Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

17. augusta 2023 redakcia Sezóna 2022/2023

Prečo stále bojujeme o spálenú zem? Veľkolepá Suchoňova dráma Svätopluk otvorí novú divadelnú sezónu v SND

E. Suchoň: Svätopluk, Opera SND, 2023, Peter Mikuláš (Svätopluk), Daniel Čapkovič (Mojmír), Ondrej Šaling (Svätopluk mladší), zbor Opery SND, foto: Marek Olbrzymek
Veľkosť písma
A
A
A
Opera Slovenského národného divadla otvorí svoju 104. divadelnú sezónu hudobnou drámou najvýznamnejšieho slovenského skladateľa Eugena Suchoňa. Operný opus Svätopluk v titulnej role s Petrom Mikulášom uvedie SND symbolicky na Deň Ústavy Slovenskej republiky – 1. septembra a potom ešte v nedeľu 3. septembra 2023.

(PR článok, SND)

Nezmyselný boj o moc

Príbeh o najmocnejšom vládcovi Veľkomoravskej ríše v hudobnom naštudovaní Martina Leginusa sa môže podľa režiséra opernej inscenácie Romana Poláka rovnať Shakespearovým drámam.

Libreto opery Svätopluk má až shakespearovské rozmery. Je to príbeh o zhubnom mechanizme moci, metafora o nekonečnom boji o moc, ktorý sa ťahá takmer kontinuálne celými ľudskými dejinami,“ približuje vnímanie Svätopluka režisér Roman Polák.

Inscenácia v jeho ponímaní je drámou panovníka na pozadí mocenských zápasov, obrazom toho, aký je boj o moc krutý a nezmyselný, nech sa odohráva v akomkoľvek čase.

E. Suchoň: Svätopluk, Opera SND, 2023, Peter Mikuláš (Svätopluk), Tomáš Juhás (Záboj), foto: Marek Olbrzymek

Libreto vzniklo podľa drámy Kráľ Svätopluk Ivana Stodolu. Spolu s dramatikom sa na ňom podieľal aj sám skladateľ a na pomoc si prizvali dramaturgičku Jelu Krčméry-Vrteľovú. Vytvorili príbeh, ktorý Suchoň ozdobil výnimočnou hudbou.

Svätopluk je veľké hudobné plátno s geniálnou inštrumentáciou a strhujúcou hudobnou matériou. Jeho partitúra je mimoriadne komplexná od rytmicko-temperamentných scén v pohanskom obraze až po intímne monológy jednotlivých postáv, vášnivé scény, ale aj tanečné scény v tanci masiek. Je to naozaj partitúra výnimočných kvalít, ale vyžaduje si aj interpretov výnimočných schopností,“ hovorí s nadšením o Suchoňovej hudbe dirigent Martin Leginus.

video

Fantastický Peter Mikuláš

V hlavnej úlohe starnúceho panovníka sa predstaví Peter Mikuláš, jeho najprefíkanejšiu protivníčku stvárni sopranistka Jolana Fogašová. V postavách Svätoplukových synov diváci uvidia Ondreja Šalinga a Daniela Čapkoviča.

Je neskutočné, že Peter Mikuláš spieva úlohu Svätopluka na vynikajúcej úrovni už takmer 40 rokov. Pre mňa je to priam anatomický úkaz – po 40 rokoch kontaktu s touto nesmierne exponovanou úlohou ju spievať na takej úrovni, na akej ju spieva on,“ vyzdvihuje kvality Petra Mikuláša dirigent Martin Leginus.

Režisér Polák dej opery zbavil času, zasadil ho do prostredia starej, opustenej fabriky. Boj o moc sa v jej priestoroch môže odohrávať pred tisíc rokmi, pred storočím, ale pokojne aj dnes či v budúcnosti.

E. Suchoň: Svätopluk, Opera SND, 2023, Jolana Fogašová (Ľutomíra), Tomáš Juhás (Záboj), foto: Marek Olbrzymek
E. Suchoň: Svätopluk, Opera SND, 2023, foto: Marek Olbrzymek

V princípe som pri vzniku inscenácie Romana Poláka na Veľkú Moravu myslel málokedy. Polák operu zasadil do vopred neidentifikovaného časového priestoru. Odohráva sa v nejakom časopriestore. Možno v súčasnosti a možno v budúcnosti. A funguje to, lebo príbeh je univerzálny. Boj o moc na spálenej zemi. Polák v plnej nahote odkryl tento nezmyslený boj a vyvoláva v nás otázky – prečo vlastne bojujeme o zem, v ktorej už nič nie je?“ objasňuje Leginus.

Zmyslom tejto hry a opery v dnešnom svete nie je rekognoskovať minulosť, ale varovať pred súčasnosťou. Stará fabrika je zničený svet, v ktorom žijeme. A v tomto svete sú ľudia, ktorí sú oblečení v kostýmoch, ktoré môžu byť z minulosti, ale rovnako môžu byť súčasné až nadčasové. A nad tým všetkým sú výtvarné objekty, ktoré nám hovoria, že sa to môže odohrávať v akejkoľvek dobe, aj v dobe po skončení nášho sveta,“ dodáva Polák.

Prečítajte si tiež:
Peter Štilicha: Prípravu na tvorbu opery Svätopluk zobral Eugen Suchoň veľmi zodpovedne
Profesor Martin Homza: Poetika libreta Suchoňovho Svätopluka nie je ďaleko od historických reálií
Slovenská Libuša alebo Svätopluk v Slovenskom národnom divadle
Pred 60 rokmi SND uviedlo svetovú premiéru Suchoňovej opery Svätopluk
Slovenské národné divadlo uvádza premiéru národnej opery Svätopluk od Eugena Suchoňa

Kostýmy do Svätopluka navrhol talentovaný módny dizajnér Pavol Dendis. Ponuka spolupracovať na veľkej opernej produkcii bola preňho výzvou. Do Svätopluka sa spolu ušilo viac ako 300 kostýmov, na ktorých pracoval celý tím remeselníkov v Umelecko-dekoračných dielňach SND.

E. Suchoň: Svätopluk, Opera SND, 2023, Daniel Čapkovič (Mojmír), Peter Mikuláš (Svätopluk), Ondrej Šaling (Svätopluk mladší), Peter Račko (Predslav), zbor Opery SND, foto: Marek Olbrzymek

Vo svete módy ľudia oslovia dizajnéra kvôli jeho estetike a kvôli tomu, že vedia, čo robí, páči sa im to a chcú veci práve od neho. V divadle je to iné. Tam herci, speváci, tanečníci prídu do styku s niekým, kto má svoju predstavu o kostýme, ale im sa to práve nemusí páčiť. Vtedy prichádzajú aj také momenty, v ktorých musíme hľadať kompromisy,“ približuje Pavol Dendis svoju skúsenosť s opernou produkciou.

Vstupenky na predstavenia Svätopluka, ktoré 1. a 3. septembra otvoria 104. divadelnú sezónu v SND, sú už v predaji.

PR článok, text © Opera SND | www.snd.sk

video

Zdieľať:

O autorovi

redakcia
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

P. I. Čajkovskij: Panna orleánská
Deutsche Oper am Rhein
záznam predstavenia z augusta 2023
dirigent: V. Alekseenok, réžia: E. Stöppler
hrajú: M. Kataeva, S. Luttinen, A. Nesterenko, S. Khomov, L. Fatyol T. Grümbel, E. Abdulla, R. Šveda, B. Pop...
viac info TU...