Piatkový abonentný koncert Slovenskej filharmónie opäť s návštevníkmi aj online

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Slovenská filharmónia uvedie piatkový symfonický koncert, 20. novembra 2020, opäť pre abonentov a návštevníkov v Koncertnej sieni. Pod taktovkou Georga Pehlivaniana zaznejú diela Cikkera, Šostakoviča a Beethovena. Na koncertnom pódiu SF sa debutovo predstaví český violončelista Tomáš Jamník.

(reklamný článok, SF)

,,Na základe aktuálne zverejnených informácií vo vyhláške Úradu verejného zdravotníctva vo Vestníku vlády, platnej od pondelka 16. novembra 2020, môžeme obsadiť 50% kapacity sály. Dodržíme sedenie v každom druhom rade.“ uviedla Martina Tolstova zo Slovenskej filharmónie.

Koncert prednostne platí pre držiteľov abonentiek aktuálnej koncertnej sezóny, ktorých koncerty sa mali pôvodne konať vo štvrtok 19. a v piatok 20. novembra – cykly AD, BE, D a E. Vzhľadom na epidemiologickú situáciu sa uskutoční len piatkový termín pre všetkých uvedených abonentov.

V Pokladnici SF budú od stredy 18. novembra v predaji vstupenky pre ďalších záujemcov do obsadenia možného povoleného počtu návštevníkov.

Slovenská filharmónia mala piatkový koncert uviesť pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina, ktorý zo zdravotných dôvodov svoje účinkovanie zrušil. Upravený program s orchestrom naštuduje a uvedie americký dirigent s arménskymi koreňmi George Pehlivanian, pravidelný hosť sezón Slovenskej filharmónie.

George Pehlivanian, Slovenská filharmónia, foto: Ján Lukáš

Sólistom večera bude Tomáš Jamník, jeden z najvýraznejších violončelistov súčasnej českej hudobnej scény, ktorý sa v Slovenskej filharmónii predstaví debutovo. Zaskočí pôvodne avizovaného violončelistu mladej generácie Alexandra Ramma.

Na úvod koncertu zaznejú Spomienky op. 25 Jána Cikkera, predstaviteľa slovenskej skladateľskej moderny, ktoré v premiére zazneli v roku 1949. Nasledovať bude Koncert pre violončelo a orchester č. 1 Es dur, op. 107 Dmitrija Šostakoviča. Skladateľ ho skomponoval v roku 1959 v priebehu jedného mesiaca pre slávneho Mstislava Rostropoviča, ktorý ho naštudoval a uviedol v premiére v tom istom roku pod taktovkou Jevgenija Mravinského s Leningradskou filharmóniou.

V Slovenskej filharmónii zaznie v interpretácii Tomáša Jamníka, českého violončelistu žijúceho v Berlíne. Interpret v tejto sezóne debutoval v Berlínskej filharmónii s orchestrom Deutsches Symphonie-Orchester Berlin pod taktovkou Jakuba Hrůšu. V roku 2006 sa stal víťazom medzinárodnej súťaže Pražská jar a stal sa finalistom a držiteľom zvláštnej ceny na súťaži Pierre Fournier Award 2011 v Londýne. Program piatkového večera uzavrie Symfónia č. 7 A dur, op. 92 Ludwiga van Beethovena.

Tomáš Jamník, foto: Herber Slavík

Koncerty Slovenskej filharmónie sa budú konať za dodržania aktuálnych hygienických opatrení – povinné nosenie rúšok a bezdotyková dezinfekcia rúk. Zároveň sa realizuje periodická aerosolová priestorová dezinfekcia. Bufet SF počas prestávky nebude k dispozícii.

Koncert sa začne o 19.00 h. a Slovenská filharmónia ho odvysiela aj v priamom prenose na stream.filharmonia.sk a facebookovej stránke #SlovakPhil.

Pokladnica Slovenskej filharmónie bude otvorená od stredy 18. novembra do piatka 20. novembra od 13.00 – 19.00 h.

www.filharmonia.sk

Informovala: Martina Tolstova, SF

PR článok

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár