Počas Veľkonočných sviatkov zaznie vo Viedenskej štátnej opere Parsifal

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Viedeň – Tradične na Zelený štvrtok sa vo Viedenskej štátnej opere začína ďalšia zo série predstavení poslednej Wagnerovej opery Parsifal. Jedna z repríz sa bude dať sledovať aj prostredníctvom internetu, ale aj na veľkoplošnej obrazovke umiestnenej priamo na budove opery.

Inšpiráciu k jej napísaniu – podľa vlastných slov v autobiografii Mein Leben – dostal Wagner ráno na Veľký piatok roku 1857. Vtedy sa pod silným dojmom zrodila aj slávnostná melódia, ktorá bola do opery neskôr zakomponovaná ako ,,Kúzlo Veľkého piatku“. Osnova opery však bola dokončená až v roku 1865 a až o ďalších 12 rokov, v januári 1877, sa Wagner znovu ponoril do práce. Výsledkom je jedinečné scénické dielo, ktoré dokáže zaujať svojim príbehom aj neprekonateľným hudobným jazykom.

Monopol na jej uvádzanie mal Bayreuthský festival až kým Parsifal nezaznel v roku 1903 v Metropolitnej opere v New Yorku.

Bolo to tiež v Bayreuthe, kde sa zrodila tradícia vynechať po tomto predstavení aplauz a dodnes sa jej okrem Bayreuthu držia aj v Metropolitnej opere.

2., 5. a 8. apríla sa vo Viedni v titulnej úlohe predstaví Johan Botha, ďalej Angela Denoke ako Kundry, Stephen Millings ako Gurnemanz a Boaz Daniel ako čarodejník Klingsor.

Sériu mal pôvodne dirigovať rakúsky dirigent Peter Schneider (viedol Viedenských filharmonikov na koncerte v rámci BHS 2014), za dirigentský pult sa však nakoniec postaví maďarský dirigent Adam Fischer.

Repríza naplánovaná na nedeľu 5. apríla 2015 bude taktiež prenášaná prostredníctvom online prenosu ,,Live at home“ na stránke www.staatsoperlive.com. (o prenosoch sme písali TU…) Návštevníci Viedne budú mať zasa možnosť sledovať priamy prenos na veľkoplošnej obrazovke na Námestí Herberta von Karajana v rámci programu ,,Oper live am Platz“.

Projekt Oper Live am Platz vo Viedni

Projekt Oper Live am Platz vo Viedni

Richard Wagner: Parsifal
Dirigent: Adam Fischer
Réžia: Christine Mielitz
Scéna a kostýmy: Stefan Mayer
Zbormajster: Thomas Lang
Orchester a Zbor Viedenskej štátnej opery
Premiéra predstavenia sa konala 8. apríla 2004

www.wienerstaatsoper.at

Pripravila: Natália Dadíková
Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

spravodajkyňa a publicistka

Zanechajte komentár