Poznáme víťazov prestížneho ocenenia BBC Music Magazine Awards 2020

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Renomovaný časopis BBC Music Magazine už po 15-krát ocenil osobnosti za ich ostatné nahrávky z oblasti klasickej hudby ale aj opery. Slávnostný ceremoniál odovzdávania cien bol preložený na jeseň t.r., ale o výsledkoch v 12 kategóriách organizátori informovali online na webe časopisu. V aktuálnom ročníku zabodovalo aj CD českého klaviristu Iva Kahánka pod vedením dirigenta Jakuba Hrůšu s klavírnymi koncertmi Dvořáka a Martinů. Osobnosťou roka sa stala americká mezzosopranistka Jamie Barton.

BBC Music Magazine je renomovaným a celosvetovo najpredávanejším časopisom predovšetkým o klasické hudbe. Sídli vo Veľkej Británii, vychádza od roku 1992 a mesačne ponúka recenzie, najnovšie správy z celého sveta či rozhovory s medzinárodne uznávanými osobnosťami danej oblasti umenia a webová verzia ponúka podcasty či blog. Súčasťou tlačenej verzie časopisu je aj CD album.

BBC Music Magazine, obálka časopisu.

Každý mesiac priaznivci klasickej hudby netrpezlivo očakávajú, ktorú z obrovskej svetovej produkcie nahrávok recenzenti BBC Music Magazine vyberú v jednotlivých kategóriách, a ktorá sa dočká najvyššieho odporučenia a ocenenia ako nahrávka mesiaca. Tie, ktoré zaujmú najviac, sú následne nominované na výročné ceny BBC Music Magazine.

Časopis už 15 rokov prináša aj rešpektované ocenenie BBC Music Magazine Awards, ktoré už získalo množstvo renomovaných umelcov. Napriek tomu, že diela českých hudobných skladateľov patria do zlatého fondu svetovej hudobnej literatúry, sú pravidelne celosvetovo hrávané a aj v rámci BBC Music Magazine Awards oceňované, z nášho československého priestoru si až teraz po prvýkrát ocenenie odniesli českí interpreti. Na ocenenie slovenských skladateľov, umelcov a ich nahrávok si v rámci tejto ankety zrejme ešte počkáme.

Výsledky prestížnej ankety, v ktorej o najužšej nominácii v siedmich kategóriách (Orchestral, Concerto, Opera, Choral, Vocal, Chamber a Instrumental) rozhodujú hlasovaním samotní poslucháči, sú každoročne vždy netrpezlivo očakávané.

Tohtoročné slávnostné odovzdávanie sa malo pôvodne uskutočniť v Kings Place v Londýne, no kvôli pandémii koronavírusu ho organizátori presunuli na jeseň. Výsledky ankety však oznámili na svojej webovej stránke v pondelok 11. mája.

BBC Music Magazine Awards 2020

Záznam Purcellovej anglickej semi-opery zo 17. storočia Kráľ Artur z dielne vydavateľstva Signum sa stal Nahrávkou roka. Na dvoj-CD sa predstavili Anna Dennis, Mhairi Lawson, Rowan Pierce, Carolyn Sampson (sopranistky), Jeremy Budd, James Way (tenoristi), Roderick Williams (barytón), Ashley Riches (basbarytón). Hral orchester Gabrieli Players a dirigoval Angličan Paul McCreesh.

King Arthur, obal CD

Víťazný album Kráľ Artur získal ocenenie aj v kategórii Opera Award, v ktorej boli spolu v ním nominované aj nahrávky Pucciniho prvotiny Le Villy (vydavateľ Opera Rara) a Gounodov Faust (vydavateľ Palazzetto Bru Zane).

V orchestrálnej kategórii Orchestral Award u poroty zabodovala nahrávka Korngoldovej Symphony in F sharp z vydavateľstva Chandos v interpretácii orchestra Sinfonia of London pod vedením Johna Wilsona. Ako napísala v recenzii Jessica Duchen, konečne má toto dielo z roku 1954 nahrávku, ktorú si zaslúži.

Album klavírnych koncertov Antonína Dvořáka a Bohuslava Martinů, ktoré nahral popredný český klavirista Ivo Kahánek a Bamberg Symphony Orchestra pod taktovkou českého dirigenta Jakuba Hrůšu, sa stalo najlepšou koncertnou nahrávkou v kategórii Concerto Award (Jakub Hrůša dirigoval aj záznam Barberovej opery Vanessa, ktorú porota BBC Music Magazine Awards 2020 ocenila ako DVD roka).

video

„Mám obrovskou radost z toho, že česká hudba byla přijata s takovým nadšením. Získat cenu je docela složité – nejprve musíte obdržet skvělou recenzi, v našem případě bylo CD označeno za „Nahrávku měsíce“, pak vás musí odborná komise BBC vybrat z několika set CD do finální nominace mezi poslední tři nahrávky. Teprve mezi nimi hlasují posluchači z celého světa online formulářem,“ uviedol Ivo Kahánek, ktorý získal ocenenie v histórii BBC Music Magazine Awards ako vôbec prvý český sólista. „Bohužel jsme kvůli pandemii COVIDU 19 nemohli s Jakubem Hrůšou osobně absolvovat slavnostní předávání cen, ceremoniál proběhl pouze online na webu classical-music.com.“

Úspešný album, ktorý obsahuje Klavírny koncert g moll op. 33 od Antonína Dvořáka z roku 1876 a Klavírny koncert č. 4 „Inkantace“ H 358 od Bohuslava Martinů z roku 1956, získal viacero ocenení či pozitívnych hodnotení doma i v zahraničí (BBC Radio 3 Disc of the Week; BBC Music Magazine Recording of the Month; Choix de Classique HD; Album der Woche, BR Klassik; Choc de Classica). Album ocenil vo svojej recenzii aj časopis Gramophone a vianočné číslo BBC Music Magazine 2019 odporučilo Kahánkov album ako Nahrávku mesiaca.

video
Teaser z nahrávania albumu

Ivo Kahánek je potešený aj tým, že cena prišla práve v čase, kedy je ocenenie pre každého českého hudobníka mimoriadnym zadosťučinením: „Potvrzuje, jak důležité právě pro Českou republiku je pěstovat umění i v komplikovaných časech, kdy se mnohým zdá, že kultura je až to poslední, na co by peníze měly jít. Přitom hudebníci reprezentují české kulturní bohatství po celém světě, podobně jako například úspěšní sportovci. Věřím, že v budoucnu budou koncerty klasické hudby jednou z věcí, které pomohou rozproudit cestovní ruch a s ním i celou navázanou ekonomickou mašinerii. Rád bych zdůraznil i to, že my hudebníci zdaleka jen nestojíme s nataženou rukou. Za poslední dva měsíce se odehrálo např. spousta online koncertů, jejichž výtěžek neputoval na konta účinkujících, nýbrž v drtivé většině na dobročinné účely – ve prospěch lékařů, seniorů a dalších potřebných. Kromě toho je samozřejmě jakákoli kvalitní hudba jednou z věcí, která může i v těžkých časech pomoci udržet si duševní pohodu a optimismus.“

Ivo Kahánek patrí medzi najlepších českých klaviristov súčasnosti. Je absolútnym víťazom súťaže Pražskej jari 2004, za sebou má množstvo úspešných vystúpení: s BBC Symphony Orchestra na BBC Proms, v londýnskej Wigmore Hall s Pavel Haas Quartet alebo s Berlínskou filharmóniou pod vedením Sira Simona Rattla a mnoho ďalších. V roku 2019 absolvoval, okrem iného, aj koncertné cesty do Nemecka, Portugalska, Mexika, Švajčiarska, Poľska a ďalších krajín. V Českej republike je častým hosťom koncertov a renomovaných festivalov.

V kategórii komorných nahrávok Chamber Award cenu získalo CD vydavateľstva Alpha Classsics Veress, Bartók, na ktorom je zaznamenané Sláčikové trio Sándora Veressa a Klavírne kvinteto Bélu Bartóka. CD nahrala zostava Barnabás Kelemen, Vilde Frang (husle), Katalin Kokas (viola), Nicolas Altstaedt (violončelo), Alexander Lonquich (klavír).

video

CD album vydavateľstva Delphian s nahrávkou skladby The Passion of our Lord Jesus Christ od súčasného anglického skladateľa Gabriela Jacksona získal ocenenie v zborovej kategórii Choral Award. Na nahrávke skladby o prastarom príbehu Kristovej zrady a ukrižovania, prepletenom s biblickým rozprávaním, anglickou poéziou a latinskými hymnami, sa spolu so zborom Choir of Merton College z Oxfordu predstavili Emma Tring (soprán) a Guy Cutting (tenor), hral orchester Oxford Contemporary Sinfonia pod vedením Benjamina Nicholasa.

Odbornú porotu v kategórii vokálnej interpretácie Vocal Award zaujal tenorista Nicky Spence v cykle Zápisník zmizelého na nahrávke Janáček z dielne vydavateľstva Hyperion. Nahrávka zaznamenáva tri Janáčkové piesňové cykly – Zápisník zmizelého (cyklus piesní pre tenor, alt, tri ženské hlasy a klavír), cyklus Říkadla (osem piesní pre jeden až tri mezzosoprány, klarinet a klavír na texty českých a moravských riekaniek) a cyklus Moravská lidová poezie v písních (úprava ľudových piesní pre hlas a klavír). Spolu s Nickym Spencerom sa na nahrávke Janáček predstavili Václava Housková (mezzosoprán), Julius Drake (klavír) a Victoria Samek (klarinet).

video

Najlepším inštrumentálnym albumom sa v kategórii Instrumental Award podľa časopisu BBC Music Magazine stala nahrávka Šostakovičových skladieb koncertného klaviristu Andreya Gugnina z vydavateľstva Hyperion. Nahrávka obsahuje Šostakovičove Klavírne sonáty č. 1 a 2 a 24 klavírnych prelúdií Op. 34.

Porota BBC Music Magazine Awards udelila aj cenu Premiere Award, ktorú získal súčasný mladý skladateľ Edmund Finnis za svoj debutový album The Air, Turning. CD novinka zaznamenáva živú nahrávku titulnej skladby v interpretácii BBC Scottish Symphony Orchestra, ale aj dielo pre sólové husle s ozvenou Elsewhere, a kompozíciu plynúcu v paralelných melodických líniách Parallel Colour napísanú pre orchester rozdelený na dve časti. Na nahrávke z vydavateľstva NMC účinkujú Eloisa-Fleur Thorn, Benjamin Bellman (husle), Mark Simpson (klarinet), Víkingur Ólafsson (klavír), BBC Scottish Symphony Orchestra, Birmingham Contemporary Music Group, London Contemporary Orchestra, Britten Sinfonia, dirigovali Ilan Volkov, Richard Baker a Andrew Gourlay.

Víťazom kategórie DVD Award sa stal záznam inscenácie opery Vanessa od amerického skladateľa Samuela Barbera z festivalu v anglickom Glyndebourne v roku 2018. Na ocenenom DVD sa v inscenácii anglického režiséra Keitha Warnera predstavili Emma Bell (Vanessa), Virginie Verrez (Erika), Edgaras Montvidas (Anatol), Rosalind Plowright (Stará barónka), The Glyndebourne Chorus, London Philharmonic Orchestra, dirigoval český dirigent Jakub Hrůša.

video

Barberova opera Vanessa, v svetovej premiére uvedená v roku 1958 na javisku newyorskej Metropolitnej opery, rozpráva tragický domáci príbeh zameraný na postavu Vanessy, ktorá strávi 20 rokov čakaním na návrat svojho bývalého milenca Anatola.

BBC Music Magazine si pravidelne všíma aj nové tváre a v kategórii Newcomer Award bola mladá huslistka Elicia Silverstein vyhlásená za nováčika roka. Pozornosť si vyslúžila svojim debutovým CD albumom The Dreams and Fables I Fashion (vydavateľstvo Rubicon), ktorý spája barokové majstrovské diela s experimentálnejšími dielami 20. storočia.

Osobnosťou roka sa v rámci BBC Music Magazine Awards stala americká mezzosopranistka Jamie Barton. Zažila triumfálny rok – objavila sa na koncerte Last Night of the Proms a debutovala v titulnej role Gluckovho Orfea v Metropolitnej opere New York. Stala sa hybnou silou zmien v opernom svete neúnavnou podporou rovnosti, rozmanitosti, a zviditeľňovaním týchto tém. Otvorene sa vyjadrovala k otázkam rozmanitosti telesnej hmotnosti a bisexuálneho výzoru spevákov na operných javiskách a koncertných pódiách.

video

Jamie Barton je už držiteľkou Vokálnej ceny BBC Music Magazine z roku 2018 za svoju debutovú nahrávku recitálového albumu All Who Wander z dielne vydavateľstva Delov, na ktorom mezzosopranistka zaznamenala diela Mahlera, Sibelia a Dvořáka.

Pripravil: Ľudovít Vongrej

Zdroj: TS, internet, BBC Music Magazine

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár