Poznáme program bratislavského recitálu Edity Gruberovej

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Už o niekoľko dní čaká Bratislavu exkluzívny recitál slovenskej opernej speváčky, ktorá už desiatky rokov patrí k svetovej špičke operného umenia – Edity Gruberovej. Umelkyňa v Bratislave vystúpi v rámci 12. ročníka festivalu Viva Musica! v novej budove SND s klavírnym sprievodom slovenského dirigenta Petra Valentoviča už 22. júla 2016. Pre čitateľov Opera Slovakia prinášame program tohto dlho očakávaného koncertu, na ktorom sa Edita Gruberová bratislavskému publiku predstaví ako interpretka piesní.

Viva Musica! festival pozýva do Bratislavy v letných mesiacoch špičkových hudobníkov z celého sveta, medzi ktorými samozrejme nechýbajú ani výnimoční, svetovo uznávaní slovenskí svetobežníci. V rámci 12. ročníka tohto letného festivalu sa organizátorom podarilo po niekoľkých rokoch priebežných rokovaní dohodnúť termín koncertu Edity Gruberovej, svetoznámej sopranistky a rodáčky z bratislavskej Rače, ktorá hosťuje na tých najprestížnejších operných scénach po celom svete. Od začiatku svojej kariéry udivuje svet neuveriteľným hlasom a výnimočnou osobnosťou a jej vystúpenie je vždy fascinujúcim zážitkom, ktorý si divák uchová na celý život. Pre organizátorov festivalu Viva Musica! ,,je preto veľkou cťou, že po rokoch, vzhľadom na svoj vyťažený kalendár, prijala pozvanie a vystúpi v rámci exkluzívneho recitálu v sprievode slovenského dirigenta a klaviristu Petra Valentoviča.“

Edita Gruberová, Viva Musica

,,Sme veľmi šťastní, že sa nám konečne podarilo nájsť spoločný termín aj vhodný priestor. Jej recitál patrí medzi moje osobné festivalové nesplnené sny a už sa nemôžem dočkať, kedy sa s touto úžasnou umelkyňou stretnem osobne.“, prezradil k tomuto koncertu riaditeľ festivalu Viva Musica! Matej Drlička, ktorý s manažmentom slávnej speváčky priebežne rokoval osem rokov.

Edita Gruberová študovala na Konzervatóriu a na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Po úspešnom predspievaní vo Viedni získala svoj prvý angažmán vo Viedenskej štátnej opere. Perfekcionizmus, pracovitosť, úžasný talent, aj kúsok šťastia priniesli výsledky a dnes Edita Gruberová už desiatky rokov patrí k svetovej špičke operného umenia.

V hlavnom meste sa tak prvá dáma belcanta a kráľovná koloratúry predstaví po takmer dvoch rokoch 22. júla 2016, v Novej budove Slovenského národného divadla v Bratislave a my vám prinášame program tohto očakávaného koncertu.

Recitál Edity Gruberovej v Bratislave
Slovenské národné divadlo, nová budova o 19:00 hod.
koncert v rámci 12. ročníka festivalu Viva Musica!

Edita Gruberová, soprán
Peter Valentovič, klavír

program koncertu

Piotr Iľjič Čajkovskij (1840-1893)
Ot čego (z cyklu Šesť romancí, op. 6, č. 5)
Kolybeľnaja (z cyklu Šesť romancí, op. 16, č. 1)

Nikolaj Rimskij Korsakov (1844-1908)
Svež i dušist tvoj roskošnyj venok (z cyklu Vesnoj – Štyri romance, op. 43, č. 3)
Ne veter, veja s vysoty (z cyklu Vesnoj – Štyri romance, op. 43, č. 2)

Antonín Dvořák (1941-1904)
Cigánske melódie, op. 55

* * *

Richard Strauss (1864-1949)
Rote Rosen
Die Georgine (z cyklu Osem poem pre hlas a klavír, op. 10, č. 4)
Mädchenblumen, op. 22
Kornblumen
Mohnblumen
Epheu
Wasserrose
Malven, Op. posth.

Gustav Mahler (1860-1911)
Erinerrung (z cyklu Lieder und Gesänge aus der Jugendzeit)
Ich atmet‘ einen linden Duft! (z cyklu Rückert Lieder)
Hans und Grete (z cyklu Lieder und Gesänge aus der Jugendzeit)
Scheiden und Meiden (z cyklu Lieder und Gesänge aus der Jugendzeit)

Edita Gruberová, foto: Andreas Klingenberg

Edita Gruberová,
foto: Andreas Klingenberg

Edita Gruberová býva často označovaná prívlastkami ako „fenomén koloratúry“ alebo „kráľovná belcanta“ a entuziastické reakcie publika po každom jej vystúpení to len potvrdzujú. Medzinárodnú kariéru odštartovala vo Viedenskej štátnej opere ako Zerbinetta (Ariadna na Naxe) pod taktovkou K. Böhma. Okrem tejto postavy sa predstavila ako Konstanze, Donna Anna, Rosina, Gilda, Violetta a Lucia di Lammermoor na prestížnych operných javiskách po celom svete (Teatro alla Scala v Miláne, Royal Opera House Covent Garden v Londýne, Metropolitná opera v New Yorku, opery v Mníchove, Viedni, Hamburgu, Ženeve, Zürichu, Florencii, Neapole, Paríži, Berlíne, Madride a Barcelone, v rámci operného festivalu v Bregenz a ďalších). V roku 2003 debutovala ako Norma v Tokiu. Túto rolu si neskôr zaspievala aj v Baden-Badene, vo Viedenskej štátnej opere (2005), rámci Salzburského festivalu a v Bavorskej štátnej opere Mníchov. V roku 2004 debutovala ako Elisabetta v novej produkcii opery Roberto Devereux (Donizetti) v Mníchove a v sezóne 2007/2008 ako Lucrezia Borgia v Barcelone, ktorú v nasledujúcej sezóne spievala v Mníchove. V roku 2013 debutovala ako Alaide v opere La Straniera (Bellini) v Zürichu a o rok neskôr túto rolu spievala v Theater an der Wien. Edita Gruberová pravidelne vystupuje na prestížnych operných festivaloch v Mníchove a v Salzburgu a spolupracovala s najvýznamnejšími svetovými dirigentmi a orchestrami. Realizovala viacero nahrávok pre značky Deutsche Grammophon, Philips, Teldec, EMI, Decca a Nightingale Classics. Pravidelne vystupuje aj v rámci sólových recitálov s klavírom. Je držiteľkou titulu rakúskej a bavorskej „Kammersängerin“ a viacerých významných ocenení a vyznamenaní, napríklad Sir Lawrence Olivier Award, Franco Abbiati Price za najlepšiu interpretáciu talianskej opernej postavy (Lucia di Lammermoor), Bellini d’Oro za vynikajúce operné predstavenia a Rádu za zásluhy Rakúskej republiky. Je čestnou členkou Viedenskej štátnej opery a držiteľkou ocenenia Herbert von Karajan Musikpreis.

www.gruberova.com

Peter Valentovič, foto: Roderik Kučavík

Peter Valentovič,
foto: Roderik Kučavík

Peter Valentovič študoval hru na klavíri a dirigovanie na Konzervatóriu v Bratislave, neskôr na Viedenskej hudobnej univerzite a na Konzervatóriu v Paríži. Ako dirigent pravidelne hosťuje v SND v Bratislave, v Slovenskej filharmónii, v Štátnej filharmónii Košice a v Štátnom divadle Košice. Počas štúdia vo Viedni získal štipendium za výnimočné umelecké nadanie. Ako korepetítor spolupracoval o. i. aj v operách v Paríži a vo Viedni a ako dirigent sa predstavil na prestížnych svetových operných javiskách a koncertných pódiách ako Tonhalle v Zürichu, Theater an der Wien, Konzerthaus vo Viedni, Deutsche Oper Berlin, Staatsoper Berlin, Prinzregententheater a Gasteig v Mníchove, Štátna opera v Hannoveri, Konzerthaus v Dortmunde, v Essene a ďalších. Dirigoval svetové symfonické orchestre ako Rozhlasový orchester vo Viedni, Mníchovský symfonický orchester, Bavorský rozhlasový orchester, Dortmundskú filharmóniu, Norimberský symfonický orchester, Staatskapelle Berlin, Filharmóniu v Essene, Pražskú filharmóniu, SWR Sinfonieorchester Freiburg, Haydn Orchester Bolzano a ďalšie. Ako klavirista účinkoval na recitáloch Edity Gruberovej v Opere v Zürichu, Bavorskej štátnej opere v Mníchove, Opere vo Frankfurte, v Baden-Baden Festspielhaus a v Opere v Budapešti. Ďalšie angažmá ho zavedú do milánskej La Scaly a Viedenskej štátnej opery, kde opäť vystúpi ako klavirista na recitáli Edity Gruberovej, ďalej do Tokia, Osaky, do Sepmeroper v Drážďanoch a opätovne do Deutsche Oper v Berlíne a do Budapešti.

www.petervalentovic.com

zdroj: Viva Musica!

www.vivamusica.sk

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár