Vitajte na vynovenom webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

5. novembra 2019 redakcia Sezóna 2019/2020

Pavol Bršlík uvedie v Bratislave Schubertov piesňový cyklus Zimná cesta

Pavol Bršlík
Veľkosť písma
A
A
A
Bratislava – V nedeľu 10. novembra 2019 o 18. hodine sa v Moyzesovej sieni v Bratislave uskutoční koncert nášho vo svete najžiadanejšieho tenoristu Pavla Bršlíka s klavírnym sprievodom Amira Katza. Návštevníkov koncertu prevedú vokálne sane Franza Schuberta Zimnou cestou slnka, sklamania a nádeje.

Koncert sa koná pri príležitosti vydania piateho sólového CD albumu Pavla Bršlíka, ktorého obsahom je Schubertov piesňový cyklus Winterreise (Zimná cesta) z roku 1827 na básne Wilhelma Müllera. CD novinka z vydavateľstva Orfeus uzrela svetlo sveta v októbri 2019. Nahrávka vznikla ako záznam recitálu Pavla Bršlíka s izraelským klaviristom Amirom Katzom zo 6. septembra 2018 na Schubertiade v Rakúsku.

Spoločnosť Orfeus doposiaľ stojí za tromi profilovými CD Pavla Bršlíka – Mozart: Pavol Breslik, Schubertov piesňový cyklus Die schöne Müllerin (Krásna mlynárka) a treťou CD novinkou je Schubertova Winterreise (Zimná cesta). Medzi ďalšie Bršlíkove sólové CD albumy patrí nahrávka piesní Mikuláša Schneidera-Trnavského pod názvom Songs (Viva Musica! Records, 2014) a Antonína Dvořáka Cypřiše, Písně večerní a Cigánské melodie (Supraphon 2017).

Koncert Pavla Bršlíka na Schubertiade v Rakúsku, 2018, Amir Katz, Pavol Bršlík, zdroj foto: facebook

„Mám veľmi vrúcny vzťah k Schubertovi a jeho piesňovej tvorbe už aj preto, že do nej vnášal svoje pocity! Cítil sa dobou a ľuďmi nepochopený, a to všetko sa odzrkadľuje aj v jeho dielach. Jeho melódie sršia srdcom. Winterreise sme nahrávali v rámci festivalu Schubertiade, na ktorom účinkujem pravidelne a som na to tak trochu hrdý, pretože sa považuje za olymp piesňových recitálov. Budem veľmi rád, ak aj bratislavskému publiku priblížim viac Schubertovej hudby, pretože u nás tradícia piesňových večerov nie je až taká veľká. Považujem to za škodu.“ uviedol pre Opera Slovakia Pavol Bršlík.

Vstupenky na novembrový koncert Pavla Bršlíka v Bratislave sú k dispozícii v sieti Ticketportal.

Pavol Bršlík (rodák z Kysuckého Nového Mesta) je vo svete najžiadanejším slovenským tenoristom a pravidelne účinkuje na svetových operných javiskách. Po štúdiu spevu sa presadil na medzinárodnej opernej scéne a v roku 2005 ho prestížny nemecký hudobný magazín Opernwelt vyhlásil za víťaza v kategórii Operný objav roka. Následne prijal pozvania svetových operných divadiel a na ich javiskách mimoriadne úspešne reprezentuje našu krajinu.

G. Donizetti: Maria Stuarda, Opernhaus Zürich, 2018, Pavol Bršlík (Roberto), Diana Damrau (Maria Stuarda), Nicolas Testé (Giorgio Talbot), Hamida Kristoffersen (Anna Kennedy), foto: Monika Rittershaus

Pavol Bršlík hosťuje v Metropolitnej opere New York, Viedenskej štátnej opere, Royal Opera House v Londýne, berlínskej Štátnej opere, Bavorskej štátnej opere v Mníchove, na Salzburskom festivale, v Los Angeles či parížskej opere a v mnohých ďalších divadlách i na koncertných pódiách. Slovenskí operní fanúšikovia môžu Pavla Bršlíka uvidieť aj na javisku SND či banskobystrickej Štátnej opery a viackrát účinkoval aj v rámci koncertov agentúry Kapos.

Po bratislavskom koncerte Schubertovej Zimnej cesty sa predstavení vo Viedenskej štátnej opere, kde stvárni Lenského v sérii novembrových repríz Čajkovského Eugena Onegina. Následne odcestuje do Drážďan, kde bude Edgardom v Donizettiho opere Lucia di Lammermoor a následne aj jedným z účinkujúcich drážďanského Silvestrovského koncertu. Do konca aktuálnej sezóny zavíta na operné javiská v Mníchove, Paríži, Zürichu či Drážďanoch a čakajú ho aj viaceré koncerty. Pod taktovkou Sira Simona Rattla sa predstaví v sérii koncertov v Barcelone, Paríži, Londýne, Hamburgu, Baden-Badene, na ktorých zaznie Beethovenove veľkolepé oratórium Kristus na Olivovej hore. V Paríži bude jedným z účinkujúcich v slávnostnej Beethovenovej omši Missa solemnis, v Baden-Badene uvedie spolu s Olgou Peretyatko operetný galakoncert a v júni 2020 sa spolu s klaviristom Amirom Katzom predstavia s piesňovou tvorbou aj v Mníchove.

Zdieľať:

O autorovi

redakcia
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

C. Saint-Saëns: Henry VIII.
záznam priameho prenosu opery, máj 2023
Divadlo La Monnaie / De Munt
dirigent: Alain Altinoglu, réžia: Olivier Py
viac info, osoby a obsadenie TU...