Poznáme nominácie 19. ročníka Krištáľového krídla, v dvoch kategóriách sú operní speváci

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Veľká porota Krištáľového krídla, ktorú predstavuje deväť predsedov porôt jednotlivých kategórií, sa stretla vo štvrtok 19. novembra 2015, aby rozhodla o finálových nomináciách na Krištáľové krídlo za rok 2015. Medzi nominovanými v dvoch kategóriách sú slovenskí operní speváci Jolana Fogašová a Štefan Kocán. Výsledky budú známe na veľkolepom galavečere 24. januára 2016.

O ocenení

Krištáľové krídlo je každoročne udeľované ocenenie osobnostiam na Slovensku, ktoré dosiahli vo svojom odvetví mimoriadnej odbornosti a úspechu. Ocenenie je udeľované v rôznych odvetviach spoločenského, kultúrneho, hospodárskeho a verejného života. Organizátorom udeľovania týchto cien je umelecká a reklamná agentúra Krištáľové krídlo spol. s. r. o. Hlavnou myšlienkou Krištáľového krídla je objavovanie a vyzdvihnutie jedinečných ľudí a ich profesionálnych výkonov, ktoré si zaslúžia najväčšiu úctu. Krištáľové krídlo je udeľované od roku 1997 a za ten čas sa stalo rešpektovaným ocenením, ktoré odráža najvyššiu odbornosť laureáta.

Z príprav nominácií Krištáľového krídla za rok 2015, Mária Vaškovičová, konateľka a správkyňa Nadácie Krištáľové krídlo, foto: Krištáľové krídlo

Z príprav nominácií Krištáľového krídla za rok 2015,
Mária Vaškovičová,
konateľka a správkyňa Nadácie Krištáľové krídlo,
foto: Krištáľové krídlo

V súčasnosti sa ocenenie udeľuje v kategóriách filantropia, hospodárstvo, publicistika a literatúra, divadlo a audiovizuálne umenie, výtvarné umenie, rock pop jazz, hudba, šport, medicína a veda a udeľuje sa i mimoriadna cena za celoživotné dielo, mimoriadny úspech v zahraničí či iný významný počin.

Nominácie za rok 2015

Predsedovia odborných porôt informovali predsedu Veľkej poroty, predsedu predstavenstva COOP Jednota Slovensko Ing. Gabriela Csollára, o priebehu a výbere nominácií z návrhov verejnosti. Následne Veľká porota odsúhlasila tri finálové nominácie, ktoré odhlasovali odborné poroty.

Z príprav nominácií Krištáľového krídla za rok 2015, Porota v kategórii Hudba, foto: Krištáľové krídlo

Z príprav nominácií Krištáľového krídla za rok 2015,
Porota v kategórii Hudba,
foto: Krištáľové krídlo

Jednotlivé poroty zasadali počas prvých dvoch novembrových týždňov vždy za prítomnosti autorky Krištáľového krídla Ing. Márie Vaškovičovej, aby z množstva návrhov verejnosti vybrali tri nominácie v každej kategórii. Následne o týchto nomináciách tajne hlasovali. Zapečatené obálky odovzdali Ing. Gabrielovi Csollárovi a Ing. Márii Vaškovičovej práve na zasadnutí Veľkej poroty 19. novembra. Konštatovali, že vo všetkých kategóriách bol dodržaný štatút Krištáľového krídla, aj keď vážnym bodom, ktorý preberali bolo, kde nominovaná osobnosť tvorí a žije. Samozrejme máme osobnosti, ktoré nás zviditeľňujú vo svete, ale podmienkou nominácie na Krištáľové krídlo je, aby nominovaný žil, alebo tvoril na Slovensku. Prehľad jednotlivých porôt nájdete TU…

Nikto z porotcov a organizátorov nevie, aké bodovanie udelili jednotliví odborní porotcovia. Mená laureátov sa budú známe na veľkolepom galavečere 24. januára 2016 na Jednotke o 21.10. Zatiaľ sú všetky obálky až do slávnostného galavečera uložené v trezore u predsedu Veľkej poroty. Otvoria sa až 24. januára krátko pred galavečerom.

Z príprav nominácií Krištáľového krídla za rok 2015, Porota v kategórii Divadlo a audiovizuálne umenie, foto: Krištáľové krídlo

Z príprav nominácií Krištáľového krídla za rok 2015,
Porota v kategórii Divadlo a audiovizuálne umenie,
foto: Krištáľové krídlo

Nominácie z oblasti opery a klasickej hudby

Medzi nominovanými sú aj tento ročník mená osobností z oblasti operného umenia. Prvou z nich je operná speváčka, sopranistka Jolana Fogašová, ktorá je nominovaná v kategórii Divadlo a audiovizuálne umenie za mimoriadne spevácke a profesionálne výkony na javisku Opery SND, za reprezentáciu slovenského umenia a opery doma i v zahraničí. V sezóne 2014/2015 bola označená v nezávislej ankete hudobných kritikov (Hudobný život 9/2015) za najlepší ženský spevácky výkon sezóny a to hneď v dvoch produkciách. V strhujúcej dráme v postave Salome z rovnomennej opery od Richarda Straussa  (SND), a v skutku kráľovskej postave Elisabetty z diela talianskeho majstra Gaetana Donizettiho opery Maria Stuarda – ktorá zaznela v premiérovom Slovenskom uvedení (Štátna opera Banská Bystrica). Na hudobnom festivale v Českom Krumlove predviedla v lete 2015 v reprízovom uvedení opäť svoju obľúbenú kreáciu dvojrole – Ježibaby a Cudzej kňažnej z operného „svetového“ diela Antonína Dvořáka – Rusalky. Za tento výkon bola nominovaná aj na mimoriadne umelecké ocenenie Českej hereckej asociácie – Ceny Thálie. Náročné prevedenie dvojrole z Rusalky s úspechom stvárňuje už niekoľko sezón aj na doskách opery Národního divadla v Prahe, kde reprezentuje v operných dielach už celú dekádu ako „stály hosť“ prvej opernej scény v Českej republike. Jolana Fogašová vo všetkých postavách, ktoré spieva, prejavuje aj vysoko profesionálne herecké nadanie.

V kategórii Hudba je za dôstojnú reprezentáciu Slovenska vo svete nominovaný operný spevák Štefan Kocán. Je žiadaným spevákom v Metropolitnej opere v New Yorku, v Londýne a iných svetových operných domoch. Návrh na udelenie laureáta Krištáľového Krídla je za jeho mimoriadny umelecký výkon – kvalitný a náročný operný recitál, ktorý v jeho podaní odznel 11. 02. 2015 v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie.

V trojici nominovaných v kategórii Hudba je aj Moyzesovo kvarteto. Tento slovenský komorný súbor nahral v tomto roku vo vydavateľstve Naxos s podporou Hudobného fondu CD nosič s výraznou dramaturgiou. Pozostáva z diel piatich slovenských skladateľov – Alexander Moyzes, Ján Cikker, Ladislav Burlas, Dušan Martinček a Roman Berger.

Finálové nominácie

Divadlo a audiovizuálne umenie
Ladislav Kaboš, Štefan Bučko, Jolana Fogašová

Filantropia
Miroslava Hunčíková, Marietta Renáta Nagyová, CJ, Klaudia Valúšková

Hospodárstvo
Ing. Jozef Barcaj, Slavomír Moravčík, Ivan Štefunko

Hudba
Štefan Kocan, Moyzesovo kvarteto, Daniel Matej

Medicína a veda
Peter Celec, Igor Lacík, Peter Vršanský

Publicistika a literatúra
Veronika Šikulová, Mária Bátorová, Jaroslav Rihák

Rock Pop Jazz
Szidi Tobias, Oskar Rózsa, Radovan Tariška

Šport
Matej Tóth, Ján Kozák, Erik Vlček

Výtvarné umenie
Ján Zelinka, Ivan Pavle, Nikolaj Feďkovič

Mimoriadna cena

Zo všetkých platných zaslaných návrhov Veľká porota rozhodla, že laureátmi Mimoriadnej ceny sa stanú Angelika Bátorová a Jozef Ráž.

Profily jednotlivých nominovaných sp zverejnené TU…

Z príprav nominácií Krištáľového krídla za rok 2015, foto: Krištáľové krídlo

Z príprav nominácií Krištáľového krídla za rok 2015,
foto: Krištáľové krídlo

Predsedovia jednotlivých odborných porôt a členovia Veľkej poroty za rok 2015:

Divadlo a audiovizuálne umenie: Václav Mika, generálny riaditeľ RTVS
Filantropia: Mirjana Hron Sikimič, generálna riaditeľka SPOLOČNOSŤ 7 PLUS, a. s.
Hospodárstvo: Štefan Rosina, predseda predstavenstva MATADOR-GROUP, a.s.
Hudba: Marián Turner, riaditeľ Lúčnice
Medicína a veda: Silvia Pastoreková, vedúca Oddelenia molekulárnej medicíny Virologického ústavu SAV
Publicistika a literatúra: Kamil Peteraj, spisovateľ, básnik a hudobný textár
Rock, Pop, Jazz: Juraj Čurný, hudobný producent
Šport: Marián Zima, riaditeľ spoločnosti ŠPORT PRESS
Výtvarné umenie: Juraj Čutek, akademický sochár

Krištáľové krídlo, autorom je sklár a dizajnér Mgr. art. Achilleas Sdoukos

Krištáľové krídlo,
autorom je sklár a dizajnér Mgr. art. Achilleas Sdoukos

Krištáľové krídlo je od roku 1997 každoročne udeľované ocenenie výrazným a úspešným slovenským osobnostiam. Počas 18. ročníkov toto prestížne spoločenské ocenenie získali mnohé osobnosti z rôznych odvetviach spoločenského, kultúrneho, hospodárskeho a verejného života, medzi ktorými nechýbajú zvučné mená slovenských operných umelcov. Od roku 1997 ich získali tieto osobnosti z oblasti opery – Ida Kirilová (1997), Ondrej Lenárd 1999, Ľubica Vargicová (2000), Peter Dvorský (2000), Adriana Kučerová (2008), Peter Mikuláš (2009), či Dalibor Jenis (2012). Spolu s nimi získali ocenenie aj osobnosti z oblasti klasickej hudby – Jack Martin Händler (2004), Mikuláš Škuta (2005), Vladimír Godár (2006), Pavol Zelenay (2007), Miloš Valent (2010), Blanka Juhaňáková (2011), Quasars Ensemble (2013), Magdaléna Rovňáková (2014), či Ondrej Šoth (2009) za baletné umenie.

www.kristalovekridlo.sk

Pripravil: Ľudovít Vongrej

zdroj: Krištáľové krídlo

článok aktualizovaný 30.11.2015

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár