Pavol Bršlík opäť ako Tamino v Mozartovej Čarovnej flaute na javisku Opery SND

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Už v sobotu 7. januára 2017 so začiatkom o 18.00 hod. sa na javisko SND vracia jedna z najznámejších a najhranejších Mozartových opier Čarovná flauta. V 50. repríze sa mala po boku renomovaného tenoristu Pavla Bršlíka pôvodne predstaviť Adriana Kučerová, ktorú kvôli chorobe zastúpi sólistka Opery SND Eva Hornyáková.

Aktualizované 5. 1. 2017 (Pavla Bršlíka z dôvodu choroby nahradí Tomáš Juhás)

Na javisku Opery SND sa opäť predstaví vynikajúci slovenský tenorista Pavol Bršlík, ktorý v ostatnom období žne úspechy na medzinárodnej opernej scéne. Koncom decembra sa predstavil v Mníchove ako Tamino v Mozartovej Čarovnej flaute, potom ho budú mať možnosť v tejto role zažiť aj milovníci opery na Slovensku, kedy 7. januára odspieva Tamina v repríze predstavenia Opery SND. Z Bratislavy Pavol Bršlík odcestuje odspievať koncert do Hamburgu, vo februári zavíta do parížskej opery, kde okrem koncertu taktiež stvárni v sérii predstavení Čarovnej flauty Tamina.

V marci zaspieva Steva Buryja v známej inscenácii Barbary Frey Jenůfa v Bavorskej štátnej opere v Mníchove pod taktovkou Tomáša Hanusa. V apríli ho v Zürichu čaká Nemorino v Donizettiho Nápoji lásky pod taktovkou Nella Santiho a v máji sa predstaví ako Lenskij v sérii predstavení Čajkovského Eugena Onegina vo Viedenskej štátnej opere. Ku koncu sezóny 2016/2017 ho čaká Don Ottavio v Mozartovej opere Don Giovanni na Festival d’Aix-en-Provence a piesňový koncert v Mníchove.

carovna-flauta-v-opere-snd-brslik-hornyakova

Čarovná flauta v Opere SND

Operu, ktorá dokáže očariť dieťa, ale svojím posolstvo víťazstva dobra osloviť aj skúseného diváka, koncipoval režisér Svetozár Sprušanský (touto inscenáciou debutoval na opernom javisku) ako rodinný typ predstavenia. „Opera je pre mňa fascinujúci svet. So svojimi danosťami a zákonitosťami. Kladie predo mňa isté mantinely, ale svojou hudobnou zložkou mi ponúka veľké možnosti. Robí ma slobodnejším. Dáva mi možnosť rozletu – alebo, ak chcete, aj úletu… Dotyku s absolútnom, ktoré človeka prekračuje a zároveň ním aj prestupuje. Predo mnou ako režisérom sa otvára priam neobmedzený priestor pre využitie vlastnej fantázie...“ povedal v rozhovore pred premiérou s dramaturgom inscenácie Petrom Zagarom režisér Svetozár Sprušanský.

Nie div, že obdivné slová na Mozartovu adresu sa často menia na nekritické zbožňovanie. Mozart premenil na klenot takmer všetko, čoho sa dotkol. V opere Čarovná flauta sa mu podarilo vytvoriť večné dielo tej najhlbšej krásy z niečoho, čo mohlo pokojne skončiť ako ‚hit sezóny? v predmestskom ľudovom divadle,“ dodáva Peter Zagar. Inscenácia mala premiéru 2. decembra 2009 v hudobnom naštudovaní Friedricha Haidera.

W. A. Mozart: Čarovná flauta, Opera SND, 2009, Eva Hornyáková (Pamina), Peter Mikuláš (Sarastro) foto: Ctibor Bachratý
W. A. Mozart: Čarovná flauta, Opera SND, 2009, foto: Ctibor Bachratý
W. A. Mozart: Čarovná flauta, Opera SND, 2009,
foto: Ctibor Bachratý

V repríze predstavenia 7. januára 2017 o 18:00 hod. sa pod taktovkou Martina Leginusa popri Pavlovi Bršlíkovi a Eve Hornyákovej predstavia Peter Mikuláš (Sarastro), Jana Bernáthová (Kráľovná noci), Pavol Remenár (Papagéno), Miriam Garajová (Papagéna), tri dámy interpretujú Katarína Juhásová-Štúrová, Miriam Maťašová a Denisa Hamarová, Ivan Ožvát (Monostanos) a ďalší.

Do konca sezóny odohrá Opera SND ešte 3 reprízy Čarovnej flauty: 4. februára 2017, 18. marca 2017 a 20. mája 2017 vždy o 18:00 hod.

www.snd.sk

Pripravil: Ľudovít Vongrej

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár