Pavol Bršlík v banskobystrickej Štátnej opere

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Banská Bystrica – V májovom Eugenovi Oneginovi (5. mája o 18.30 h) privíta Štátna opera exkluzívneho hosťa! Je ním vyhľadávaný slovenský tenorista Pavol Bršlík, ktorý sa predstaví v role Lenského. Práve v tejto postave nedávno účinkoval aj v medzinárodnej produkcii londýnskej Kráľovskej opery Covent Garden, ktorá sa prostredníctvom kín vysielala do celého sveta.

Pavol Bršlík (1979) je vyhľadávaným sólistom popredných operných scén sveta. Pravidelne sa objavuje v produkciách po boku hviezd, ako Anna Netrebko, Erwin Schrott, Edita Gruberová, Adriana Kučerová, Diana Damrau, Mariusz Kwiecien, Samuel Ramey, Ferruccio Furlanetto, Dmitri Hvorostovski, Renée Fleming a ďalších. Okrem opernej interpretácie je aj vyhľadávaným koncertným umelcom. Spev študoval na VŠMU, v opernom štúdiu CNIPAL v Marseille a absolvoval viaceré kurzy popredných speváckych osobností (Ivonne Minton, Mady Mesplé, Peter Dvorský, William Matteuzzi). Je víťazom medzinárodných súťaží M. Schneidera – Trnavského i Antonína Dvořáka. Svetová kariéra sa mladému spevákovi začala v roku 2005, keď ho prestížny, medzinárodne uznávaný nemecký magazín Opernwelt vyhlásil za víťaza v kategórii Operný objav roka. Dnes účinkuje v Metropolitnej opere v New Yorku, Viedenskej štátnej opere, Royal Opera House v Londýne, v opere v Bruseli, v Štátnej opere v Mníchove, v Théâatre du Chatelet v Paríži, v opere v Monte Carlo, v Edinburgu, v Drážďanoch a ďalších mestách. Je vyhľadávaným interpretom diel W. A. Mozarta. V jeho repertoári môžeme nájsť mozartovské roly Ferranda (Cosi fan tutte), Tamina (Čarovná flauta), Dona Ottavia (Don Giovanni), ale aj Jaquina (Fidelio), Nemorina (Nápoj lásky), Kormidelníka (Blúdiaci Holanďan), Kudrjáša (Káťa Kabanová), Števa (Jej pastorkyňa), Lenského (Eugen Onegin), Gastona (Traviata), Gennara (Lucrezia Borgia) a iné. V roku 2011 získal Cenu ministra kultúry SR za vynikajúce umelecké výsledky a za reprezentáciu slovenského vokálneho umenia na významných zahraničných operných a koncertných scénach.

P. I. Čajkovskij

Eugen Onegin

Štátna opera Banská Bystrica

5. máj 2014

Hudobné naštudovanie a dirigent: Igor Bulla

Réžia: Anna Osipenko

Scéna a kostýmy: Sergej Novikov

Choreografia: Michail Čajkasov

Asistent dirigenta a zbormajster: Ján Procházka

Obsadenie

Tatiana: Eva Šušková a. h.

Oľga: Elena Shatochina a. h.

Onegin: Šimon Svitok

Lenskij: PAVOL BRŠLÍK  a.h.

Gremin: Ivan Zvarík

Larina: Oľga Hromadová

Filippievna: Jitka Sapara-Fischerová a. h.

Triquet: Martin Gyimesi a. h.

Zareckij: Igor Lacko

Rotnyj: Slavomír Macák

Spoluúčinkuje orchester, zbor a balet Štátnej opery

Koncertný majster: Michal Hudák

www.pavolbreslik.com

www.stateopera.sk

Informovala: Katarína Uhríková  ŠOBB

 

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár