Pavol Bršlík pokrstil svoje prvé profilové CD

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Trnava – V nedeľu 4. mája 2014 sa v koncertnej sále Divadla Jána Palárika v Trnave konal krst CD svetovo uznávaného slovenského operného a koncertného speváka Pavla Bršlíka s názvom Mikuláš Schneider-Trnavský: Songs. Po krste nasledoval koncert Pavla Bršlíka s klavírnym sprievodom vynikajúceho klaviristu Róberta Pechanca. Album sa krstil lupeňmi ruží.

Pavol Bršlík patrí medzi najvýznamnejších predstaviteľov mladej generácie slovenských operných spevákov, ktorého úspechy sú známe nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Nahrávka vznikla v interpretačnej spolupráci  Pavla Bršlíka a renomovaného slovenského klaviristu Róberta Pechanca.

CD, ktoré ponúka výber z Trnavského piesní a piesňových cyklov (Slzy a úsmevy, Zo srdca, Drobné kvety, Slovenské ľudové piesne atď.), prinieslo vydavateľstvo Viva Musica! Records a je to prvý profilový sólový album Pavla Bršíka. Vyšlo v exkluzívnej knižnej väzbe, ktorej súčasťou sú okrem iného aj texty piesní a fotografie umelcov z dielne známeho slovenského fotografa Branislava Šimončíka. Album sa nahrával v priestoroch Koncertnej sály DVORANA na Vysokej škole múzických umení v Bratislave v hudobnej réžii skladateľa Petra Zagara. CD je zároveň prvým zo série profilových nahrávok slovenských operných spevákov, ktoré plánuje Viva Musica! records postupne realizovať.

Nahrávanie CD foto: Branislav Šimončík

Nahrávanie CD
foto: Branislav Šimončík

Program večera bol rozdelený do dvoch častí a moderovala ho Hana Rapantová. Prvá časť večera sa venovala príhovorom a samotnému krstu CD a druhá patrila koncertu Pavla Bršlíka s klavírnym sprievodom Róberta Pechanca. V prvej polovici koncertu odzneli piesne Mikuláša Schneidera-Trnavského z nového CD (Prsteň, Vesper dominicae, Letí havran letí…,Nôžka, Našiel som si v šírom poli, Šenkovala šenkárička, Keď som sa spovedal, Keby som bol vtáčkom), a v druhej operné árie (G. Donizetti: Una furtiva lagrima, ária Nemorina z opery Nápoj lásky; E. Lalo: Vainement, ma bien-aimée, ária Mylia z opery Le roi d’Ys) a známe talianske piesne (E. Curtis: Non ti scordar di me; S. Cardillo: Core ‚ngrato; E. Capua: O sole mio). Ako prídavok odznela ária Vaga luna od Vincenza Belliniho. Po krste sa konala recepcia, nechýbali spoločné fotografie a rozhovory.

Koncert Pavla Bršlíka v Trnave foto: Zdenko Hanout

Koncert Pavla Bršlíka v Trnave
foto: Zdenko Hanout

Vo svojom príhovore vyjadrili svoje pocity z nového CD generálny riaditeľ poisťovne Dôvera Martin Kultan (Dôvera sa sponzorsky podieľala na tvorbe CD) a Edita Bugalová, riaditeľka Hudobného múzea Slovenského národného múzea, znalkyňa Trnavského hudby a zároveň manželka vnuka skladateľa Štefana Bugalu, ktorý sa krstu taktiež zúčastnil.  Martin Kultan vyjadril za seba a za poisťovňu Dôvera potešenie a radosť, že sa poisťovňa mohla podieľať na realizácii nového CD. Edita Bugalová, ktorá okrem iného pripravila texty bookletu CD, vyzdvihla realizáciu nahrávky Trnavského tvorby ako veľký prínos, pretože je to nedostatkový tovar. Zároveň apelovala na predstaviteľov mesta, aby nezahodili obrovskú devízu, akou je medzinárodná spevácka súťaž Mikuláša Schneidera-Trnavského, ktorá sa tu konala tri desaťročia a teraz je zrušená. Laureátom súťaže sa stal aj Pavol Bršlík a vďaka tomu sa zaradil medzi kvalitných svetových interpretov. Som rada, že Trnavského piesne naspieval Pavol Bršlík, mladý človek, ktorý tu v týchto priestoroch začínal, vyjadrila sa pani Bugalová o interpretovi nového CD.

Krst CD Pavla Bršlíka, foto: Zdenko Hanout

Krst CD Pavla Bršlíka,
foto: Zdenko Hanout

CD Pavla Bršlíka Mikuláš Schneider-Trnavský: Songs foto: Zdenko Hanout

CD Pavla Bršlíka Mikuláš Schneider-Trnavský: Songs
foto: Zdenko Hanout

Album sa krstil lupeňmi ruží, pretože jedna z najkrajších a najznámejších Trnavského piesní sa volá Ružičky.

Úlohy krstných rodičov sa ujali pani Edita Bugalová, muzikologička a riaditeľka Hudobného múzea Slovenského národného múzea s manželom Štefanom Bugalom, vnukom M. Sch.-Trnavského, a pán Martin Kultán, generálny riaditeľ zdravotnej poisťovne Dôvera, ktorá podporila vydanie CD.

Obaja interpreti aj vydavateľ vyjadrili spokojnosť s realizáciou tohto albumu.

Pavol Bršlík

Pavol Bršlík

Pavol Bršlík, tenorista

,,Som veľmi rád, že sa táto naša myšlienka zrealizovala. Už dávnejšie sme o tom hovorili s fantastickým klaviristom Robom Pechancom, s ktorým dlhodobo spolupracujem a ktorý sa so mnou podieľal na realizácii tohto CD. Vždy, keď som v zahraničí a robím recitály, dám ako prídavok Trnavského pieseň a ľudia sa pýtajú, čo je to a kto to napísal. Na Slovensku s piesňami Trnavského ľudia žijú, či už je to tým, že je autorom Jednotného katolíckeho spevníka, alebo formujú študentov hudby. Trnavský je skutočne moja srdcovka a ako môj obľúbený autor sa mi udržal dodnes.

Obľúbená pieseň z tohto albumu?

,,Je to pieseň Keď som sa spovedal.  Spieval som ju v mojich sedemnástich rokoch tu v Trnave na súťaži M. Schneidera – Trnavského, ktorá už bohužiaľ zanikla a aj dnes som sa na koncerte pri tejto piesni zapozeral do okna a vrátil som sa v čase. Vynorila sa mi porota, ktorá tu vtedy sedela a na chvíľu som si zaspomínal na svoje začiatky. Ale samozrejme aj všetky ostatné piesne sú pekné.

Aké sú vaše najbližšie plány?

,,Najbližšie ma čaká Nápoj lásky v Mníchove a potom nahrávanie môjho profilového operného CD s mníchovským rozhlasovým orchestrom a budú to Mozartove árie. Na toto sa tiež veľmi teším.

Róbert Pechanec

Róbert Pechanec

Róbert Pechanec, klavirista

,,Na príprave tohto CD sa pracovalo veľmi príjemne, tím ľudí bol veľmi šikovný. Nahrávali sme v sále Dvorany na Vysokej škole múzických umení v Bratislave (VŠMU), pretože tam máme vynikajúci nový klavír značky Steinway“.

Aká je Trnavského hudba?

,,Čo sa týka Trnavského hudby, na interpretáciu je veľmi náročná, verím, že mi dá za pravdu každý klavirista. Napriek tomu, že sú to piesne, klavírny sprievod je veľmi náročný. Myslím, že Trnavský musel byť veľmi zdatný klavirista, keď písal takúto hudbu.“

Spolupráca so spevákom?

,,S Pavlom Bršlíkom sa veľmi dobre spolupracuje, on je veľký muzikant a to spozná každý, kto si toto CD vypočuje.“

Pavol Bršlík a Matej Drlička

Pavol Bršlík a Matej Drlička


Matej Drlička, vydavateľ

,,Dnes, na krste CD, sme boli svedkami obrovského umeleckého výkonu. Keď ma Pavol Bršlík oslovil, že chce robiť Trnavského, moja prvá myšlienka bola, či je to ten repertoár, ktorý skutočne chcem nahrať, ale v jeho podaní tento autor naberá rozmery takmer veristickej opery. Jeho emočná presvedčivosť, zrozumiteľnosť textu, ktorá sa u spevákov často stráca kvôli zlej výslovnosti a dikcii, bola famózna a teraz uvidíme či bude CD žiť tak intenzívne ako si želáme.“


O svoje pocity po krste CD a koncerte sa podelili aj vokálna pedagogička prof. Vlasta Hudecová,  Martin Kultan, generálny riaditeľ zdravotnej poisťovne Dôvera a Štefan Bugala, vnuk skladateľa.

Vlasta Hudecová

Vlasta Hudecová

Vlasta Hudecová, vokálna pedagogička

,,Keď som sa dopočula o tomto CD, veľmi som sa potešila, pretože tie piesne sú prekrásne. Tak ako majú Rakúšania Schuberta, my máme Trnavského. Teší ma aj to, že tieto piesne nahral Pavol Bršlík, lebo v svojom hlase má niečo výnimočné, sladké, pekné, ale aj dramatické a všetko to, čo si Trnavského piesne vyžadujú.“

 

 

Pavol Bršlík a Martin Kultan

Pavol Bršlík a Martin Kultan

Martin Kultan, generálny riaditeľ zdravotnej poisťovne Dôvera

,,Sme radi, že zdravotná poisťovňa Dôvera podporila tento projekt v tomto úžasnom prevedení Pavla Bršlíka a verím, že tieto piesne prinesú poslucháčom tú pravú pohodu, harmóniu, pokoj a rovnováhu.“

 

 

Štefan Bugala, vnuk M. Sch.Trnavského

Štefan Bugala, vnuk M. Sch.Trnavského

Štefan Bugala, vnuk Mikuláša Schneidera-Trnavského

,,Veľmi ma potešilo, že som dostal pozvanie na krst tohto CD piesní môjho starého otca v tak geniálnom podaní maestra Bršlíka a je to naozaj veľmi dobrý krok k ďalšiemu objavovaniu hudobnej tvorby Trnavského, ktorý je v Európe vnímaný prostredníctvom slovenskej piesne.“

Krst CD Pavla Bršlíka, foto: Zdenko Hanout

Krst CD Pavla Bršlíka,
foto: Zdenko Hanout

Krst CD Pavla Bršlíka, recepcia po krste foto: Zdenko Hanout

Krst CD Pavla Bršlíka,
recepcia po krste
foto: Zdenko Hanout

Nové CD sa dostane do predaja v priebehu mája a počas festivalu Viva Musica! (21. – 28. jún 2014, Bratislava).

Viac o umelcovi

www.pavolbreslik.com

Viac informácií o vydavateľstve

www.vivamusicaagency.com

Pripravil: Ľudovít Vongrej

Foto: Zdenko Hanout, Branislav Šimončík, Ľudovít Vongrej

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár