Pocta dirigentskej legende Ľudovítovi Rajterovi

0

Týždenný prehľad najnovších článkov

Prihlásením k odberu súhlasíte so zásadami ochrany osobných údajov. Z odberu sa môžete kedykoľvek odhlásiť.

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – V Múzeu Jána Cikkera v Bratislave sa 3. mája 2017 konal slávnostný večer, na ktorom zástupcovia Nadácie Jána Cikkera udelili výročnú Cenu Jána Cikkera Dr. Ľudovítovi Rajterovi in memoriam za dirigentov mimoriadny prínos pri šírení tvorby tohto skladateľa. Cenu prevzala manželka Ľudovíta Rajtera dr. Alžbeta Rajterová spolu so synom Adrianom a vnukom Michalom. Diela Jána Cikkera a Ľudovíta Rajtera zazneli v podaní Evy Šuškovej a Petra Pažického.

Nadácia Jána Cikkera, ktorú v roku 1997 založila skladateľova manželka Katarína, má od r. 2001 vo svojom programe aj každoročné udeľovanie cien významným predstaviteľom kultúry. Ide predovšetkým o umelcov, ktorí propagujú a prezentujú jedinečné hudobné diela Jána Cikkera. Nositeľmi ceny sa tak napr. v r. 2012 stali režisér Roman Polák a dirigent Marián Vach za pozoruhodnú inscenáciu opery Coriolanus v Banskej Bystrici. Nadácia však nezabúda ani na umelcov, ktorí Cikkerovu hudbu uvádzali už v rokoch jej vzniku. Príkladom sú klavírni virtuózi manželia Sylvia a Rudolf Macudziński. Cenu in memoriam im udelili v roku 2011, v ktorom si verejnosť pripomínala Cikkerovu storočnicu.

Ľudovít Rajter (1906 – 2000)

Takisto postupovalo vedenie Nadácie aj pri výbere tohtoročného laureáta. Stal sa ním in memoriam dirigent a skladateľ Ľudovít Rajter (1906 – 2000). Cenu prevzala 3. mája 2017 manželka dr. Alžbeta Rajterová spolu so synom Adrianom a vnukom Michalom v Múzeu Jána Cikkera z rúk predsedu správnej rady Nadácie, husľového virtuóza Petra Michalicu a jej členov Melánie Kušnierovej a Jozefa Šišilu. „Bol som ohromený, koľko Cikkerových diel uviedol práve Ľudovít Rajter. Za jeho života sa cena síce ešte neudeľovala, no aj tak si trochu vyčítam, že sme ju tejto osobnosti dali až teraz,“ vyjadril sa pri slávnostnom akte Peter Michalica.

Adrian Rajter upresňuje: „Ľudovít Rajter uvádzal orchestrálne kompozície Jána Cikkera so Slovenskou filharmóniou, Symfonickým orchestrom Československého rozhlasu v Bratislave, Českou filharmóniou, Viedenskými symfonikmi, s Orchestra della Svizzera Italiana i Staatskapelle Weimar. So Symfonickým orchestrom Československého rozhlasu v Bratislave premiérovo naštudoval a uviedol Spomienky op. 25 (22. 4. 1949) a ako dirigent spolupracoval aj na prvej gramofónovej nahrávke tohto diela (Česká filharmónia, Supraphon, 1961). Orchestrálne štúdie k činohre nahral v roku 1967 pre Švajčiarsky rozhlas v Zürichu, v r. 1970 ich predviedol s Viedenskými symfonikmi v priamom rozhlasovom prenose ORF-1.“

S Jánom Cikkerom spájalo Ľudovíta Rajtera srdečné priateľstvo a dlhoročná spolupráca. Dokazuje to napr. aj venovanie, ktoré Ján Cikker vpísal do partitúry Slovenskej suity a ktoré priniesli Rajterovci v stredu 3. mája 2017 na slávnostný večer:

Lajčimu v priateľstve a oddanosti
Ján Cikker
Bratislava, 3. V. 1954.

foto partitúry Slovenskej suity J. Cikkera s venovaním Ľ. Rajterovi

Tým sa symbolicky prepojili dva tretie máje, ktoré delí 63 rokov: 3. máj 1954 a 3. máj 2017. Slávnostný punc celému večeru v Múzeu Jána Cikkera dodala sopranistka Eva Šušková s klaviristom Petrom Pažickým precítenou interpretáciou piesní Alexandra Albrechta a Jána Cikkera.

Udelenie výročnej Ceny Nadácie Jána Cikkera
Dr. Ľudovítovi Rajterovi in memoriam, 2017,
Peter Pažický, Eva Šušková,
foto: Matej Fojtík

Pripravila: Mirjana Šišoláková

viac informácií o Múzeu Jána Cikkera nájdete TU…

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár