Pavol Bršlík v Bratislave zaspieva Schubertov piesňový cyklus Krásna mlynárka

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Ďalší z koncertov agentúry Kapos v rámci cyklu Veľké slovenské hlasy bude koncert Pavla Bršlíka, ktorý sa tentokrát predstaví s piesňovým cyklom Krásna mlynárka od Franza Schuberta v sprievode klaviristu Róberta Pechanca.

Koncert v súčasnosti najviac žiadaného slovenského tenoristu na medzinárodnej scéne sa uskutoční v Malej sále Slovenskej filharmónie v Bratislave 5. novembra 2014.

Dnes už svetová operná hviezda Pavol Bršlík sa výraznejšie presadil prvenstvom na súťaži Antonína Dvořáka v Čechách (2000). V rokoch 2003 až 2006 bol členom súboru berlínskej Štátnej opery Unter den Linden, kde o.i. stelesnil Ferranda (W. A. Mozart, Così fan tutte), Tamina (W. A. Mozart, Čarovná flauta), Dona Ottavia (W. A. Mozart, Don Giovanni), Nemorina (G. Donizetti, Nápoj lásky) či Kudrjaša (L. Janáček, Káťa Kabanová). S mozartovskými úlohami hosťoval aj v Teatro Verdi v Trieste, v Piccolo Teatro v Miláne, v Théâtre de la Monnaie v Brusseli, na festivale v Glyndebourne, na Wiener Festwochen, na festivale v Aix-en-Provence. Ako Jaquino vo Fideliovi (L. v. Beethoven) vystupoval v parížskom Théâtre du Châtelet.

Neskôr debutoval v Metropolitnej opere v New Yorku (Don Ottavio), v Grand Théâtre de Genève ako Alfred (J. Strauss, Netopier), v Royal Opera House v Londýne ako Tamino a v Bavorskej štátnej opere v Mníchove i londýnskej Covent Garden ako Lenský (P. I. Čajkovskij, Eugen Onegin), v Mníchove tiež ako Gennaro (G. Donizetti, Lucrezia Borgia).

Od roku 2012 pôsobí v zürišskej opere, kde sa jeho repertoár rozšíril o Števu (L. Janáček, Jej pastorkyňa), Fausta (Ch. Gounod, Faust), Nadira (G. Bizet, Lovci perál) a Roberta Devereux (G. Donizetti, Roberto Devereux).

Ján Korecký

Ján Korecký, organizátor

,,Pavol Bršlík, člen súboru Zürišskej opery, je už dnes doma takmer na všetkých prestížnych operných scénach. Jeho repertoár sa zapĺňa významnými tenorovými úlohami, no pritom sa venuje aj piesňovej tvorbe. V minulom roku zaznamenal v zahraničí úspechy s cyklom piesní Franza Schuberta: Krásna mlynárka. Je to jeden z najkrajších piesňový cyklov, ktoré poznám, a preto som ho požiadal, aby s ním prišiel aj na Slovensko. Pavol Bršlík v minulosti pôsobil v Nemecku, má výbornú výslovnosť a cit pre nemecký jazyk a hudbu. Verím, že v jeho podaní Mlynárky zažijeme ďalší úžasný koncert nášho hviezdneho tenoristu.“

Pavol Bršlík pravidelne hosťuje v popredných operných domoch a je vítaným hosťom na koncertných pódiách. Medzinárodný úspech zaznamenal aj s cyklom piesní F. Schuberta Krásna mlynárka, ktorý je aj programom jeho nastávajúceho bratislavského koncertu.

www.kapos.sk

Pripravil: Ľudovít Vongrej

zdroj: Kapos

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár