Plácido Domingo oslávil 50. výročie účinkovania na javisku La Scaly

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Miláno – Španielsky operný spevák Plácido Domingo si galakoncertom (15. decembra 2019) pripomenul 50. výročie od svojo debutu na javisku milánskej La Scaly. Dlhotrvajúcim potleskom mu jeho fanúškovia vyjadrili podporu a obdiv.

Moji Európania mi rozumejú! Takto by pokojne mohol Plácido Domingo parafrázovať výrok, ktorý svojho času W. A. Mozart adresoval Pražanom. Tento španielsky spevák a dirigent sa totiž môže spoľahnúť na to, že jeho európski fanúšikovia mu budú verní za každých okolností a stoja pri ňom aj napriek obvineniam, ktoré sa pred niekoľkými mesiacmi zniesli na jeho osobu. Európski fanúšikovia sú mu naďalej oddaní, o čom sa mal možnosť presvedčiť v Miláne, kde si v nedeľu na javisku najznámejšieho operného domu po skončení koncertu vychutnal 18 minútové standing ovations.

Javisko milánskej La Scaly si Plácido Domingo podmanil už pred 50 rokmi a práve pri príležitosti polstoročnice účinkovania tohto španielskeho umelca v milánskej opere zaznel 15. decembra 2019 slávnostný koncert. Orchester dirigoval Evelino Pidó a Plácidovi Domingovi na javisku sekundovali sopranistka Saioa Hernández, tenorista Jorge de León a bas Ferruccio Furlanetto. Večer patril výhradne hudbe Giuseppe Verdiho, orchester spolu so sólistami ponúkli divákom úryvky z opier Nabucco, Macbeth, Don Carlo, Sicílske nešpory a Trubadúr.

Slávnostný koncert k 50. výročiu účinkovania Plácida Dominga v Teatro alla Scala, 2019, Plácido Domingo, Saioa Hernández, foto FB

Plácido Domingo sa pred oponu musel vrátiť trikrát, pridal obľúbenú španielsku zarzuelu ´Non Puede Ser´ a neubránil sa ani tomu, aby ho prajná atmosféra milánskeho publika doslova prevalcovala a dojatý pobozkal dosky divadla, na ktorom po prvýkrát stál 7. decembra 1969 v titulnej úlohe Verdiho opery Ernani. Za 50 rokov sa na scénu La Scaly postavil 135-krát v 22 operách.

Tak ako nedeľné publikum ocenilo majstrovstvo Plácida Dominga, tak aj on ocenil jeho prajnosť. Neváhal po skončení koncertu vyjsť medzi divákov a rozdávať autogramy fanúšikom, z ktorých mnohí pricestovali z rôznych kútov Európy. Na ´starom kontinente´ sa totiž Plácidovi Domingovi dostáva aj naďalej podpory po tom, ako sa pred niekoľkými mesiacmi dostala na svetlo sveta aféra, v ktorej španielskeho umelca viac ako dve desiatky žien obvinili zo sexuálneho obťažovania a nevhodného sexuálneho správania. Umelec všetky tieto obvinenia popiera, no táto skutočnosť zasiahla do jeho profesionálneho – a istotne aj osobného – života. Otočili sa mu chrbtom najmä scény v USA, ako prvé umelecké telesá vo Philadelphii a San Franciscu. Začiatkom tejto sezóny s ním prestala spolupracovať aj New Yorská Metropolitná opera a v októbri Plácido Domingo odstúpil z postu generálneho riaditeľa operného domu v Los Angeles.

Slávnostný koncert k 50. výročiu účinkovania Plácida Dominga v Teatro alla Scala, 2019, Ferruccio Furlanetto, Plácido Domingo, foto FB,

V Európe zažíva Domingo prístup v podstate protichodný. Zatiaľ čo americké umelecké inštitúcie pred ním doslova zatvárajú dvere, v Európe ho aj v najbližších sezónach čaká práce viac než dosť. Deje sa tak aj preto, že kdekoľvek sa počas posledných mesiacov ukázal, publikum mu prejavilo svoju dôveru. Stačí spomenúť jeho účinkovanie počas letného medzinárodného festivalu v Salzburgu, kde sa mu dostalo neutíchajúceho potlesku hneď po tom, ako sa vôbec objavil na javisku a skôr než vydal prvý tón…

Na budúci rok má nestarnúci 78-ročný Domingo doslova preplnený kalendár. V januári sa predstaví vo Verdiho Traviate v Berlíne, v marci v Simonovi Bocanegrovi v Hamburgu. V apríli bude v Moskve dirigovať Verdiho Requiem, neskôr zamieri do Madridu, do Viedenskej štátnej opery ale aj do Londýna a v júli sa vráti do La Scaly kvôli postave Giorgia Germonta v Traviate. V lete nebude chýbať na festivaloch v Mníchove i Salzburgu.

Slávnostný koncert k 50. výročiu účinkovania Plácida Dominga v Teatro alla Scala, 2019, foto FB

Nasledujúce mesiace však bude mať Plácido Domingo plný pracovný kalendár aj vďaka koncertnému turné, ktoré odštartoval práve v Miláne. Už 19. decembra bude koncertovať v nemeckom Kolíne, 22. decembra v neďalekom poľskom Krakove. V roku 2020 bude pokračovať koncertmi v Tokyu, vo švajčiarskom meste Luzern a v lete sa predstaví aj v slávnej Arena di Verona.

Pripravila: Dáša Juhanová

zdroj: tlačové správy, internet

video

https://www.facebook.com/newspdomingo/videos/1042957052704262/
Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

spravodajkyňa a publicistka, členka redakčnej rady Opera Slovakia

Zanechajte komentár