Piotr Beczała prinesie do Bratislavy operu aj operetu

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Aprílový koncert Piotr Beczału, ktorý organizuje agentúra Kapos prinesie do Bratislavy operu aj operetu. Známy je už aj program koncertu. Umelca bude sprevádzať Český národný symfonický orchester pod taktovkou Łukasza Borowicza. Exkluzívne prinášame program koncertu aj so Slovom k programu autorky Jitky Slavíkovej.

Piotr Beczała je uznávaný ako jeden z hlasovo najpôsobivejších a najvyhľadávanejších lyrických tenoristov súčasnosti. Poľského rodáka oceňujú diváci a kritika nielen pre krásu hlasu, ale aj pre jeho vrúcne stvárnenie každej postavy.

Program celovečerného koncertu 25. apríla 2014Slovenskom národnom divadle, ktorý je mimochodom prvý koncert Piotra Beczału na Slovensku, bude rozdelený do opernej a operetnej časti. V prvej opernej časti zaznejú známe operné árie slávnych autorov a druhá časť koncertu bude venovaná operete. Programom bratislavského koncertu vyjadrí Piotr Beczała svoj obdiv k Richardovi Tauberovi (1891 – 1948). Operete bude patriť druhá polovica dnešného večera. Český národný symfonický orchester zaznie pod taktovkou Łukasza Borowicza, ktorý je od marca 2007 umeleckým riaditeľom Poľského rozhlasového orchestra.

Vstupenky zakúpite v predpredaji na www.kapos.sk, alebo v sieti www.ticketportal.sk, info: www.kapos.sk

Slovo k programu

Piotr Beczała v Bratislave vyjadrí svoj obdiv k Richardovi Tauberovi (1891 – 1948). Pre svoj prvý projekt pre firmu Deutsche Grammophon s názvom Mein ganzes Herz (v anglickej verzii Heart’s delight) si zvolil práve operetný repertoár známeho rakúskeho tenoristu, ktorý sa od 20. rokov minulého storočia zameral predovšetkým na tento žáner a stal sa o. i. „dvorným“ interpretom Franza Lehára. Operete bude patriť druhá polovica dnešného večera. Richard Tauber však vstúpil na divadelnú scénu 2. marca 1913 v Saskej Kamenici ako operný spevák (Tamino v Čarovnej flaute) a v najväčších európskych operných domoch spieval široký repertoár od Mozarta až po Wagnera! Niekoľko svojich slávnych operných postáv ponúkne aj Piotr Beczała.

Riccarda v Maškarnom bále Giuseppe Verdiho (1813 – 1901) spieval Piotr Beczała o. i. v Štátnej opere v Berlíne, v Zürichu a v apríli 2015 ho táto rola čaká v Metropolitnej opere. Libreto opery vychádza z historických reálií, a to z príbehu švédskeho kráľa Gustáva III., ktorý v roku 1792 zomrel rukou maskovaného vraha na plese v štokholmskej opere. V 1. dejstve ide Riccardo, ktorý miluje manželku svojho najvernejšieho priateľa, v prestrojení za veštkyňou Ulrikou a pýta jej sa na svoju budúcnosť. Nech je veštba akákoľvek, on sa ničoho nezľakne (Di’ tu se fedele).

V Beczałovom repertoári sú aj dve azda najznámejšie české tenorové roly – Dvořákov Princ a Smetanov Jeník –, v ktorých spevák dokázal výrazne obohatiť doterajšiu interpretačnú tradíciu. Princa v Rusalke Antonína Dvořáka (1841 – 1904), v opere o veľkej, nenaplnenej túžbe vodnej víly, spieval o. i. na Salzburskom festivale, v Zürichu, Bavorskej štátnej opere v Mníchove a najnovšie v Metropolitnej opere. V 1. dejstve tragickému koncu lásky Rusalky k Princovi ešte nič nenasvedčuje, naopak: Princ prichádza k lesnému jazeru, kde uvidel neznáme krásne dievča (Vidino divná, přesladká) a šťastne si ho odvádza na svoj zámok.

Jeníka v Predanej neveste Bedřicha Smetanu (1824 – 1884) spieval Beczała v Parížskej národnej opere. Bystrý Jeník dokáže nahnevať aj prefíkaného dohadzovača Kecala, ktorý „predá“ Mařenku, bez toho, aby to tušil, nežiaducemu nápadníkovi, teda Jeníkovi. Kecal po „predaji“ spokojne odchádza a Jeník sa v árii Jak možná věřit vyznáva zo svojej horúcej lásky k Mařenke. Že verná láska zvíťazí, určite netreba dodávať.

Vojvoda z Mantovy vo Verdiho opere Rigoletto, bola prvá rola, ktorú Beczała spieval v Metropolitnej opere; stvárnil ju aj v londýnskej Covent Garden, v Zürichu a v Parížskej národnej opere. Vojvodovi kumpáni unesú – ako korisť pre svojho v láske veľmi nenásytného pána – údajnú milenku Rigoletta, no vôbec netušia, že to krásne dievča je dcérou hrbatého šaša. V 2. dejstve je vojvoda zúfalý z toho, že niekto dievča, do ktorého sa zamiloval, uniesol (Ella mi fu rapita! – Parmi veder le lagrime).

Ako Rómeo v opere Charlesa Gounoda (1818 – 1893) Rómeo a Júlia sa Beczała predstavil na Salzburskom festivale (s Annou Netrebko), v londýnskej Covent Garden, v milánskej La Scale, vo Viedenskej štátnej opere či v Metropolitnej opere. V 2. dejstve, v slávnej balkónovej scéne, prichádza Rómeo za Júliou, aby sa jej vyznal zo svojej lásky (Ah! Lève-toi, soleil!).

Operetný blok otvorí Franz Lehár (1870 – 1948). Richardovi Tauberovi priamo „na telo“ napísal šesť operiet, a to vrátane Giuditty, z ktorej budeme počuť pieseň kapitána Octavia (Freunde, das Leben ist lebenswert), a Zeme úsmevov, z ktorej zaznie pieseň Sou-Chonga Dein ist mein ganzes Herz, ktorá priniesla Tauberovi celosvetovú popularitu. Ďalší slávny operetný skladateľ Emmerich Kálmán (1882 – 1953) je zastúpený piesňou Tassila Grüß mir mein Wien z operety Grófka Marica. Richarda Taubera poznáme aj ako skladateľa, autora operety Spievajúci sen, z ktorej Piotr Beczała zaspieva Tokitovu pieseň Du bist die Welt für mich. Českú premiéru svojej operety dirigoval sám Tauber v decembri 1934 v pražskom Novom nemeckom divadle (dnes Štátna opera), v ktorom bol častým hosťom aj ako operný a operetný spevák.

Slovo k programu pripravila: Jitka Slavíková

Piotr Beczała

Piotr Beczała

Program bratislavského koncertu Piotra Beczału

Giuseppe Verdi

Di’ tu se fedele (Riccardo)

Maškarný bál, 1. dejstvo

Antonín Dvořák

Slovanský tanec č. 1 B Dur, op. 72

Vidino divná, přesladká (Princ)

Rusalka, 1. dejstvo

Bedřich Smetana

Predohra k opere Predaná nevesta

Až uzříš, komus´ koupil nevěstu – Jak možná věřit (Jeník)

Predaná nevesta, 2. dejstvo

Pietro Mascagni

Intermezzo

Cavalleria rusticana

Giuseppe Verdi

Ella mi fu rapita! – Parmi veder le lagrime (Vojvoda)

Rigoletto, 2. dejstvo

Charles Gounod

Valse des fleurs: Entrée des jeunes filles

baletná hudba

Roméo et Juliette, 4. dejstvo

L’amour! L‘amour!… Ah! Lève-toi, soleil! (Roméo)

Roméo et Juliette, 2. dejstvo

prestávka

Franz Lehár

Freunde, das Leben ist lebenswert (Octavio)

Giuditta, 1. dejstvo

Johann Strauss ml.

Cigánsky barón

predohra operety

Emmerich Kálmán

Wenn es Abend wird… Grüß mir mein Wien (Tassilo)

Grófka Marica, 1. dejstvo

Richard Tauber

Du bist die Welt für mich (Tokilo)

Spievajúci sen, 2. dejstvo

Piotr Iľjič Čajkovskij

Valčík

Spiaca krásavica

Franz Lehár

Dein ist mein ganzes Herz (Sou-Chong)

Zem úsmevov, 2. Dejstvo

Pripravil: Ľudovít Vongrej

Publikované v spolupráci s agentúrou Kapos

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár