Pondelkový koncert z Mníchova online s Jonasom Kaufmannom

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bavorská štátna opera v Mníchove, v snahe priblížiť sa aj počas pandémie koronavírusu svojim divákom, pokračuje v sérii nového online cyklu s názvom ,,Pondelkové koncerty“. Na štvrtý koncert tejto série, 27. apríla, bude divákov na celom svete lákať najmä meno mníchovského rodáka – hviezdneho tenoristu Jonasa Kaufmanna. Koncert bude venovaný pamiatke intendanta Sira Petra Jonasa.

Bavorská štátna opera sa po úspechu koncertu ,,Akademiekonzert 2019/20″, odvysielanom v pondelok 16. marca 2020, na ktorom sa predstavili sopranistka Christina Landshamer, barytonista Christian Gerhaher s klavírnym sprievodom Gerolda Hubera, a ktorý sledovalo cca 50 000 divákov, rozhodla priniesť sériu online Pondelkových koncertov (Montagskonzerte). Spomínaný Akademiekonzert 2019/20 bol zároveň aj prvým Pondelkovým koncertom nového cyklu. Po ňom nasledovali 23. a 30. marca ďalšie dva, na ktorých sa predstavili speváci, hudobníci ale i tanečníci.

Elsa Benoit, foto: Adrian Schaetz/elsabenoit.com

Živé vysielanie štvrtého Pondelkového koncertu začne 27. apríla o 20.15 h. bezplatne na webovej stránke www.staatsoper.tv. Okrem spomínaného Jonasa Kaufmanna sa na koncerte predstaví sopranistka Elsa Benoit, od sezóny 2016/17 členka súboru opery v Mníchove, kde stvárnila za posledné sezóny napríklad Oscara vo Verdiho Maškarnom bále, Tytaniu v Brittenovom Sne noci svätojánskej, Giuliettu v Belliniho I Capuleti e i Montecchi, Micaëlu v Bizetovej Carmen, či Adinu v Donizettiho Nápoji lásky, aj po boku nášho Pavla Bršlíka, a mnohé ďalšie postavy. V komornom zoskupení sa predstavia klavirista Donald Sulzen, huslista Miechael Artl, violista Tilo Widenmeyer a violončelista Gerhard Zank.

V úvode programu zaznie v podaní sopranistky Elsy Benoit a klaviristu Donalda Wagesa Piangeró la sorte mia, ária Kleopatry z Händelovej opery Giulio Cesare. Nasledovať bude Mozartove Klavírne kvarteto E dur KV 493. Hlavná časť programu bude patriť Schumannovmu piesňovému cyklu Básnikova láska, v podaní tenoristu Jonasa Kaufmanna so sprievodom klaviristu Helmuta Deutscha. Záznam koncertu bude následne po odvysielaní 14 dní voľne dostupný na webe Bavorskej štátnej opery.

Štvrtý Pondelkový koncert bude venovaný spomienke na intendanta Bavorskej štátnej opery Sira Petra Jonasa, ktorý zomrel 22. apríla 2020 vo veku 73 rokov. Tento operný riaditeľ uviedol počas 13. rokov na čele divadla v Mníchove 85 nových produkcií a 14 svetových premiér.

Jonas Kaufmann, foto: Julian Hargreaves, Sony Classical

Na nasledujúcich Pondelkových koncertoch sa predstavia hráči orchestra Bavorskej štátnej opery, ale aj sólisti svetového mena. Avizovaní sú napríklad huslistka Julia Fisher, sopranistka Hanna-Elisabeth Müller, barytonista Christian Gerhaher, klavirista Gerold Huber, barytonista Nichael Nagy, bas Tareq Nazmi a ďalší. Programy jednotlivých koncertov bude mníchovská opera postupne konkretizovať na svojej webovej stránke.

Bavorská štátna opera zároveň v týchto dňoch informovala aj o zrušení aktuálnej sezóny, ktorá sa niesla v znamení nezvyčajného motta (písali sme o tom TU…), a neuskutoční sa ani pravidelný júlový Munich Opera Festival. Namiesto predstavení bude tento renomovaný mníchovský operný dom udržiavať kontakt s divákmi prostredníctvom pestrého programu na internete (záznamy predstavení, koncerty, rozhovory, encyklopédia…), stačí sledovať webstránku divadla www.staatsoper.de.

Pripravila: Dáša Juhanová

zdroj: tlačové správy, BŠO

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

spravodajkyňa a publicistka, členka redakčnej rady Opera Slovakia

Zanechajte komentár