Plácido Domingo má koronavírus

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Operná legenda Plácido Domingo bol pozitívne testovaný na nový koronavírus. Umelec sa momentálne nachádza v domácej karanténe a vyzýva na opatrnosť a dodržiavanie všetkých potrebných nariadení.

Jeho španielske meno a priezvisko sa dá voľne preložiť ako „pokojná nedeľa“, ale v nedeľu podvečer 22. marca 2020 operní priaznivci nemali dôvod na pokoj.

„Vyskytli sa mi príznaky horúčky a kašľa, preto som sa rozhodol podrobiť testu.“ uvádza 79-ročný umelec v oficiálnom statuse na sociálnej sieti. Test bol diagnostikovaný pozitívne, Domingo je nakazený koronavírusom. „Moja rodina i ja sme v domácej izolácii. Aktuálne sme v dobrom zdravotnom stave.“

Plácido Domingo je kardinálom medzi opernými sólistami dneška, foto: Greg Gorman

Neviditeľný démon vyceril zuby

Široká verejnosť si Domingovo meno spája s formáciou Troch tenorov, ktorá v deväťdesiatych rokoch vypredávala štadióny s pop-operným programom. Držiteľ siedmych cien Grammy sa môže popýšiť najširším javiskovým repertoárom, aký sa v 20. storočí podarilo obsiahnuť jednotlivcovi s tenorovým hlasom. Nie sú zanedbateľné ani jeho aktivity v oblasti popularizácie autochtónneho hispánskeho hudobného divadla zarzuely, pokusy o dirigovanie, objavovanie nových talentov či práca na poli operného managementu.

Plácido Domingo koncertoval v roku 2010 v bratislavskej Inchebe spolu so svojím synom, interpretom populárnych evergreenov a skladateľom Plácidom Domingom mladším. Domingo sa na Slovensko vrátil v decembri 2012. Tentoraz ako divák. Vychutnal si koncert Dominga juniora, ktorý účinkoval v Slovenskom rozhlase spoločne so Zuzanou Martinsen. Projekt mal názov Con amore.

„Domingovia“ na Slovensku. Plácido Domingo otec a syn počas tlačovej besedy v roku 2010. foto: Nina Bednáriková/SITA

Bývalý dramatický tenor sa v poslednom desaťročí objavoval na svetových scénach v kostýmoch predovšetkým verdiovských barytónových hrdinov, za čo si vyslúžil vlnu kritiky. Do nemilosti médií sa hudobník dostal tiež v auguste 2019, kedy ho skupina žien verejne obvinila zo sexuálne motivovaného správania.

Informácia o zmene zdravotného stavu Plácida Dominga šokovala verejnosť na konci týždňa, v ktorom španielsky spevák rezignoval z Amerického združenia hudobných umelcov (AGMA).

Bojujme spoločne

Maestro zodvihol varovný prst: „Prosím všetkých, aby boli extrémne opatrní.“ Kladie dôraz na časté umývanie rúk, zachovanie diskrétneho odstupu a pobyt v domácom prostredí. „Dodržiavajte prosím nariadenia miestnej vlády, aby ste zostali v bezpečí a ochránili nielen seba, ale i celú našu komunitu.“

Tenorový trojzubec. S kolegami Lucianom Pavarottim (v strede) a José Carrerasom (zľava) Domingo fandil futbalu. Zdroj: vialma.com

Perpetuum mobile kultúrnej obce sa zastavilo a umelci prichádzajú o príjmy. Portál Operawire.com priniesol pred dvoma dňami (20. marca 2020) správu, podľa ktorej bývalý tenor venoval 500 000 dolárov na podporu špeciálneho fondu na elimináciu strát v opernom segmente zapríčinených útokom koronavírusu. Pandémia zatvorila brány kultúrnych inštitúcií vrátane operných divadiel a podľa expertov bude mať okrem pretrvávajúcich zdravotných rizík vážne ekonomicko-sociálne konzekvencie.

V pozadí Domingovho caveat je záchrana nášho ratia. Sme infikovaní strachom a čelíme psychologickému zmätku. Koronakríza mení verejný priestor na supermarket s prebytkom tovaru alias informácií rôznej kvality a úrovne. To vedie k rozhodovacej paralýze. Nevieme si vybrať z plejády faktov a fikcií, ktoré si podávajú ruky.

Západnou mentalitou naočkovaný mozog je navyknutý na exaktné, vopred čitateľné a lucídne modely. Treba si uvedomiť, že v dôsledku nepredvídateľnej situácie, ktorá rúca Berlínsky múr našich mentálnych a sociálnych štruktúr, na nás striehne aj vírus hystérie, anxieta a davová psychóza. Neviditeľný nepriateľ prevzal žezlo pána dní a prináša destabilizáciu našej fronémy. Phronema je pôvodne grécky termín, ktorý okrem iného pomenúva duchovný rozmer mysle, spiritus mentalis.

V titulnej úlohe Verdiho Macbetha Plácido Domingo spolu s Lady Macbeth Ekateriny Semenchuk rozohral nebezpečnú šachovú partiu zla. Zdroj: latimes.com

Choroba – zlodej bezpečia

Autori ako Michael L. Chiavone upozorňujú, že 21. storočie si zo zdravia, medicíny a zdravej výživy urobilo modlu. Nadväzujeme na kult starorímskej bohyne Salus. Tá bola strážkyňou bezpečnosti (!) a prosperity celku, funkcia protektorky osobného zdravia jej bola pripísaná sekundárne. Zlodej zdravia, choroba, je zlodejom pocitu bezpečia.

Operní speváci sú tradične vystavení prudkým zmenám prostredia v dôsledku aktívneho cestovania a sú náchylní na respiračné infekty. Striehnu na nich napríklad roztoče zo zaprášených javísk. O psychickom a fyzickom vypätí v dôsledku podávania umeleckého výkonu ani nehovoriac. Plácido Domingo je však vo vekovej skupine najviac ohrozenej ochorením COVID-19.

Déjà vu. Domingo štylizovaný v kostýme operného „hitmakera“ Verdiho. Zdroj: internet

Kráľ tenorov sa stretol vis-à-vis s kráľom moderných vírusov, ktorého eradikácia v súčasnosti nedovolí vedcom spávať. Na sociálnej sieti pribúdajú komentáre, ktorých leitmotívom je želanie zdravia a rýchleho zotavenia pre jedného z kľúčových hráčov na opernom ihrisku našej doby.

Autor: Lucia Laudoniu

video

Verdiho La Traviata je operou o zdraví. Jednou stranou mince je krehké zdravie spoločnosti, ktorú požiera červotoč predsudkov, ale aj hnilý luxus parížskeho demi-mondu. Zdravie jednotlivca je opačným pólom. Kurtizána Violetta trpí tuberkulózou, kašle a fyzicky chradne. Čistá láska k Alfredovi ponorí Violettu do ohnivého jazera pozemského očistca.

Obaja milenci veria, že Violettino zvädnuté zdravie rozkvitne a nebo im dá šancu spoločne žiť.

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

slovenská historička, muzikologička, publicistka a výtvarníčka rumunsko-talianskeho pôvodu

Zanechajte komentár