Petrovi Dvorskému udelili vysoké štátne vyznamenanie Rakúska

1

Týždenný prehľad najnovších článkov

Prihlásením k odberu súhlasíte so zásadami ochrany osobných údajov. Z odberu sa môžete kedykoľvek odhlásiť.

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Viedeň/Bratislava – Svetoznámemu slovenskému tenoristovi Petrovi Dvorskému udelili vo štvrtok 27. septembra vo Viedni vysoké štátne vyznamenanie Rakúska Österreichisches Ehrenkreuz für Wissenschaft und Kunst (Rakúsky čestný kríž za vedu a umenie). Odovzdal mu ho sekčný šéf rakúskeho Úradu spolkového kancelára Jürgen Meindl. Laudáciu predniesol významný režisér, herec a scenárista profesor Otto Schenk.

Slávnostný akt sa konal v Palais Niederösterreich vo Viedni a zúčastnili sa ho hostia z Rakúska aj Slovenska. ,,Každé vyznamenanie je pre človeka radostnou udalosťou a ja som sa veľmi tešil najmä preto, že som ho dostal v Rakúsku, kde som vo Viedenskej štátnej opere spieval 23 rokov a toto mesto a jeho výnimočný operný dom mi prirástli k srdcu. Priznám sa, že som toto vyznamenanie neočakával, pretože som už z opernej sféry odišiel. Celý akt bol veľmi výnimočný, laudáciu predniesol výnimočný režisér pán prof. Otto Schenk a hovoril o mne veľmi pekne, až ma dojal k slzám. Bolo to veľmi príjemné, prišlo veľmi veľa ľudí, moji priatelia a fanúšikovia nielen z Rakúska, ale aj z Bratislavy. V príhovore, ktorý sa volal „Danke“, som sa potreboval poďakoval za mnohé vzácne chvíle, ktoré som zažil, a ľudom, ktorí mi v Rakúsku vychádzali v ústrety. Samozrejme, na viedenské publikum sa nedá zabudnúť.” uviedol pre Opera Slovakia Peter Dvorský.

Otto Schenk a Peter Dvorský počas slávnostného udelenia vyznamenania, 2018,
foto: BKA/Christopher Dunker

Na svoje mimoriadne úspešné roky v Rakúsku si maestro Dvorský pre čitateľov Opera Slovakia zaspomínal týmito slovami: ,,Vo Viedni som debutoval v role Speváka v Straussovom Rosenkavalierovi a musím povedať, že to mi otvorilo bránu k ďalším veľkým úlohám. Asi po mesiaci si ma dal zavolať vtedajší intendant Egon Seefehlner a opýtal sa ma, čo by som si ešte rád vo Viedni zaspieval. Povedal som, že mám naštudovaného Alfreda, Vojvodu, Rodolfa a asi tak o týždeň som dostal zmluvu na niekoľko predstavení. Môj prvý javiskový partner v tomto období bol Piero Cappuccilli a potom nasledovali ďalšie zvučné mená ako Mirella Freni, Nicolai Gjaurov, Leo Nucci, Renato Bruson a mnohí ďalší. Bola to veľká výzva a musel som vedľa nich obstáť, ale ako som už spomínal, napokon som tam spieval nádherných 23 rokov. Veľkým odrazovým predstavením bola pre mňa Lucia di Lammermoor s Editou Gruberovou v marci 1978. Obaja sme ju spievali po prvýkrát (pozn. red.: nahrávka tohto predstavenia je v spodnej časti článku). Potom prišla ponuka na Nemorina z Donizettiho Nápoja lásky. Ponuku na komickú operu som prijať veľmi nechcel a spomínam si, ako ma vo foyer Viedenskej štátnej opery zastavil Otto Schenk a povedal, že to musím spievať, vraj to budeme robiť spolu. Bola to nádherná inscenácia, do ktorej vniesol mnoho komických prvkov. Neskôr som vo Viedni začal spievať mierne spinto a dramatické postavy ako Des Grieux z Pucciniho Manon Lescaut, Alvaro z Verdiho Sily osudu, Gustav z Maškarného bálu s Claudiom Abbadom, a s ním sme robili aj Verdiho Macbetha. Takže na Viedeň a Rakúsko mám veľmi krásne spomienky a pri udelení vyznamenania som si na tieto krásne časy a ľudí zaspomínal.”

Peter Dvorský bol najžiadanejším slovenským tenoristom medzinárodnej opernej scény. Účinkoval po boku najväčších svetových operných osobností a pod taktovkou najlepších dirigentov. Hosťoval na viac ako 60 scénach v 25 krajinách sveta. Okrem interpretácie javiskových operných diel sa venoval aj koncertnej činnosti – interpretácii opernej, oratórnej a piesňovej tvorby, je členom medzinárodných porôt a lektorom majstrovských kurzov doma i v zahraničí. Jeho jedinečné interpretačné umenie je zaznamenané na množstve audio či video nahrávok prestížnych nahrávacích spoločností.

Peter Dvorský s manželkou počas slávnostného udelenia vyznamenania, 2018,
foto: BKA/Christopher Dunker

Peter Dvorský je v súčasnosti riaditeľom Slovenského inštitútu v Ríme. ,,Teraz uvádzame v Bratislave (SND 29. 9. 2018) operný koncert v rámci taliansko-slovenského priateľstva. Dosť mi na ňom záleží a verím, že dobre dopadne. Z Talianska prišli tri speváčky a zo slovenskej strany traja speváci. V októbri v rámci storočnice vzniku Československa pripravujeme v Ríme ďalší operno-piesňový koncert. Budú na ňom účinkovať dvaja slovenskí a dvaja českí speváci. Moja púť v Ríme sa na konci roka končí a potom sa s manželkou sťahujeme do Bratislavy.” dodal pre Opera Slovakia Peter Dvorský.

Peter Dvorský vyštudoval operný spev na bratislavskom Konzervatóriu u Idy Černeckej. Od roku 1972 bol sólistom Opery SND a postupne sa vypracoval na medzinárodne uznávaného umelca. 23 rokov strávil na javisku Viedenskej štátnej opery. V roku 1978 debutoval v Covent Garden v Londýne a vo Veľkom divadle v Moskve, následne v apríli 1979 sa po prvýkrát predstavil v slávnej milánskej La Scale a s mimoriadnym úspechom dlhé roky reprezentoval Slovensko na najvyššej úrovni na ďalších prestížnych svetových operných scénach. V rokoch 2006 – 2010 bol umeleckým šéfom Opery Štátneho divadla (ŠD) v Košiciach a od 21. mája 2010 do 31. júla 2012 riaditeľom Opery Slovenského národného divadla. Od roku 2013 je riaditeľom Slovenského inštitútu v Ríme.

Vysoké štátne vyznamenanie Rakúska Österreichisches Ehrenkreuz für Wissenschaft und Kunst (Rakúsky čestný kríž za vedu a umenie) pre Petra Dvorského,
foto: BKA/Christopher Dunker

Peter Dvorský za svoje spevácke umenie získal viacero cien, aj vysoké slovenské štátne vyznamenanie Pribinov kríž I. triedy za mimoriadne významný celoživotný prínos do slovenskej kultúry a umenia, osobitne v oblasti operného spevu (2013). Cenu Enrica Carusa si prevzal v Miláne tiež v roku 2013 za celoživotnú prácu na popredných svetových operných scénach, ale najmä v milánskej La Scale a v rovnakom roku získal v Taliansku i Cenu mesta Villafranca Giuseppe Di Stefana za celoživotnú prácu a významný prínos k šíreniu operného umenia vo svete. Patria mu aj ďalšie ocenenia, Cena Centrope 2012 za zásluhy o rozvoj stredoeurópskeho regiónu ako iniciátorovi a garantovi detskej pesničkovej súťaže Slávik Slovenska, Cena predsedu Národnej rady SR 2012 za výnimočný prínos v oblasti hudobného umenia, Cena ministra kultúry SR za rok 1999 za stvárnenie postavy Ondreja v opere Eugena Suchoňa Krútňava (udelená v roku 2000) a je laureátom Medzinárodnej súťaže Petra Iljiča Čajkovského v Moskve (1974) a víťazom Medzinárodnej speváckej súťaže Mikuláša Schneidera-Trnavského v Trnave (1973).

Pripravil: Ľudovít Vongrej

zdroj informácie: SITA

video

Edita Gruberová a Peter Dvorský v Donizettiho opere Lucia di Lammermoor z Viedenskej štátnej opery (cela opera z roku 1978)

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Ľudovít Vongrej

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Jeden komentár

Zanechajte komentár

Sledujte nás na Facebooku