Pražské Národné divadlo uvedie na Eurokontexte v SND Massenetovho Werthera

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Praha/Bratislava – Na opernej prehliadke Medzinárodného divadelného festivalu Slovenského národného divadla v Bratislave „Eurokontext“ uvedie v nedeľu 17. júna o 18:00 h. pražské Národné divadlo operu Julesa Masseneta Werther. V titulnej postave úspešnej inscenácie vynikajúceho európskeho operného režiséra Willyho Deckera sa predstaví slovenský tenorista Peter Berger.

(reklamný text článku dodalo Národné divadlo Praha)

Do repertoáru pražského Národného divadla sa Werther vrátil v júni 2018 po takmer osemdesiatich rokoch od inscenácie uvádzanej v rokoch 1927 – 1939, aby znovu pripomenul, prečo patrí k najúspešnejším dielam francúzskej opernej literatúry. Súčasná inscenácia svetoznámeho nemeckého operného režiséra Willyho Deckera mala svoju premiéru v roku 1996 v Het Muziektheater (Nederlandse Opera) v Amsterdame. Následne bola s veľkým úspechom naštudovaná v divadlách v Oper Frankfurt, Opéra Lyon, Teatro dell’Opera v Ríme a Gran Teatre del Liceu v Barcelone. Hudobného naštudovania v Národnom divadle Praha sa ujal umelecký riaditeľ Opery Národného divadla Petr Kofroň, réžie pražského naštudovania Stefan Heinrichs, ktorý v minulosti pripravil revival inscenácie i v ďalších operných domoch v zahraničí. Autorom scény a kostýmov je nemecký scénograf Wolfgang Gussmann. Výtvarné poňatie je situované na koniec 19. storočia v žlto-modrej farebnej kombinácii symbolizujúcej románového Werthera.

Jules Massenet: Werther, Národné divadlo Praha, 2018,
Štěpánka Pučálková (Charlotta), Slávka Zámečníková (Sofia), Peter Berger (Werther),
foto: Patrik Borecký

V hlavnej úlohe Werthera sa na Eurokontexte v SND predstaví tenorista Peter Berger. Dielo obsahuje i jednu z najznámejších tenorových árií Pourquoi me réveiller. Tá sa považuje skúšku schopností každého tenoristu, ktorý sa s danou rolou stretne. Preslávili sa ňou napr. Luciano Pavarotti, Jonas Kaufmann alebo Juan Diego Flórez. Peter Berger v tejto inscenácii ako Werther debutuje a jeho interpretácia tejto árie i celej roly je pozoruhodná. Štěpánka Pučálková sa predstaví v úlohe Charlotty, Jiří Brückler stvárňuje Alberta a Slávka Zámečníková, mladá laureátka medzinárodnej speváckej súťaže v Karlových Varoch debutuje na scéne Národného divadla v úlohe Sophie.

Opera Werther je vrcholným dielom romantizmu a jej predlohou je slávne dielo Johanna Wolfganga Goetha Utrpenie mladého Werthera. Román o nešťastnej láske vo forme listov z roku 1774 sa stal hneď po svojom vydaní kultovou knihou obľúbenou medzi mnohými generáciami. Libreto stvárňuje vášnivú lásku Werthera k Charlotte a zdôrazňuje jej vnútorný konflikt medzi vedomím zodpovednosti (Albert) a pocitom lásky (Werther). Vizuálne abstraktná a efektná scéna Wolfganga Gussmanna a inscenačná interpretácia Willyho Deckera rozkrývajú témy rezonujúce aj v súčasnej dobe, a to rozpor medzi nespútanými túžbami jedinca a zažitými konvenciami, medzi slobodou ducha a spoločenskými tabu aj medzi partnerskou vášňou a sociálnou spútanosťou.

J. Massenet: Werther, Národné divadlo Praha, 2018,
foto: Patrik Borecký

„Massenetova opera Werther mala premiéru na scéne Národného divadla v Prahe iba pred pár dňami a teší nás, že po tak krátkej dobe máme možnosť túto pražskú opernú novinku uviesť taktiež na festivale Eurokontext v Bratislave. Skvelá inscenácia Willyho Deckera žala úspechy už na mnohých zahraničných operných scénach. Je to atraktívny, romantický titul s hudbou, ktorá upúta svojou farebnou orchestráciou a melodickosťou. Orchester Národného divadla operu naštudoval pod vedením dirigenta a umeleckého riaditeľa Petra Kofroňa. V hlavných  úlohách sa v Bratislave predstavia mladí sólisti, ktorí s operou Werther stretli po prvýkrát  vo svojej kariére a naozaj stojí za to túto inscenáciu v ich podaní vidieť a počuť.“ uviedla k hosťovaniu Silvia Hroncová, riaditeľka Opery Národného divadla a Štátnej Opery v Prahe.

Hosťujúce predstavenie Národného divadla Praha v Bratislave sa uskutoční v nedeľu 17. júna 2018 o 18:00 h v novej budove SND.

Medzinárodný divadelný festival Eurokontext, ktorý organizuje Slovenské národné divadlo v Bratislave, patrí medzi najvýznamnejšie divadelné udalosti roka. Diváci sa môžu tešiť na to najlepšie z európskej opernej a baletnej scény. Vstupenky na predstavenia Eurokontextu je možné zakúpiť v pokladniciach SND alebo online cez stránku www.eurokontext.sk.

Najbližšou ďalšou opernou premiérou pražského Národného divadla bude Verdiho Nabucco v réžii Josého Curu 28. a 29. júna 2018.

www.narodni-divadlo.cz

Informovala: Kateřina Motlová, PR ND Praha

PR článok

článok aktualizovaný

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár