Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

25. februára 2016 redakcia Sezóna 2015/2016

Posledné štyri predstavenia Wagnerovho Lohengina v Opere SND

R. Wagner: Lohengrin, Opera SND, 2013, Jolana Fogašová (Elsa), Miroslav dvorský (Lohengrin), Jozef Benci (Kráľ Heinrich), foto: Anton Sládek
Veľkosť písma
A
A
A
Bratislava – Uvedenie diela hudobného génia Richarda Wagnera patrí vždy k výnimočným udalostiam. Stalo sa tak aj pred troma rokmi, keď Opera SND pripravila pri príležitosti 200. výročia narodenia skladateľa premiéru jeho opery Lohengrin. Inscenácia lotyšského režiséra Andrejsa Žagarsa sa opäť vracia na javisko Opery SND, divadlo zároveň ohlásilo jej posledné štyri reprízy. Za dirigentským pultom bude stáť autor hudobného naštudovania Friedrich Haider, posledné dve predstavenia bude po prvýkrát v Opere SND dirigovať Adrian Prabava, rodák z Indonézie. V role Ortrudy sa na javisku Opery SND po prvýkrát predstaví česká mezzosopranistka Eliška Weissová.

Milovníci opery majú teraz jedinečnú šancu opäť si pozrieť tento mimoriadny opus. Po prestávke sa totiž Lohengrin vracia na našu prvú opernú scénu. V novej budove SND uvedie operný súbor len štyri posledné reprízy tohto medzinárodného projektu. Inscenácia opery Lohengrin totiž vznikla v spolupráci s Litovským národným divadlom opery a baletu pod vedením lotyšského režiséra Andrejsa Žagarsa.

Lohengrin je príbeh o láske, nenávisti, aj o túžbe po moci.

K skomponovaniu monumentálneho hudobno-dramatického diela Lohengrin inšpiroval nemeckého skladateľa Richarda Wagnera (1813 – 1883) mýtický obraz ochrancu nekonečného dobra, rytiera svätého grálu, ktorého poslaním bolo ochraňovať spravodlivosť a vyššiu cnosť. Príbeh Lohengrina sa odohráva v Brabantskom vojvodstve, v prvej polovici 10. storočia.

Richard Wagner, (1813-1883)
Richard Wagner,
(1813-1883)

Režisér Andrejs Žagars divákom však neponúka romantickú historickú drámu. Jeho zámerom bolo inscenovať živý ľudský príbeh: spája v ňom mystiku s reálnym životom. Hľadal aj historické obdobie, ktoré by svojou turbulentnosťou s eposom súviselo. Našiel ho v roku 1940, teda na začiatku 2. svetovej vojny, a dej situoval do katedrály, kde v ťažkých časoch ľudia vždy nachádzali útočisko. Aj prostredníctvom tohto príbehu majú tvorcovia ambíciu hľadať spolu s divákmi odpoveď na otázku, či je dnešný svet schopný mať ideály, či je spôsobilý rozšifrovať duchovné posolstvá, ktoré by predstavovali v našom zmaterializovanom svete inú kvalitu.

R. Wagner: Lohengrin, Opera SND, 2013, Jolana Fogašová (Elsa), Jozef Benci (Kráľ Heinrich), foto: Anton Sládek
R. Wagner: Lohengrin, Opera SND, 2013,
Jolana Fogašová (Elsa), Jozef Benci (Kráľ Heinrich),
foto: Anton Sládek
R. Wagner: Lohengrin, Opera SND, 2013, Daniel Čapkoviť (Kráľovský hlásateľ), foto: Anton Sládek
R. Wagner: Lohengrin, Opera SND, 2013,
Daniel Čapkoviť (Kráľovský hlásateľ),
foto: Anton Sládek

Pod inšpirujúcou taktovkou dirigenta Friedricha Haidera sa na prvom zo štyroch posledných uvedení tejto inscenácie Lohengrina 4.marca predstavia sólisti Opery SND Peter Mikuláš, Adriana Kohútková, František Ďuriač a zahraniční hostia, ktorí už na našej prvej scéne v tejto opere účinkovali Ferdinand von Bothmer a Anton Keremidtchiev. V úlohe Ortrud budeme mať výnimočnú príležitosť po prvýkrát v Opere SND privítať českú mezzosopranistku Elišku Weissovú známu z mnohých operných scén napríklad vo Francúzsku, Írsku, či Slovinsku. V ďalších predstaveniach sa predstavia aj Jolana Fogašová, Jozef Benci, Denisa Hamarová, Daniel Čapkovič… Posledné dve predstavenia bude po prvýkrát v Opere SND dirigovať Adrian Prabava, rodák z Indonézie.

Eliška Weissová
Eliška Weissová
R. Wagner, Lohengrin, Opera SND, 2013, Adriana Kohútková (Elsa), Róbert Klenka (Gottfried), foto: Anton Sládek
R. Wagner, Lohengrin, Opera SND, 2013,
Adriana Kohútková (Elsa), Róbert Klenka (Gottfried),
foto: Anton Sládek

Štyri posledné predstavenia v novej budove SND sú naplánované na 4. a 18. marca a 29. apríla o 18.00 hodine a derniéra bude 5. júna 2016 o 17.00 hodine.

www.snd.sk

Informovala: Izabela Pažítková, SND

fotogaléria

video

Zdieľať:

O autorovi

redakcia
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

Videozáznam tlačovej konferencie Národného divadla Košice k sezóne 2023/2024