Peter Breiner opäť na Slovensku s veľkolepými premiérami i sólovými koncertmi

0

Týždenný prehľad najnovších článkov

Prihlásením k odberu súhlasíte so zásadami ochrany osobných údajov. Z odberu sa môžete kedykoľvek odhlásiť.

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Jeden z najnahrávanejších hudobníkov na svete. Skladateľ, dirigent, klavírny virtuóz, aranžér a publicista. Slovák s kanadským občianstvom žijúci v New Yorku. Svetoobčan, neostýchajúci sa bez okolkov a bez servítky komentovať dianie nielen na našej rodnej hrudi. Jubilujúci Peter Breiner (narodil sa 3. júla 1957 v Humennom) sa v najbližších týždňoch predstaví slovenskému publiku celou paletou svojho umenia – prinášame stručný prehľad najbližších koncertov a vystúpení na Slovensku.

Jubilujúci Peter Breiner je späť! S veľkolepými hudobnými premiérami, sólovými koncertmi ale aj Milanom Markovičom.

Oslavy šesťdesiatky Petra Breinera vyvrcholia júnovými koncertmi so Slovenskou filharmóniou. V premiére zaznie jeho zatiaľ posledné orchestrálne dielo SROWMAAM, po ňom popredný predstaviteľ ruskej pianistickej školy Pavel Gililov prednesie pod jubilantovou taktovkou sólový part Gershwinovej Rapsódie v modrom a na záver zaznejú v slovenskej premiére populárne Musorgského Obrázky z výstavy v monumentálnej Breinerovej úprave, ktorú BBC Radio 3 prednedávnom označilo za fascinujúcejšiu ako Ravelovu. Koncerty sa uskutočnia 22. júna v piešťanskom Dome umenia a 23. júna v bratislavskej Redute.

Pavel Gililov

Ešte predtým, 13. mája, bude Peter Breiner dirigovať na doskách Slovenského národného divadla prvú premiéru baletu Sergeja Sergejeviča Prokofieva: Rómeo a Júlia – Tak ako včera… Najznámejší romantický príbeh spracovala a posunula do súčasného kontextu choreografka Natália Horečná, s ktorou Breiner spolupracoval aj na inscenovanej verzii suity Slovenské tance – Životy svetiel. Práve túto výnimočnú tanečnú inscenáciu zaradilo SND na program 21. júna. Jubilejné baletné predstavenie, plné farebných kontrastov, energie, nezvyčajných inštrumentácií a humoru, bude sám autor aj dirigovať.

P. Breiner, N. Horečná: Slovenské tance – Životy svetiel, Balet SND, 2016,
Natália Horečná, Peter Breiner,
foto zo skúšky,
foto: Peter Brenkus

video

Virtuozitu Petra Breinera ako klaviristu budú môcť diváci oceniť počas štyroch sólových koncertov na rôznych miestach Slovenska. V Kráľovskej sieni na Zvolenskom zámku 22. apríla, v unikátnych priestoroch Elektrárne Tatranskej galérie v Poprade 5. mája, 6. mája v klube Blue Note v Novom Meste nad Váhom a 19. mája v Dome kultúry v rodnom Humennom. Ponúkne vlastné úpravy jazzových štandardov, argentínskych táng, Slovenských tancov ale aj improvizácie na želanie publika. Projekt Peter Breiner: Sólo koncert bol s veľkým úspechom exkluzívne uvedený v októbri 2015 v košickom Ges klube. Odvtedy patrí medzi žiadanú súčasť jeho sólo vystúpení.

Peter Breiner,
foto: www.peterbreiner.com

Od roku 2006 spolupracuje Peter Breiner s huslistom Stanislavom Palúchom a akordeonistom Borisom Lenkom v po celom svete úspešnom zoskupení Triango (www.triango.sk). Muzikantskí fajnšmekri ich budú môcť zažiť v Mestskom divadle v Žiline 7. mája, kde budú na programe aj Slovenské tance. (www.slovensketance.sk)

Triango – Boris Lenko, Stano Palúch, Peter Breiner

Na svoje si prídu aj priaznivci politickej satiry, ktorí si Breinera pamätajú ako spoluautora legendárneho politického kabaretu Večer Milana Markoviča. Obaja aktéri sa 21. mája stretnú na pôde nitrianskeho klubu Nájomná jednotka 210. Ani po takmer 25 rokoch v inovovanom stand-up formáte nebude chýbať inteligentný humor, ostrá reflexia súčasného diania a samozrejme dobrá muzika.

Stručný prehľad najbližších koncertov a vystúpení Petra Breinera na Slovensku

22. 4. 2017, 19:00 Zvolen – Zvolenský Zámok
klavírny recitál
5. 5. 2017, 18:00 Poprad – Tatranská galéria
klavírny recitál
6. 5. 2017, 20:00 Nové Mesto nad Váhom – Blue Note
klavírny recitál
7. 5. 2017, 19:00 Žilina, Mestské divadlo
Triango – Slovenské tance
13. 5. 2017, 19:00 SND, Bratislava
Sergej Prokofjev: Rómeo a Júlia (balet) – PREMIÉRA
(dirigent)
19. 5. 2017, 19:00 Humenné – divadelná sála Domu kultúry o 19:00 hod.
klavírny recitál
21. 5. 2017, 19:00 Nitra – Nájomná jednotka 210
Večer Milana Markoviča po takmer 25 rokoch (stand-up)
24. 5. 2017, 19:00 SND, Bratislava
Sergej Prokofjev: Rómeo a Júlia (balet)
(dirigent)
21. 6. 2017, 19:00 SND, Bratislava
Peter Breiner: Slovenské tance (jubilejné predstavenie)
(dirigent)
22. 6. 2017, 19:00 Piešťany, Dom umenia
koncert so Slovenskou filharmóniou (Breiner, Gershwin, Musorgskij)
(dirigent, jubilejný koncert)
23. 6. 2017, 19:00 Bratislava, Reduta
koncert so Slovenskou filharmóniou (Breiner, Gershwin, Musorgskij)
(dirigent, jubilejný koncert)

Informoval: Daniel Franko

PR článok

www.peterbreiner.com

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár