iba potvrdzuje Špačkov názor, že „ľudia počúvajú hudbu očami. Vnímajú ju tak, ako ju vidia, nie ako ju počujú. V dnešnej dobe môžete byť skvelý, talentovaný alebo geniálny, ale to už jednoducho nestačí. Je to škoda, ale nedá sa s tým nič robiť, hudba musí ísť ľuďom naproti“. Mimoriadne talentovaného hudobníka vyzdvihol aj prestížny časopis Forbes – Špačka zaradil medzi tridsiatku najvplyvnejších Čechov do tridsať rokov. Žilinské publikum si tak opäť bude môcť vychutnať osobnosť svetového formátu.

www.josefspacek.com

Allegretto 2015

Allegretto 2015

Ceny vstupeniek a aj program jednotlivých koncertov nájdete na stránke www.hc.sk. K dispozícii je, samozrejme, aj možnosť zakúpiť si výhodné abonentné vstupenky na celý festival v hodnote 30 € (s využitím študentských a dôchodcovských zliav 20 €).

Predpredaj vstupeniek:
Informačná kancelária ŠKO Žilina
Dolný val 47 Žilina
Tel.: +421(0)41 2451111
Po – Pi od 7:00 do 10:30 a od 11:30 do 18:00 a hodinu pred koncertom
Objednávky: e-mail: vstupenky@skozilina.sk

Pripravil: Ľudovít Vongrej
Zdroj: Allegretto

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár