Peter Valentovič sa stal šéfdirigentom Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu

0

Týždenný prehľad najnovších článkov

Prihlásením k odberu súhlasíte so zásadami ochrany osobných údajov. Z odberu sa môžete kedykoľvek odhlásiť.

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Symfonický orchester Slovenského rozhlasu (SOSR) povedie od septembra 2018 slovenský dirigent Peter Valentovič. Vedenie RTVS ho oslovilo s ponukou angažovania na pozíciu šéfdirigenta dirigenta po dôkladnej úvahe na základe pozitívneho hodnotenia jeho doterajšej umeleckej činnosti. Dirigentskú taktovku prevezme do Máriovi Košíkovi, ktorý stál na čele orchestra od roku 2007.

Generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník vyjadril spokojnosť s tým, že SOSR získal renomovaného umelca európskeho formátu. „Očakávame, že rozhlasový orchester pod jeho vedením zostane integrálnou súčasťou RTVS a úspešne zvládne plnenie dvojjedinej funkcie – realizáciu nahrávok k rozhlasovým i televíznym projektom, ako aj k projektom našich partnerov, a smerom k publiku bude prinášať radosť v pravidelných koncertoch, na ktoré sa veľmi tešíme.“

Nový šéfdirigent vidí v najstaršom profesionálnom symfonickom telese na Slovensku veľký potenciál a plánuje pokračovať v budovaní jeho dobrého mena, zvyšovaní kvality a umeleckej hodnoty. Ako povedal na dnešnom zasadnutí Rady RTVS, jeho víziou je, aby orchester, ktorý na budúci rok oslavuje 90 rokov, pravidelne koncertoval nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. „Veľmi ma teší, že som dostal príležitosť intenzívne s ním spolupracovať.“ poznamenal.

Symfonický orchester Slovenského rozhlasu,
zdroj: RTVS

Peter Valentovič patrí k mladšej generácii slovenských dirigentov. Pracoval so Slovenskou filharmóniou, Štátnou filharmóniou Košice, so Symfonickým orchestrom Slovenského rozhlasu a niekoľko rokov intenzívne spolupracoval so Štátnym divadlom v Košiciach. Pravidelne diriguje v Slovenskom národnom divadle opery a balety. Počas štúdia vo Viedni dostal štipendium za výnimočné umelecké nadanie. Pôsobil aj ako korepetítor napríklad v parížskej a viedenskej opere, bol zbormajstrom a dirigentom v Kapskom Meste a hlavným dirigentom v Štátnej opere v Istanbule.

Dirigoval na renomovaných svetových pódiách a divadlách ako Deutsche Oper Berlin, Staatsoper Berlin, v štátnej opere Hannover, v Národnom divadle v Prahe, budapeštianskej Štátnej opere, Tonhalle Zürich, Theater an der Wien či Konzerthaus Wien. Spolupracoval s poprednými symfonickými orchestrami ako Rozhlasový orchester vo Viedni, Mníchovskí symfonici, Orchester Bavorského rozhlasu, Staatskapelle Berlin, Orchester FOK Praha, Český národný symfonický orchester alebo Maďarská národná filharmónia.

Recitál Edity Gruberovej v Bratislave, festival Viva Musica! 2016,
Edita Gruberová, Peter Valentovič,
foto: Zdenko Hanout

S Editou Gruberovou spolupracuje ako dirigent a ako klavirista s ňou účinkoval v milánskej La Scale, vo Viedenskej štátnej opere, v opere v Zürichu, v Bavorskej štátnej opere v Mníchove, vo Frankfurtskej opere, Baden Baden Festspielhaus, v opere v Budapešti a v Tokiu.

zdroj: RTVS

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár