Po dlhom čakaní hviezdna sopranistka Pretty Yende uvedie v Bratislave operný recitál

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Agentúra Kapos pozýva na ďalší koncert z cyklu Svetové operné hviezdy, na ktorom sa v piatok 10. júna 2022 v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie v Bratislave predstaví juhoafrická sopranistka Pretty Yende so sprievodom španielskej klaviristky Vanessy Garcie Diepa. V programe zaznie populárny repertoár operného romantizmu.

(PR článok, Kapos)

Pretty Yende sa krátko po vstupe do operného sveta zaradila medzi spevácku elitu. Prestížne ocenenia jej otvorili cestu na svetové operné scény, kde naplno zažiarila v belcantových rolách. Publikum si podmanila nielen nádherným spevom, ale aj precíteným hereckým prejavom. Účinkuje vo významných divadlách sveta, vrátane Royal Opera House, Covent Garden, Opéra National de Paris, Metropolitnej opere, Teatro alla Scala v Miláne, Deutsche Oper Berlin, Staatsoper Berlin, Bayerische Staatsoper v Mníchove, Opernhaus Zürich, Gran Teatre del Liceu v Barcelone, vo Viedenskej štátnej opere a mnohých ďalších.

Pretty Yende, foto: Dario Costa

„Prvý veľký debut mala 17. januára 2013 v role grófky Adely v Rossiniho opere Gróf Ory v Metropolitnej opere v New Yorku, kde zaskočila za Gruzínku Nino Machaidze. Nepozvali ju náhodou. Dobrý chýr o nej išiel z prestížnych medzinárodných speváckych súťaží. Záskok potvrdil jej kvality a mesiac nato nasledoval ďalší, tentoraz vo viedenskom Theater an der Wien, kde zaskočila v role grófky Adely za chorú Ceciliu Bartoli. Tam som ju prvýkrát videl naživo. Grófa vtedy spieval operným fanúšikom na Slovensku medzičasom dobre známy Lawrence Brownlee a spolu sa postarali o veľký úspech.

Samozrejme, hneď mi bolo jasné, že Pretty musím dostať do Bratislavy, ibaže v opernom svete sa plánuje na dlhé obdobie dopredu a Pretty bola na najbližšie roky obsadená. Termín sa našiel až o tri roky neskôr, možno aj vďaka spoločnej večeri s Larrym Brownleem po Barbierovi zo Sevilly v Paríži, kde Pretty zaspievala úžasnú Rosinu. Vytúžený termín sme dostali až na 3. júna 2020, no vtedy nás zaskočila pandémia, rovnako ako aj pri náhradnom termíne 24. marca 2021. A tak sme museli čakať až doteraz a veríme, že do tretice všetko dobré!“ uvádza producent Ján Korecký. Jeho agentúra Kapos na Slovensku pravidelne uvádza exkluzívne operné koncerty významných osobností, pôsobiacich na medzinárodnej scéne.

Pretty Yende, foto: Dario Costa

Termín bratislavského koncertu Pretty Yende bol producent nútený kvôli pandémii koronavírusu dvakrát presunúť. Situácia sa stabilizovala a hviezdna sopranistka po sérii predstavení Belliniho Puritánov vo Viedni a koncerte vo Francúzsku pricestuje 10. júna 2022 do Bratislavy.

„Operný recitál Pretty Yende so sprievodom Vanessy Garcia Diepa sľubuje veľký zážitok. Je jedinečnou príležitosťou počuť jeden z najväčších sopránov súčasnosti. Ak chce niekto zažiť skutočné belkantové spievanie, nemal by si Pretty Yende v Bratislave nechať ujsť. Je trochu nevýhodou, že sa teraz uskutočňujú mnohé koncerty najrozličnejších žánrov, odložené pre pandémiu. Programová ponuka je preto väčšia než zvyčajne, takže pre milovníka hudby môže byť voľba ťažká. Avšak pre milovníka opery je jednoznačná.

Rád by som ešte zdôraznil, že na koncert platia všetky vstupenky, či už boli zakúpené na prvý alebo druhý termín. A tiež sa chcem poďakovať milovníkom opery, ktorí nevrátili vstupenky, a vytrvali, čím nás ušetrili od množstva administratívnej práce.“ informoval Ján Korecký.

Na koncerte zaznie tvorba Donizettiho, Belliniho, Rossiniho, Mascagniho, Masseneta, Gounoda, Pucciniho a Verdiho. Hviezdna sopranistka sa po prvýkrát v Bratislave predstaví v ukážkach z opier Don Pasquale, Puritáni, Linda di Chamounix, Barbier zo Sevilly, Thaïs, Faust, Dcéra pluku, Manon Lescaut, Romeo a Júlia či La traviata.

„Pandémia nás prinútila upraviť koncept koncertu, upustiť od orchestra a zabezpečiť klavírny sprievod. V orchestroch ešte aj dnes hrozí ochorenie hudobníkov na poslednú chvíľu, no v čase prísnejších pravidiel, aké platili, keď sme hľadali nové termíny, to mohlo znamenať karanténu celého telesa. Podarilo sa nám zabezpečiť vynikajúcu španielsku klaviristku, korepetítorku sólistov v Gran Teatre del Liceu v Barcelone, Vanessu Garcia Diepa, ktorá príležitostne vystupuje ako sólistka a tiež ako orchestrálna hráčka na klavíri, čembale, celeste a organe,“ dodáva Ján Korecký.

Vanessa Garcia Diepa spolupracuje s mnohými renomovanými spevákmi ako Dolora Zajick, Pretty Yende, Nadine Sierra, Lisette Oropesa, Angela Gheorghiu, Carlos Alvarez, Roberto Alagna, Jonas Kaufmann, Placido Domingo, Javier Camarena, José Carreras a ďalšími, ako aj s poprednými dirigentmi.

Viac o programe koncertu, vstupenkách a zľavách na www.kapos.sk

Informoval: Ján Korecký, Agentúra Kapos

PR článok, text: Agentúra Kapos

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár