Piatkové koncerty Slovenskej filharmónie s Petrom Breinerom a Danielom Raiskinom

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
V piatky 21. mája a 28. mája 2021 sa v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie uskutočnia symfonické koncerty pre abonentov a návštevníkov. Začínajú vždy o 19.00 h. V priamom prenose ich SF odvysiela aj na stream.filharmonia.sk.

(reklamný článok, SF)

Slovenské tance s Peterom Breinerom

V piatok 21. mája bude po štyroch rokoch opäť hosťom Slovenskej filharmónie skladateľ, dirigent a klavirista Peter Breiner. So Slovenskou filharmóniou uvedie Slovenské tance, ktoré so SF nahral v roku 2018. Ešte v roku 2014 zazneli Slovenské tance v jazzovej úprave na Bratislavských hudobných slávnostiach v interpretácii Trianga (Peter Breiner, Stanislav Palúch a Boris Lenko) a o dva roky neskôr v inscenovanej verzii na doskách Slovenského národného divadla pod názvom Slovenské tance – Životy svetiel.

Peter Breiner, Slovenská filharmónia, 2017, foto: Ján Lukáš

Teraz zaznie ich výber naživo v interpretácii Slovenskej filharmónie pod taktovkou skladateľa, ktorý o Slovenských tancoch povedal: „Pred viacerými rokmi som dostal objednávku aranžovať Brahmsove Uhorské tance pre Londýnsky symfonický orchester. Bola to zaujímavá práca, lebo som vlastne pokračoval v tom, čo začali Brahms a Dvořák – v inštrumentácii klavírnej skladby pre orchester. Tento projekt mal aj rôzne iné, takmer rodinné súvislosti. Antonín Dvořák, ktorý je mojím skladateľským pradedkom, inštrumentoval Uhorské tance ako prvý, a ja, jeho prapravnuk, ako zatiaľ posledný. Dokončil som všetky, ktoré Brahms s Dvořákom nestihli.

Počas práce mi napadlo, že takmer všetky okolité, ba dokonca i nesusediace národy v Európe i mimo nej už majú, podobne ako Maďari od Brahmsa, nejakú podobnú klasickú orchestrálnu kolekciu, založenú na folklórnom materiáli. Česi majú Slovanské tance od Dvořáka, Nemci Nemecké od Mozarta, Španieli Španielske tance od Granadosa (aj im som ich inštrumentoval), Kubánci od Coplanda, Rumuni od Bartóka, Francúzi od Hindemitha, Angličania, Íri a Škóti od Arnolda, Bavori od Elgara, Afričania a Indovia od Villu-Lobosa, mohli by sme pokračovať veľmi dlho. Tak som si povedal, že slovenskú kolekciu urobím ja.“ (Citácia Petra Breinera z bookletu CD SF.)

Sólistami večera budú huslista Stanislav Palúch, akordeonista Boris Lenko a hráč na píšťalky a ľudové nástroje Marian Friedl. Nahrávku, dvoj-CD Slovenských tancov, si záujemcovia môžu zakúpiť v Pokladnici Slovenskej filharmónie.

Pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina

V piatok 28. mája 2021 sa v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie uskutoční vokálno – inštrumentálny koncert. SF prednostne pozýva držiteľov abonentiek cyklov Hudba troch storočí a Symfonicko-vokálneho cyklu AD, BE, A a B. Vzhľadom na obmedzený počet návštevníkov je potrebné vyzdvihnúť si vopred voľnú vstupenku (po predložení abonentky) v Pokladnici SF. Dopredaj vstupeniek pre nových záujemcov bude od štvrtka 27. mája 2021.

Daniel Raiskin, Slovenská filharmónia, 2021, foto: Alexander Trizuljak/SF

Prostredníctvom koncertov šéfdirigenta Daniela Raiskina návštevníci spoznajú v aktuálnej koncertnej sezóne aj diela u nás menej uvádzaných autorov. Jedným z nich je súčasný lotyšský skladateľ Pēteris Vasks. Na aprílovom koncerte šéfdirigenta zaznelo v jeho naštudovaní jedenásťminútové symfonické dielo Musica serena. Na úvod májového koncertu to bude Vasksovo dielo pre zbor a veľký orchester Laudate Dominum z roku 2016. Skladba má dve verzie: pôvodne ju skladateľ skomponoval pre miešaný zbor a organ, neskôr vznikla verzia pre zbor a symfonický orchester. Daniel Raiskin o hudbe lotyšského skladateľa hovorí:

„Jeho hudba sa vždy pre mňa vyznačovala zvláštnym napätím, emocionalitou, duchovnou silou a hlavne neskutočnou pravdivosťou a čistotou. Zdá sa mi, že táto vnútorná duchovná čistota, ktorú vyžaruje hudba Pēterisa Vasksa je odrazom jeho spojenia s prírodou: je to farba oblohy, zvuk morských vĺn, šuchot lístia v lese, spev vtákov… Mal som príležitosť pocítiť reakcie publika na túto hudbu v rôznych častiach sveta: v Nemecku, Českej republike, Poľsku, Rusku, na Islande, v Japonsku, Južnej Afrike a Čile… Poslucháči reagujú vždy emotívne s veľkou vďačnosťou – stretnutie s takou krásou je vždy odmenou!“

Pēteris Vasks, foto: www.vaskafonds.lv

Laudate Dominum zaznie v interpretácii Slovenskej filharmónie a Slovenského filharmonického zboru (Jozef Chabroň, zbormajster).

Hostkou piatkového koncertu bude medzinárodne uznávaná holandská huslistka Simone Lamsma, ktorá vystupuje na svetových koncertných pódiách – Royal Concergebouw Orchestra, Londýnska filharmónia, Newyorská filharmónia… V jej interpretácii zaznie populárny Koncert pre husle a orchester č. 1 g mol, op. 26 Maxa Brucha na husliach „Mlynarski“ Stradivarius (1718).

Z diela Antona Brucknera poznáme najmä jeho symfonické opusy. V naštudovaní Daniela Raiskina a sláčikovej sekcie orchestra SF zaznie jeho komorná skladba – Sláčikové kvinteto F dur (upr. Stanisław Skrowaczewski). Koncert uzavrie slávnostné Te Deum pre sólistov, miešaný zbor a orchester op. 103 Antonína Dvořáka. Sólové party zaznejú v interpretácii sopranistky Adriany Kohútkovej a basistu Gustáva Beláčka. Kantáta Te Deum zaznela v premiére v roku 1892 v newyorskej Carnegie Hall pod taktovkou skladateľa.

PRED VSTUPOM NA KONCERT sa podľa aktuálneho COVID automatu nevyžaduje potvrdenie o negatívnom výsledku antigénového testu.

PRI VSTUPE NA KONCERT a počas celej doby trvania podujatia je povinné prekrytie dýchacích ciest (RESPIRÁROR). Koncert sa uskutoční za dodržania všetkých hygienických opatrení.

Vstupenky na koncerty si zakúpite v Pokladnici SF.

Aktuálne informácie o ďalších koncertoch sú k dispozícii na www.filharmonia.sk a stream.filharmonia.sk.

Informovala: Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

zdroj: SF, PR článok

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár