Pestrá ponuka aprílových koncertov v Košiciach

0

Týždenný prehľad najnovších článkov

Prihlásením k odberu súhlasíte so zásadami ochrany osobných údajov. Z odberu sa môžete kedykoľvek odhlásiť.

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Košice – Skladby od Haydna po Poulenca, veľkonočná premiéra symfonickej básne Víťazoslava Kubičku, ktorú skomponoval k 50. jubileu košickej Filharmónie a koncert filmovej hudby. Tak sa dá zhrnúť ponuku aprílových koncertov Štátnej filharmónie Košice (ŠfK).

(reklamný článok ŠfK)

Štátna filharmónia Košice sa v každej sezóne už dlhodobo snaží myslieť nielen na mladých poslucháčov formou „povinných“ školských koncertov, ale aj na mladých interpretov. Aj jubilejná 50. sezóna dáva príležitosť  študentom konzervatória v Košiciach a Vysokej školy múzických umení v Bratislave postaviť sa pred orchester v úlohe sólistu. Na koncerte 4. apríla sa tejto príležitosti chopia Anna Lugovkina (violončelo), Klára Přecechtělová (flauta) a Kristína Gabčová (organ).  Skladby majstrov L. Cherubiniho, J. Haydna, F. Borneho a A. Guilmanta zaznejú pod taktovkou Adama Sedlického.

Adam Sedlický

Dramaturgickú objavnosť ponúkne koncert pod vedením šéfdirigenta košickej filharmónie Zbyňka Mullera. V programe koncertu 11. apríla nájdeme diela troch európskych skladateľov Mauricea Ravela, Francisa Poulenca a Bohuslava Martinú. Najmä posledný z trojice menovaných skladateľov patrí medzi menej frekventovaných skladateľov koncertov ŠfK. Z jeho šiestich symfónii zaznie v Dome umenia obľúbená štvrtá H 305, odborníkmi označovaná ako „radostná“. Pred symfóniou sa poslucháčom v Poulancovom Koncerte pre dva klavíry a orchester d mol predstavia manželia Nora a Miki Skutovci.

Nora a Miki Skutovci, foto zdroj: ŠfK

V atmosfére blížiacich sa veľkonočných sviatkov zaznejú na koncerte 18. apríla dve pôsobivé diela s dvoma sopranistkami. Obe zaznejú v Košiciach po prvýkrát. Pre poslucháčov v Košiciach bude novinkou Poulancovo  spracovanie azda najkrajšieho hymnického výtvoru kresťanskej poézie Stabat Mater, ktoré zaznie v spolupráci ŠfK s českým dirigentom Marekom Šedivým, maďarským miešaným zborom Cantemus Nyiregyháza a kanadskou sopranistkou Catherine St-Arnaud. Celoslovenskou novinkou bude premiéra symfonickej básne pre soprán a orchester Víťazoslava Kubičku s názvom Hospodin je môj pastier, ktorú autor skomponoval k 50. jubileu Štátnej filharmónie Košice. V sopránovom parte Kubičkovej básne sa prestaví Mariana Gelenekyová.

Catherine St-Arnaud, foto zdroj: ŠfK

Počúvanie filmovej hudby môže byť rovnako silným zážitkom ako pozeranie filmu, ktorý hudba v nemalej miere dotvára. Vyvolať silné emócie a spomienky dokážu hudobníci aj bez filmového plátna. Koncerty filmovej hudby si takmer okamžite získali množstvo fanúšikov a nadšencov, čím sa zaradili medzi najnavštevovanejšie koncerty sezóny. Tentoraz si dramaturgia koncertu pripomína 100. výročie úmrtia Milana Rastislava Štefánika. Nie náhodou preto v programe zaznejú diela reflektujúce vesmírnu tematiku ako napríklad Planéty Gustava Holsta. Chýbať však nebudú aj melódie z kultových Hviezdnych vojen, či Vesmírnej Odysey. To všetko pod taktovkou japonského dirigenta Chuhei Iwasakiho.

Viac o koncertoch Štátnej filharmónie Košice nájdete na www.sfk.sk

Informovala: Mariana Lechmanová, PR manažér ŠfK

PR článok

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

redakcia

Zanechajte komentár

Sledujte nás na Facebooku