Vitajte na vynovenom webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

Hlasovanie už len do 15. júna!

9. septembra 2018 redakcia Sezóna 2018/2019

Pavol Bršlík zaspieva v Bratislave Straussove piesne

Pavol Bršlík, foto: Jakub Gulyás
Veľkosť písma
A
A
A
Bratislava – Agentúra Kapos pozýva na ďalší koncert z cyklu Veľké slovenské hlasy, na ktorom sa v pondelok 17. septembra 2018 v Bratislave predstaví slovenský tenorista pôsobiaci na medzinárodnej opernej scéne Pavol Bršlík. V sprievode Slovenskej filharmónie a pod taktovkou českého dirigenta Roberta Jindru zaznejú Straussove piesne.

Agentúra KAPOS uviedla Pavla Bršlíka na Slovensku už dvakrát. V júni 2012 ho predstavila na vôbec prvom sólovom koncerte a o dva roky neskôr koncertoval pod hlavičkou Kapos concerts s cyklom piesní Franza Schuberta Krásna mlynárka. Tentokrát sa 17. septembra 2018 v bratislavskej Redute predstaví s piesňovou tvorbu Richarda Straussa – autora hudby 20. storočia, ktorého rukopis je jedinečný a nezameniteľný. Spolu so Straussom na koncerte zaznie aj Richard Wagner.

Pavol Bršlík,
foto: Jakub Gulyás
,,Pre bratislavské publikum sme pripravili špeciálny program. V prvej polovici koncertu uvedieme s dirigentom Robertom Jindrom piesne ako Heimliche Aufforderung, Zueignung, Ständchen, Morgen atď. a v druhej časti sme si ,,vymysleli “ raritu a zaspievam Straussove Posledné štyri piesne (Vier letzte Lieder), ktoré sú pôvodne napísané pre ženský hlas. Straussove piesne som už spieval na viacerých koncertoch. S jedným z najlepších straussovských dirigentov Jeffry Tatom sme ich uviedli v Berlíne a v Hamburgu, a na recitáloch s klavírom som si ich zaspieval v Berlíne, Mníchove, Bruseli a Londýne. Na týchto koncertoch som ich však vždy uviedol bez Vier letzte Lieder. Na môj bratislavský koncert som si ich preto zaradil výnimočne.“, uviedol pre Opera Slovakia známy tenorista.

Po bratislavskom koncerte čaká Pavla Bršlíka séria predstavení Verdiho La traviaty na javisku Viedenskej štátnej opery a v októbri ho v tomto známom diele môžu uvidieť diváci Bavorskej štátnej opery v Mníchove. Do konca kalendárneho roka ho čaká ešte účinkovanie v Gounodovom Romeovi a Júlii v Opera Hobart Tasmania a v decembri bude Jeníkom v Smetanovej Predanej neveste na javisku opery v Mníchove. Do konca sezóny 2018/2019 sa predstaví v Drážďanoch (Lehár: Veselá vdova, Dvorák: Stabat Mater, Smetana: Predaná nevesta, Strauss: Gavalier s ružou), Mníchove (Donizetti: Nápoj lásky, Strauss: Salome, Smetana: Predaná nevesta), Metropolitnej opere New York (Mozart: Don Giovanni) a na Osterfestspiele Salzburg (Dvorák: Stabat Mater).

Milovníci piesňovej tvorby sa môžu tešiť aj na nové CD, ktoré vzniklo ako záznam recitálu Pavla Bršlíka s klaviristom Amirom Katzom 6. septembra 2018 na Schubertiade v Rakúsku. Záznam koncertu so Schubertovou Winterreise by mal vyjsť na jar 2019 vo vydavateľstve Orfeo, ktoré vydalo už dva profilové CD Pavla Bršlíka – Mozart: Pavol Breslik a Schubertov piesňový cyklus Die schöne Müllerin.

Koncert Pavla Bršlíka na Schubertiade v Rakúsku, 2018
Amir Katz, Pavol Bršlík
zdroj foto: facebook

Pavol Bršlík je rodákom z Kysuckého Nového Mesta. Študoval na Akadémii umení v Banskej Bystrici u Doc. Vlasty Hudecovej. V roku 2000 sa stal víťazom speváckej súťaže Antonína Dvořáka v Karlových Varoch. Vzdelanie si rozšíril v Opéra Studio CNIPAL v Marseille a na majstrovských kurzoch u Yvonne Minton, Mady Mesplé, Mirelly Freni a Williama Matteuzziho.

V rokoch 2003 až 2006 pôsobil Pavol Bršlík na scéne Štátnej opery v Berlíne, kde sa postupne predstavil v postavách Ferranda (Mozart: Così fan tutte), Tamina (Mozart: Čarovná flauta), Dona Ottavia (Mozart: Don Giovanni), Nemorina (Donizetti: Nápoj lásky), Kudrjáša (Janáček: Káťa Kabanová) a Jurodivého (Musorgskij: Boris Godunov).

S mozartovskými rolami hosťoval v Teatro Verdi v Trieste, v Piccolo Teatro v Miláne, v Théâtre de la Monnaie v Brusseli, na festivaloch v Glyndebourne, vo Viedni a v Aix-en-Provence. V parížskom Théâtre du Châtelet účinkoval ako Jaquino vo Fideliovi (Beethoven). V roku 2005 ho prestížny nemecký hudobný magazín Opernwelt vyhlásil za víťaza v kategórii Operný objav roka.

Od roku 2006 Pavol Bršlík už ako umelec bez stáleho angažmánu účinkoval v Metropolitnej opere v New Yorku i na Salzburgskom festivale ako Don Ottavio, v ženevskom Grand Théâtre ako Alfred (Strauss: Netopier), v Royal Opera House v Londýne ako Tamino, a v Štátnej opere v Mníchove ako Idamante (Mozart: Idomeneo) a Lenskij (Čajkovskij: Eugen Onegin). V Théâtre du Châtelet spieval Evanjelistu v Jánovych pašiách (Bach). V Mníchove debutoval ako Gennaro v Donizettiho Lucrezii Borgii. Jeho javiskovou partnerkou bola slovenská diva Edita Gruberová. Po jej boku spieval v Mníchove a vo Viedni koncom roka 2010 Alfreda v Traviate a v berlínskej Deutsche Oper Macduffa (Verdi: Macbeth).

V Los Angeles sa pod taktovkou Gustava Dudamela predstavil ako Don Ottavio v netradičnej inscenácii Mozartovho Dona Giovanniho. V Londýne interpretoval Lenského, Gennara v Mníchove a Tamina v berlínskej Štátnej opere. Na Veľkonočnom festivale v Baden-Badene spieval Tamina a v rovnakej produkcii ho oslavoval Paríž v Opéra Bastille.

V sezóne 2012/2013 sa stal členom súboru opery v Zürichu, kde už stvárnil množstvo postáv ako napríklad Števu (Janáček: Jej pastorkyňa), Dona Ottavia (Mozart: Don Giovanni), Fausta (Gounod), Nadira (Bizet: Lovci perál) i Donizettiho Roberta Devereux,  Alfreda a Nemorina. Edgarda v Donizettiho Lucii di Lammermoor zaspieval v Mníchove a Tamina v Berlíne a v Londýne.

Pavol Bršlík pravidelne vystupuje pod taktovkou osobností, ako sú Riccardo Muti, Simon Rattle či Kurt Masur. Medzi najvýznamnejšie koncertné skúsenosti Pavla Bršlíka patrí spolupráca s Kurtom Masurom na Janáčkovej Glagolskej omši v rámci festivalu BBC Proms či s Emmanuellom Haïmom na Händelovom Il trionfo del tempo (CD Virgin Classics). S Berlínskymi filharmonikmi pod vedením Simona Rattla spieval Narrabotha (R. Strauss: Salome) v Berlíne a Salzburgu. V auguste s veľkým úspechom vystúpil na Schubertiade v Rakúsku.

Slovenskí operní fanúšikovia mohli Pavla Bršlíka vidieť na doskách SND v postavách Tamina, Nemorina, Alfreda, Jeníka či Dona Ottavia. V máji 2012 sa v Bratislave predstavil samostatným recitálom v rámci cyklu Veľké slovenské hlasy, ktorý hudobná kritika zaradila medzi udalosti sezóny. Pavol Bršlík v interpretačnej spolupráci s renomovaným slovenským klaviristom Róbertom Pechancom významne prispeli aj do slovenskej diskografie CD-nahrávkou piesní Mikuláša Schneidra-Trnavského pod názvom: Songs (Viva Musica! Records, 2014).

www.kapos.sk

zdroj: Agentúra Kapos

PR článok

video

Zdieľať:

O autorovi

redakcia
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

R. Strauss: Egyptská Helena
Bavorská štátna opera Mníchov
záznam priameho prenosu opery, 1956