Vitajte na vynovenom webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

24. novembra 2018 Ľudovít Vongrej Sezóna 2018/2019

Pavol Bršlík sa stal laureátom Ceny Nadácie Tatra banky za umenie 2018

Cena Nadácie Tatra banky za umenie 2018, Pavol Bršlík pri preberaní ocenenia, foto: CNTBU
Veľkosť písma
A
A
A
Bratislava – V piatok 23. novembra 2018 boli v novej budove Slovenského národného divadla vyhlásení laureáti 23. ročníka Ceny Nadácie Tatra banky za umenie. Sošku Múzy v kategórii Hlavná cena a plaketu pre Mladých tvorcov si odniesli viaceré osobnosti z rôznych oblastí umenia. V kategórii Hudba si cenu prevzal slovenský tenorista Pavol Bršlík.

Cena Nadácie Tatra banky za umenie

Vyhlasovateľom ocenenia je Nadácia Tatra banky, ktorá týmto spôsobom doteraz podporila 93 etablovaných umelcov, 53 začínajúcich tvorcov a 7 mladých módnych tvorcov. Cieľom Nadácie Tatra banky je takýmto spôsobom oceniť osobnosti slovenskej kultúry a poskytnúť im priestor na tvorbu ďalších špičkových diel. Návrhy nominácií predkladá akadémia zložená zo 110 členov – laureátov Ceny Nadácie Tatra banky za umenie v uplynulých rokoch. Finálne nominácie, ako aj laureátov, následne vyberá odborná porota. Členmi poroty pre rok 2018 boli: Eva Borušovičová, Ondrej Šulaj, Tatiana Pauhofová, Slava Daubnerová, Peter Michalica, Michal Novinski, Viliam Klimáček, Monika Kompaníková, Dorota Sadovská, Jana Geržová, Katarína Hubová a Štefan Klein. Predsedom poroty bol Igor Vida, ktorý je taktiež predsedom Správnej rady Nadácie Tatra banky.

Laureáti Ceny Nadácie Tatra banky za umenie 2018 v kategórii Hlavná cena

V kategórii Hudba si cenu prevzal Pavol Bršlík za interpretačný výkon v úlohe Jeníka v opere Predaná nevesta na javisku Slovenského národného divadla. ,,Chcem poblahoželať všetkým nominovaným a porote Ceny Nadácie Tatra banky poďakovať za toto pekné ocenenie. Veľmi si to vážim.“ uviedol pre Opera Slovakia Pavol Bršlík.

B. Smetana: Predaná nevesta, Opera SND, 2018, Pavol Bršlík (Jeník),
foto: Peter Chvostek

Tenorista Pavol Bršlík patrí k najvýraznejším slovenským umelcom na medzinárodnej opernej scéne, hosťuje na najprestížnejších operných scénach a koncertných pódiách a spolupracuje s významnými orchestrami. Jeho domovskou scénou je od roku 2012 opera v Zürichu a na dosky SND sa nakrátko vrátil v postave Jeníka, v dvoch predstaveniach opery Bedřicha Smetanu Predaná nevesta v máji 2018 (dirigent Robert Jindra, réžia Pavel Mikuláštík). V Bratislave to bolo zároveň jeho prvé stvárnenie Jeníka na opernom javisku. S touto postavou českej opernej literatúry sa najbližšie predstaví v novej inscenácii Bavorskej štátnej opery v Mníchove, ktorej premiéra sa uskutoční v decembri t.r. pod taktovkou Tomáša Hanusa a v réžii Davida Böscha. Po mníchovskej produkcii túto postavu stvárni v sérii predstavení novej inscenácie na javisku Semperoper v Drážďnoch (marec – máj 2019), v hudobnom naštudovaní Tomáša Netopila a v réžii Mariame Clément.

video

Jak možná věřit, ária Jeníka z opery B. Smetanu Predaná nevesta, Pavol Bršlík, Opera SND, 2018

Ďalšie sošky Múzy si v Hlavnej cene odniesli Patrik Lančarič za réžiu filmu Válek (kategória Audiovizuálna tvorba, film, TV a rozhlas), Ján Kožuch za herecký výkon v hlavnej postave kráľa Leara v inscenácii Kráľ Lear, Slovenské komorné divadlo Martin (kategória Divadlo), Maroš Schmidt a kolektív za autorstvo koncepcie prvej expozície 100 rokov dizajnu / Slovensko 1918 – 2018, Slovenské múzeum dizajnu, Bratislava (kategória Dizajn), Ilona Németh za autorskú výstavu Eastern Sugar, Kunsthalle, Bratislava (kategória Výtvarné umenie) a Andrej Bán za autorstvo reportážnej knihy Slon na Zemplíne, vydavateľstvo Absynt, edícia Prekliati reportéri v kategórii Literatúra.

Cena Nadácie Tatra banky za umenie 2018,
Ján Kožuch pri preberaní ocenenia,
foto: CNTBU

Špeciálnu cenu pre mladých tvorcov do 35 rokov získali

Martina Buchelová za réžiu krátkeho filmu Magic Moments (kategória Audiovizuálna tvorba, film, TV a rozhlas), Barbora Andrešičová za herecký výkon postavy Emmy v inscenácii Ľudia, miesta a veci, Divadlo Andreja Bagara, Nitra (kategória Divadlo), Ondrej Jób za Manual – projekt digitalizácie analógových písiem používaných vo verejnom priestore na Slovensku (kategória Dizajn), Katarína Kubošiová (Katarzia) a Jonatán Pastirčák za hudbu, texty piesní a interpretačný výkon v inscenácii Antigona, Slovenské národné Divadlo, Bratislava (kategória Hudba), a Mária Švarbová za fotografickú publikáciu Swimming Pool, vydavateľstvo New Heroes and Pioneers (kategória Výtvarné umenie). V kategórii Literatúra ocenenie nebolo udelené. Po prvýkrát udelenú Cenu poroty získal Marek Adamov a kolektív Truc sphérique za koordináciu projektu rekonštrukcie Novej synagógy v Žiline

Cena Nadácie Tatra banky za umenie 2018,
Ondrej Jób pri preberaní plakety,
foto: CNTBU
Cena Nadácie Tatra banky za umenie 2018, Adriana Kučerová v rámci hudobného programu,
foto: CNTBU

Šaty pre múzu

Od roku 2010 Nadácia Tatra banky oceňuje aj prácu mladých módnych tvorcov, ktorí majú príležitosť vytvoriť šaty pre Múzu večera Adelu Vinczeovú. Po Márii Štranekovej (2010), Marcelovi Holubcovi (2011), Martinovi Hrčovi (2012), Maji Božović (2013), Borisovi Hanečkovi (2014), Andrei Pojezdálovej (2015), Lenke Sršňovej (2016) a Michaele Ľuptákovej (2017) pripraví unikátne šaty pre Múzu večera, Adelu Vinczeovú, návrhár Lukáš Krnáč, študent Ateliéru dizajnu odevu na Univerzite Tomáša Baťu v Zlíne.

Cena Nadácie Tatra banky za umenie 2018,
moderátorka večera Adela Vinczeová v šatách Lukáša Krnáča,
foto: CNTBU

Cenou, ako aj symbolom pocty, je bronzová soška Múzy udelená v kategórii Hlavná cena a plaketa udelená držiteľom ocenenia Mladý tvorca. Obe ceny, špeciálne pre túto príležitosť, vytvoril slovenský sochár a výtvarník Daniel Brunovský. Ocenení zároveň získavajú aj finančnú odmenu.

Pripravil: Ľudovít Vongrej

zdroj: CNTBU

video

záznam priameho prenosu udeľovania Cien Nadácie Tatra banky za umenie

Zdieľať:

O autorovi

Ľudovít Vongrej
šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

C. Saint-Saëns: Henry VIII.
záznam priameho prenosu opery, máj 2023
Divadlo La Monnaie / De Munt
dirigent: Alain Altinoglu, réžia: Olivier Py
viac info, osoby a obsadenie TU...