Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

17. mája 2022 redakcia Sezóna 2021/2022

Piesňový recitál Petra Mikuláša v piatich slovenských mestách

Jana Nagy Juhász, Peter Mikuláš, foto: Zuzana Fischerová
Veľkosť písma
A
A
A
Popredný slovenský basista Peter Mikuláš, dlhoročný sólista Opery SND, pravidelný hosť domácich a zahraničných operných a koncertných domov sa v nadchádzajúcich týždňoch predstaví v piesňovom recitáli vo viacerých slovenských mestách. Jeho hlas bude znieť v Spišskej Novej Vsi (17. 5. 2022, Reduta, 18.00), Prešove (18. 5. 2022, Divadlo Viola, 18.00), Poprade (19.5.2022, Tatranská galéria, 18.00), Nitre ( 2.6.2022, Nitrianska galéria, 18.00) a v Bratislave (12. 6. 2022, Zrkadlová sieň Primaciálneho paláca, 19.00). Piesňový repertoár zaznie s klavírnym sprievodom vynikajúcej Jany Nagy-Juhász, ktorá sa na koncerte predstaví aj sólistka.

(PR článok, Dr. HORÁK spol. s r.o.)

Peter Mikuláš už dlhé roky prekvapuje svojím širokým záberom. Spieva operu, koncertný repertoár, hudbu barokovú, romantickú aj súčasnú. Systematicky sa venuje interpretácii piesní: „Piesne sú pre mňa ako kamene. Sprevádzajú ma celý život a tvoria základ môjho cítenia, môjho vnímania, môjho spevu.“

Peter Mikuláš, foto: HC

Na blížiacich sa koncertoch v piatich slovenských mestách ponúkne spolu s klaviristkou Janou Nagy-Juhász piesňové cykly viacerých skladateľov – Ladislava Holoubka, Pavla Haasa, Eugena Suchoňa a výber romancí od Sergeja Rachmaninova. V úvode programu si návštevníci koncertov vypočujú tri intímne, krehké, no vokálne náročné piesne Ladislava Holoubka na básne Pavla Országha Hviezdoslava Spevy jesene s nostalgickou náladou. Nasledovať bude skladateľov cyklus Panpulóni, štyri humorné a detsky zábavné piesne na slová Miroslava Válka.

Pavel Haas patril medzi najaktívnejších predstaviteľov tzv. terezínskych skladateľov. Z jeho tvorby zaznejú dve Piesne na slová čínskej poézie, ktoré autor komponoval v rokoch 1943-1944 v terezínskom gete, kde bol deportovaný jedným z prvých transportov. Premiéra diela sa konala 22. júna 1944 v Terezíne. Zo Suchoňovho cyklu Tri piesne pre bas z roku 1984 zaradil Peter Mikuláš do programu Gioconditu na básne Jána Smreka. Skladateľ týmto cyklom zavŕšil svoje vokálne dielo. Koncert uzavrie výber ruských romancí Sergeja Rachmaninova. Typicky ruský piesňový žáner, často čerpajúci z ruskej ľudovej piesne, obľubovali mnohí predstavitelia ruského romantizmu.

„Všetky diela sú mi mimoriadne blízke. Holoubkom som začínal štúdium na vysokej škole, jeho piesňový cyklus Spevy jesene je na verše Hviezdoslava a cyklus Panpulóni na Válka. Suchoň je vo mne ako balvan výpovede o mne a o mojom žití, som s ním doslova zrastený. Pavel Haas vo svojich piesňach zobrazil nesmiernu ľudskú silu, ktorá dokáže pomôcť každému, keď je schopný ju vnímať a Rachmaninov je momentálne pre mňa najkrajší a najhlbší objav. Neviem sa ho nabažiť…,“ hovorí o programe Peter Mikuláš a dopĺňa: „Ozaj. Napadlo mi, že nič lepšie sa nemôže prihodiť básnikovi, ako to, keď jeho verše zhudobní kongeniálny skladateľ.“

Jana Nagy Juhász

Pestrý piesňový program doplnia tri klavírne skladby Sergeja Rachmaninova a Sergeja Prokofieva v interpretácii Jany Nagy Juhász.

Festival podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.

PR článok, text: Dr. HORÁK spol. s r.o. | www.drhorak.sk

Zdieľať:

O autorovi

redakcia
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

Videozáznam tlačovej konferencie Národného divadla Košice k sezóne 2023/2024