Pozvánka na opernú časť festivalu Zámocké hry zvolenské

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Banská Bystrica – Na 41. ročníku opernej časti festivalu Zámocké hry zvolenské sa predstavia domáci a zahraniční interpréti, brnenský operný súbor a paleta mladých vychádzajúcich operných hviezd. Na operný festival do Zvolena pozýva dramaturgička Štátnej opery v Banskej Bystrici Alžbeta Lukáčová.

Milí priatelia operného umenia!

Sme radi, že vás môžeme pozvať na podujatia, ktoré sú vyvrcholením aktuálnej opernej sezóny Štátnej opery. Už tradične to býva tak, že začiatkom leta smeruje všetka naša energia k opernému týždňu open-airového festivalu Zámocké hry zvolenské. Nie je to inak ani teraz. Pripravili sme pre vás program, ktorý ponúka operné lahôdky v podobe našej premiéry, málo hrané alebo úplne neznáme diela veľkých operných majstrov popri operných „trhákoch“ a koncert, v ktorom sa predstavia mladí speváci na profesionálnom festivale. Rada by som vás upozornila aspoň na štyri najväčšie a najzaujímavejšie podujatia:

Nenechajte si ujsť opernú premiéru Štátnej opery Lovci perál. Je to podmanivé dielo Georgesa Bizeta, dýchajúce exotikou. Má síce menšie spevácke obsadenie, no jeho party sú o to ťažšie a krajšie. Bude zaujímavé aj vizuálne − tím okolo režisérky Andrey Hlinkovej ho poňal s využitím prvkov výtvarného surrealizmu (22.6. 2014 o 20.00 h)

Prinášame ďalšiu slovenskú premiéru v koncertnom uvedení − je ňou opera Gioacchina Rossiniho Tancredi. Toto belcantové dielo nás oblaží virtuóznymi speváckymi eskapádami v podaní skvelých spevákov: slovenskej opernej hviezdy Jany Kurucovej,  Španielky Marioly Cantarero a ďalšieho Španiela Davida Alegreta. Hudobné naštudovanie Mariána Vacha je prísľubom vynikajúceho zážitku (27. 6. 2014 o 20.00 h).

Tak ako každý rok, i v počas tohto ročníka privítame na Zámockých hrách zvolenských hosťujúci operný súbor. Podobne ako minulý rok ním bude súbor Janáčkovho divadla v Brne s titulom Maria di Rohan skladateľa Gaetana Donizettiho v hlavnej úlohe s Ľubicou Vargicovou.  Ide o dielo v našom kultúrnom prostredí málo hrávané − no v dramaturgii festivalu o to zaujímavejšie (24. 6. 2014 p 20.00 h) .

Napokon vám odporúčam aj repertoárové dielo Štátnej opery – Verdiho Macbetha. Ten mal na minuloročnom festivale ZHZ premiéru, no tento rok ho uvedieme v exkluzívnom obsadení: ako Lady Macbeth uvidíme gruzínsku sopranistku žijúcu v Taliansku Iano Tamar, Macbetha stvárni Talian Vittorio Vitelli a v rolách Banca a Macduffa sa predstaví slovenská špička – Jozef Benci a Ľudovít Ludha (28. 6. 2014 o 20.00 h).

Pripravili sme pre vás letný týždeň zážitkov a verím, že aj kvalitného operného umenia. Preto: Dovidenia na Zvolenskom zámku!

                                                                                               Alžbeta Lukáčová, dramaturgička

 ZÁMOCKÉ HRY ZVOLENSKÉ sú najstarším plenérnym profesionálnym divadelným festivalom na Slovensku a jeho kontinuita nebola zatiaľ ani raz prerušená. Festival prešiel od svojho vzniku v roku 1974 viacerými zmenami: k činohernej časti festivalu pribudla časť operná, priestor na zámockom nádvorí sa postupne otvoril divadlám z celého Slovenska a od roku 1993 sú prizývané i zahraničné divadlá. Teraz nesie festival podtitul „medzinárodný letný divadelný a operný festival“. Koná sa každoročne v júni a je to bodka, ktorá ukončuje divadelnú sezónu. Z tejto rôznorodej ponuky si naozaj môže vybrať každý záujemca o divadelné umenie a fakt, že festival je každoročne bohato navštevovaný, to potvrdzuje. Veľký záujem býva samozrejme o zahraničné divadlá a ich predstavenia, ktoré by inak diváci nemali možnosť navštíviť.

Zvolenský zámok

Zvolenský zámok

ZÁMOCKÉ HRY ZVOLENSKÉ sú atraktívne prepojením na historický kolorit dejiska festivalu: Zvolenský zámok a  jeho nádvorie mávajú večer čo večer pod nočnou oblohou neopakovateľnú atmosféru, ktorá ozvláštni každé predstavenie a je neobvyklou skúsenosťou aj pre hosťujúce súbory. Mnohé z nich sa preto na tento festival opakovane radi vracajú. Návštevníci festivalu majú cez deň možnosť prehliadnuť si výstavy a expozície Zvolenského zámku. Vnútorné priestory Zvolenského zámku, napríklad Kazetová sieň alebo Stĺpová sieň, poskytujú priestor komornejším predstaveniam festivalu.

Riaditeľom a dramaturgom festivalu je vynikajúci slovenský teatrológ Jaroslav Blaho, ktorému v novembri 2013 udelil Literárny fond Cenu za celoživotné dielo.

PROGRAM  OPERNEJ ČASTI  ZHZ  2014

22. – 28. júna 2014

Nedeľa 22. 6. 2014 o 20.00 hod.

G. Bizet: LOVCI PERÁL – premiéra opery

súbor ŠOBB

Nádvorie Zvolenského zámku

Lovci perál plagat

Hudobné naštudovanie a dirigent: Igor Bulla, réžia: Andrea Hlinková

Michaela Kušteková a. h. / Katarzyna Mackiewicz a. h., Dušan Šimo / Peter Malý a. h.,

Martin Popovič / Šimon Svitok, Ivan Zvarík / Ondrej Mráz a. h.

Spoluúčinkuje orchester, zbor a balet Štátnej opery.

Romantické dielo francúzskeho skladateľa popretkávané exotickými hudobnými motívmi. Príbeh dýchajúci neznámymi diaľkami je podfarbený romantickou i bratskou láskou plnou protikladov a dejových zvratov.        

Vstupné: I. miesto: 20,- €
II. miesto: 15,- €

* * *

Utorok 24. 6. 2014 o 20.00 hod.

G. Donizetti: MARIA DI ROHAN

prvé uvedenie na Slovensku

Janáčkova opera Národního divadla Brno

Nádvorie Zvolenského zámku

Ľubica Vargicová, Mária di Rohan, Janáčková opera Brno

Ľubica Vargicová, Mária di Rohan,
Janáčková opera Brno

Dirigent: Ondrej Olos, réžia: Barbara Klimo

V hlavných úlohách: Ľubica Vargicová, Veronika Hajnová, José Manuel, Jakub Kettner,.

Spoluúčinkuje orchester a zbor Janáčkovy opery Národního divadla Brno.

Operná dráma inšpirovaná divadelnou hrou „Un duel sous le Cardinal de Richelieu“ autorov Lockroya a Bandona mala premiéru vo Viedni v roku 1843. Spletitý príbeh sa odohráva vo Francúzsku v dobe vlády Ludvíka XIII., kde sa rozvíja tragicky sa končiace milostné dobrodružstvo vojvodkyne Marie di Rohan a grófa de Chalais.

Vstupné: I. miesto: 20,- €
                 II. miesto: 15,- €

* * *

Štvrtok 26. 6. 2014 o 18.00 hod.

MLADOSŤ NA ZÁMKU

Kráľovská sieň

Koncert mladých interpretov vokálneho umenia venovaný 150. výročiu narodenia Pietra Mascagniho, autora slávnej Sedliackej cti.

Vstupné: 6,- €

* * *

Piatok 27. 6. 2014 o 20.00 hod.

G. Rossini: TANCREDI slovenská premiéra!

(koncertné uvedenie opery)

Nádvorie Zvolenského zámku

Jana Kurucová foto: Anita Drobek

Jana Kurucová
foto: Anita Drobek

Hudobné naštudovanie a dirigent: Marián Vach, zbormajsterka: Iveta Popovičová

V hlavných úlohách: Jana Kurucová, Mariola Cantarero a David Alegret (Španielsko), Tomáš Šelc.

Spoluúčinkuje orchester a zbor Štátnej opery.

Heroická opera mladého Rosiniho, plná sviežeho elánu, je považovaná za jeden z kompozičných vrcholov belcanta. Dielom sa nesie ľúbostný príbeh, odohrávajúci sa na pozadí politického a rodinného konfliktu.

Vstupné: I. miesto: 15,- €

                 II. miesto: 10,- €

* * *

Sobota 28. 6. 2014 o 20.00 hod.

 G. Verdi: MACBETH

Nádvorie Zvolenského zámku

Scéna z opery Macbeth Štátna opera Banská Bystrica

Scéna z opery Macbeth
Štátna opera Banská Bystrica

Dirigent: Marián Vach, réžia: Peter Gábor

V hlavných úlohách: Iano Tamar a Vittorio Vitelli (Taliansko), Ľudovít Ludha, Jozef Benci.

Spoluúčinkuje orchester a zbor Štátnej opery.

Príbeh vladára, ktorého túžba po moci dovedie k sérii zločinov a tragickému koncu. Majstrovské Verdiho spracovanie známej Shakespearovej tragédie.

Dielo bude uvedené v talianskom jazyku so slovenskými titulkami.

Vstupné: I. miesto: 15,- €

                 II. miesto: 10,- €

Permanentka opernej časti ZHZ

1. miesto (IV. – X. rad)  56,70  €

Plagát na stiahnutie

Zmena programu vyhradená!

viac info a predpredaj vstupeniek na www.stateopera.sk

Pripravil: Ľudovít Vongrej

Zdroj: ŠOBB

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár