Poznáme tituly operných a baletných predstavení festivalu Eurokontext.sk 2016

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Slovenské národné divadlo bude i v 96. divadelnej sezóne pokračovať v tradícii medzinárodného festivalu Eurokontext.sk, ktorý bude tento ročník zameraný na operné a baletné umenie. V Slovenskom národnom divadle sa v čase od 20. mája do 3. júna 2016, predstaví 17 inscenácií domácich a zahraničných súborov, spustený je aj predpredaj vstupeniek s úvodnou akciou.

Eurokontext.sk je medzinárodný festival divadiel V4 a vybraných partnerov z Európskej divadelnej konvencie/ETC, ktoré spája: sila témy, sila slova, sila progresívneho mainstreamu. Festival troch umeleckých druhov (činohra, opera, balet), ktorý zastrešuje najstaršie profesionálne divadlo na Slovensku – Slovenské národné divadlo – má charakter bienále. Úvodný ročník festivalu sa konal v roku 2014 s hosťami zo siedmich krajín a trinástich divadiel. Následne v roku 2015 sa konal festival činoherného divadla a v roku 2016 bude festival prezentáciou hudobného a pohybového divadla. Eurokontext.sk sa v rámci medzinárodných divadelných festivalov zaradil k najväčším na Slovensku. Nadväzuje na úspech festivalu Eurothalia.

Eurokontext.sk 2016

Druhý ročník medzinárodného hudobného festivalu SND ponúkne v termíne od 20. mája do 3. júna 2016, 17 predstavení z produkcií rôznych operných domov a baletných scén v Európe, vrátane domácich predstavení Opery a Baletu SND.

Bratislavskí diváci uvidia inscenácie Opery Národného divadla v Prahe a to Šostakovičov Orango a Antiformalistický jarmok či operu Leoša Janáčka Z mŕtveho domu. Opera Národného divadla v Brne ponúkne v rámci festivalu Epos o Gilgamešovi/Dido a Aeneas, Opera Graz do Bratislavy prinesie inscenáciu Tell Me on Sunday. Kolínsky barokový ansábel predstaví Harlequin restor´d! a Národné divadlo moravskosliezske z Ostravy príde do Bratislavy s opernou inscenáciou Prokofievovho Ohnivého anjela. V Bratislave sa predstaví aj košická opera s novým operným dielom slovenského skladateľa Mariána Lejavu Mozart a Salieri, Bohom milovaný.

Domáci súbor Opery SND ponúkne v rámci festivalu svoje najnovšie inscenácie Vec Makropulos, Simon Boccanegra, Così fan tutte a Fidelio a inscenáciu premiérovanú v predošlej sezóne Romeo a Júlia.

Slovenské národné divadlo, nová budova

Slovenské národné divadlo, nová budova

Hosťami Baletu SND budú tento rok uznávané baletné súbory ako spoločnosť legendárneho choreografa Antonia Gadesa zo Španielska, ktorá sa na festivale Eurokontext.sk 2016 predstaví s veľkolepými baletnými produkciami Krvavá svadba a Suite Flamenca. Maďarsko-francúzsky súbor Compagnie Pál Frenák prinesie na dosky SND emotívnu tanečnú drámu Birdie. Diváci sa môžu tešiť aj na známy Eifman Ballet a ich najúspešnejší balet Anna Karenina.

Súbor Baletu SND ponúkne svetové premiéry inscenácii Petra Breinera a Natálie Horečnej Slovenské tance (Životy svetiel) a premiéru Šárky Ondrišovej a Petra Grolla BESS – Pocta Rudolfovi Labanovi.

Historická budova SND

Historická budova SND

Predpredaj vstupeniek je spustený a organizátor ponúka zľavu

,,Napriek tomu, že sa festival koná až začiatkom leta 2016, Slovenské národné divadlo ponúka záujemcom výnimočnú zľavu pod hlavičkou divácky obľúbenej akcie NEDOČKAVEC. V rámci tejto ponuky máte jedinečnú možnosť využiť zľavu 20 % na kúpu vstupeniek na predstavenia hosťujúcich súborov festivalu Eurokontext.sk 2016. Zľavu si môžete uplatniť v termíne do 31. januára 2016. Navyše každý, kto si zakúpi vstupenku on-line v rámci akcie NEDOČKAVEC, získa od portálu www.jazykovepobyty.sk prístup do on-line jazykovej školy Englishtown na jeden mesiac zadarmo., uviedla Natalie Dongová z PR oddelenia SND.

www.eurokontext.sk

zdroj: SND

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár