Pražské Národné divadlo hosťuje so Simonom Boccanegrom v Bratislave

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Pražské Národné divadlo sa po šiestich rokoch vracia na operné javisko Slovenského národného divadla – tento raz s inscenáciou svetoznámeho operného režiséra Davida Pountneya. Opera Giuseppe Verdiho Simon Boccanegra zaznie v nedeľu 8. júna 2014 v novej budove v Sále opery a baletu v rámci nultého ročníka medzinárodného divadelného festivalu SND Eurokontext.sk.

O nultom ročníku festivalu Eurokontext.sk

Nultý ročník medzinárodného divadelného festivalu divadiel V4 a vybraných partnerov z Európskej divadelnej konvencie (ETC) Eurokontext.sk 2014 ponúkne tridsaťsedem inscenácií s hosťami z deviatich krajín a šestnástich divadiel.

foto: facebook.com/eurokontext.sk ilustračné foto

foto: facebook.com/eurokontext.sk
ilustračné foto

Festival troch umeleckých druhov (činohra, opera, balet), ktoré zastrešuje najstaršie profesionálne divadlo na Slovensku – Slovenské národné divadlo – má charakter bienále a v rámci medzinárodných divadelných festivalov bude patriť k najväčším na Slovensku. Nadväzuje na úspech festivalu Eurothalia, tiež na už realizované dva ročníky Medzinárodného festivalu hudobného divadla, ktoré organizovala Opera SND v rokoch 2004 a 2006. V júni 2014 festival Eurokontext.sk výnimočne odštartujeme spoločne: festival hudobného a pohybového divadla potrvá od 5. 6. 2014 do 12. 6. 2014, festival činoherného divadla od 13. 6. 2014 do 24. 6. 2014. Druhý ročník činoherného festivalu sa bude konať v roku 2015 a následne pravidelne – v dvojročnom intervale.

Verdiho Simon Boccanegra v Bratislave

Jedným z hosťujúcich divadiel je Národné divadlo Praha, ktoré 8. júna v SND odohrá Verdiho operu Simon Boccanegra. V Bratislave sa v hlavných úlohách predstavia španielsky barytonista Luis Cansino ako Simon Boccanegra a Slovenka, úspešná sopranistka a členka umeleckého súboru Národného divadla Maria Kobielska ako Amelia Grimaldi.

Simon Boccanegra, ND Praha foto: Hana Smejkalová

Simon Boccanegra, ND Praha
foto: Hana Smejkalová

Britský režisér a umelecký šéf Waleskej národnej opery David Pountney je známy svojim veľmi pozitívnym vzťahom k českej opere – inscenáciou, ktorá ho katapultovala do medzinárodného operného sveta, bola Káťa Kabanová Leoša Janáčka. Do Prahy sa vlani vrátil po svojich úspešných produkciách –  v Štátnej opere Praha to bol v roku 2000 Vojak a tanečnica Bohuslava Martinů a v rokoch 2000 a 2001 pripravil pre pražské Národné divadlo ďalšiu Martinů operu Julietta a predovšetkým nezabudnuteľnú Čertovu stenu Bedřicha Smetanu.

Giuseppe Verdi skomponoval prvú verziu opery na objednávku Teatro La Fenice v Benátkach. Autorom libreta bol Francesco Maria Piave, s ktorým Verdi spolupracoval už na Macbethovi, La traviate a Rigolettovi. Akokoľvek, benátska premiéra 12. marca 1857 a hlavne následné uvedenie v milánskej Scale znamenalo pre nový kus operného génia neúspech. O viac než dvadsať rokov neskôr sa Simon Boccanegra predstavil v milánskej Scale opäť, tento raz však v prepracovanej úprave libretistu Arrigo Boita. Podnet k úpravám dal Verdiho nakladateľ Giulio Ricordi, a osvedčil tak svoj cit pre kvalitu. Opera zaznamenala nadšené prijatie a dodnes je považovaná za jedno z Verdiho majstrovských diel.

Dej, ktorý sa odohráva okolo roku 1350 v Janove a jeho okolí hovorí o politických a milostných bojoch dvoch znepriatelených strán, ktoré končí zmierením a svadbou, ale taktiež úkladnou vraždou hlavného hrdinu. Pražské Národné divadlo uviedlo Simona Boccanegru ako prvý titul práve končiacej opernej sezóny k 200. výročiu narodenia skladateľa Giuseppe Verdiho. Do pražského Národného divadla sa inscenácia opäť vráti v októbri a v novembri 2014.

 

Maria Kobielska (Amelia) Národné divadlo Praha foto: Hana Smejkalová

Maria Kobielska (Amelia)
Národné divadlo Praha
foto: Hana Smejkalová

Ako sme už spomínali, postavu Amelie Grimaldi stvárni slovenská sopranistka a členka umeleckého súboru Národného divadla Maria Kobielska. Rodáčka z Vranova nad Topľou spev absolvovala na Vysokej škole múzických umení v Bratislave, profesionálne začínala v Olomouci, neskôr v Štátnej opere Praha a od sezóny 2002/2003 je sólistkou Opery Národného divadla Praha. Pri tejto príležitosti nám sopranistka odpovedala na niekoľko otázok.

V SND nebudete spievať po prvýkrát, v akých postavách vás mohli vidieť diváci SND?
Moje prvé hosťovanie v SND bolo v opere G. Verdiho Rigoletto v role Gildy a potom sme s ND hosťovali v Bratislave s operou Predaná nevesta, kde som stvárnila Mařenku. Mrzí ma, že sa neuskutočnil náš ďalší plánovaný zájazd pred cca tromi rokmi s Rusalkou, ktorá je moja najobľúbenejšia rola a hlavne je naša Rusalka veľmi pekne inscenovaná režisérom Jiřím Heřmanom.

Tešíte sa na návštevu Bratislavy?
Veľmi sa teším na príležitosť zaspievať si v SND so súborom Národního divadla Ameliu-Mariu v opere Simon Boccanegra a verím, že sa divákom bude naša produkcia páčiť.

V máji tohto roku ste s brnenskou operou absolvovali úspešný zájazd v Ománe (Rusalka). Prezraďte našim čitateľom na čom v súčasnosti pracujete?

Po veľmi vydarenom hosťovaní práve s Rusalkou v Ománe a po koncertoch na Pražskej jari, ma čaká nádherná inscenácia Rusalky na otáčacom hľadisku v Českom Krumlove toto leto a následne štúdium role Helgy v opere Pád Arkuna v Národnom divadle a niekoľko koncertov u nás i v zahraničí.

Viac o sopranistke sa dozviete TU…

Giuseppe Verdi: Simon Boccanegra
inscenácia Národného divadla Praha
8. júna 2014
sála opera a baletu SND

 

Realizačný tím

Hudobné naštudovanie: Jaroslav Kyzlink
Dirigent: Jaroslav Kyzlink
Réžia: David Pountney
Scéna: Ralph Koltai
Kostýmy: Sue Willmington
Svetelný dizajn: Daniel Tesař
Zbormajster: Pavel Vaněk

Obsadenie

Simon Boccanegra: Luis Cansino
Paolo Albani: Ivan Kusnjer
Maria Boccanegra – Amelia: Maria Kobielska
Jacopo Fiesco: Jiří Sulženko
Gabriele Adorno: Rafael Alvarez
Pietro: Aleš Hendrych
Kapitán lukostrelcov: Václav Lemberk
Améliina slúžka: Radka Černíková

Účinkuje zbor a orchester Národného divadla Praha.

Dĺžka predstavenia: 2 hodiny 40 minút s prestávkou

Ceny vstupeniek: 35 €, 20 €, 15 € a 10 €

Simon_Boccanegra_vizual

Viac informácii o festivale nájdete na

www.eurokontext.sk

Pripravil: Ľudovít Vongrej

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár