Plácido Domingo si za 50 rokov vo Viedenskej štátnej opere užil 80 hodín potlesku!

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Viedeň – „Keď nepracujem, hrdzaviem,“ povedal pred časom v jednom z rozhovorov svetoznámy spevák a dirigent Plácido Domingo. Skutočne nemá čas ´zhrdzavieť´, pretože napriek svojmu veku (76 rokov) je aktívny nielen ako hudobník, ale aj ako ´veľvyslanec´ klasickej hudby, ktorej sa jeho meno stalo synonymom. Pred niekoľkými týždňami nemohol chýbať na oslave 50. výročia otvorenia operného domu Metropolitnej opery v Lincolnovom centre, v piatok 19. mája oslávil 50 rokov od svojho debutu vo viedenskej Staatsoper a o niekoľko dní ho čaká rovnaká oslava, tentoraz v berlínskej opere.

Viedenská štátna opera si výročie španielskeho speváka uctila nielen veľkolepým koncertom, ale aj výstavou, ktorá retrospektívne mapuje Domingovych päť dekád vo viedenskej opere pomocou fotografií, rôznych dokumentov, kostýmov či propagačných materiálov. Verejnosti je táto výstava v priestoroch Staatsoper prístupná do konca júna t.r.. Súčasne s otvorením výstavy uviedli vo Viedni na svetlo sveta aj špeciálnu publikáciu, ktorá fotografiami, dokumentmi, ale aj rozhovorom s P. Domingom rekapituluje 50 rokov jeho pôsobenia v tomto opernom dome. Nechýba ani zoznam všetkých predstavení, ktoré vo Viedni za polstoročie odspieval.

Výstava k 50. výročiu debutu Plácida Dominga vo Viedenskej štátnej opere, 2017,
Plácido Domingo s manželkou Martou,
foto: Andreas Tischler

Galakoncert sa uskutočnil v Staatsoper 19. mája 2017 – presne 50 rokov od Domingovho debutu na tejto opernej scéne, kedy sa v roku 1967 predstavil v titulnej postave Verdiho opery Don Carlo. Tento výročný koncert bol pre P. Dominga 253. viedenským predstavením, na ktorom sa zúčastnil (201-krát ako spevák, 46-krát ako dirigent, 6-krát šlo o koncert). Spieval 29 rôznych postáv ako tenorista, 3 postavy ako barytón a dirigoval 9 opier a jednu operetu. Rolou, v ktorej sa najčastejšie predstavil ako spevák, je Otello, ako dirigent najčastejšie viedol orchester v Straussovej operete Netopier. V piatich operách si vyskúšal pozíciu speváka ale aj dirigenta. Ako spevák sa zúčastnil na 13-tich premiérových večeroch, ako dirigent zatiaľ len na jednom.

Galakoncert k 50. výročiu debutu Plácida Dominga
vo Viedenskej štátnej opere, 2017,
Plácido Domingo,
foto: Michael Pöhn

Fanúšikovia P. Dominga si mohli jeho výročný viedenský koncert vychutnať na celom svete, keďže livestream z neho ponúkala Staatsoper na svojej webovej stránke a ten, kto sa nedostal do budovy opery, si mohol tento koncert v prenose užiť na námestí Herberta von Karajana vo Viedni. Zazneli na ňom časti zo štyroch Verdiho opier. Najprv to bola predohra z Nabucca, nasledovalo tretie dejstvo z Maškarného bálu, prvá scéna z druhého dejstva Traviaty a na záver tretie dejstvo zo Simona Boccanegru.

Galakoncert k 50. výročiu debutu Plácida Dominga vo Viedenskej štátnej opere, 2017,
Ana María Martínez, Maria Nazarova, Plácido Domingo, Sonya Yoncheva, Kwangchul Youn,
foto: Michael Pöhn

V Maškarnom bále si P. Domingo zaspieval barytónovu rolu Reného, v postave kráľa Gustava III. sa prestavil Ramón Vargas, Ameliou bola Ana María Martínez. V La traviate bol Plácido Domingo Giorgom Germontom, Violettou Sonya Yoncheva a Alfredom Dmitry Korchak. V Simonovi Boccanegrovi si P. Domingo zaspieval titulnú postavu, Fiescom bol Kwangchul Youn, Ameliou Ana María Martinéz, Gabrielom Ramón Vargas a Paolom Marco Maria. Galavečer dirigoval Marco Armiliato.

Podľa ohlasov z rakúskej tlače ovácie na záver galakoncertu nemali konca, zastaviť ich musel šéf Staatsoper Dominique Meyer, ktorý si vzal slovo a fanúšikom poďakoval za potlesk, pričom poznamenal, že za polstoročie sa P. Domingovi na javisku viedenskej opery dostalo 80 hodín aplauzu! Jediné, čo snáď divákov primälo k tomu, aby dovolili P. Domingovi zísť z javiska bol prísľub, že už onedlho (11. júna) sa vráti do opery Don Carlo, tentoraz však v postave Rodriga.

Galakoncert k 50. výročiu debutu Plácida Dominga vo Viedenskej štátnej opere, 2017,
Plácido Domingo, Dominique Meyer, Marco Armiliato,
foto: Michael Pöhn

Ešte pred tým však P. Dominga čaká ďalší výročný koncert. Tentoraz v nemeckej Staatsoper v Berlíne, kde bude rovnako oslavovať 50 rokov od svojho debutu. 31. mája zaznejú árie a duety z opier Verdiho a Wagnera. Galavečer bude dirigovať Daniel Barenboim, ako hostia P. Dominga sa predstavia – sopranistka Marina Prudenskaya, mezzosopranistka Elsa Dreisig a basista René Pape.

Pripravila: Dáša Juhanová

video

 

 

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

spravodajkyňa a publicistka, členka redakčnej rady Opera Slovakia

Zanechajte komentár