Pred 10 rokmi zomrela operná speváčka Yvetta Tannenbergerová

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
V tomto roku si pripomíname desiate výročie smutnej udalosti, kedy nás 17. júla 2012 vo veku 43 rokov navždy opustila slovenská operná speváčka Yvetta Tannenbergerová. Jej mladý život, ako aj úspešne rozbehnutú medzinárodnú umeleckú dráhu, neľútostne ukončilo onkologické ochorenie. Smutnú správu pred 10 rokmi oznámil jej partner a kolega Radek Krejčí „Zomrela na Slovensku, na chalupe u maminky“.

Yvetta Tannenbergerová sa narodila 8. decembra 1968 v Bratislave do hudobníckej rodiny. Jej stará mama Mária Vlková-Smutná vyučovala spev, mama bola huslistka a otec violončelista. Štúdium operného spevu absolvovala na konzervatóriu v Bratislave u Prof. Zlatice Livorovej. Víťazka Medzinárodnej spevácke súťaži Mikuláša Schneidera-Trnavského (1990) sa vokálne zdokonaľovala aj na kurzoch u Kerstin Meyerovej či Ileany Cotrubasovej a absolvovala konzultácie u svetoznámej Mirelly Freni, s ktorom účinkovala aj v Čajkovského Pikovej dáme vo Viedni. V speve sa zdokonaľovala aj v Taliansku u Paola De Napoliho.

V roku 1989 nastúpila ako štipendistka do operného štúdia berlínskej Štátnej opery a o rok neskôr sa stala členkou Viedenskej štátnej opery, kde účinkovala v desiatich inscenáciách (Baal, Žena bez tieňa, Elektra, Čarovná flauta, Figarova svadba, Ifigénia v Tauride, Nápoj lásky, Parsifal, Piková dáma a Rusalka po boku našej Gabriely Beňačkovej).

Yvetta Tannenbergerová (1968 – 2012), zdroj foto: wikipedia

Slovenskí diváci ju mali možnosť uzrieť na scéne Opery Slovenského národného divadla, kde stvárnila jedného z troch chlapcov v Mozartovej Čarovnej flaute, Grófku vo Figarovej svadbe, Ellen Orford v Brittenovom Petrovi Grimesovi či Violettu vo Verdiho La Traviate. Ako Micaëla z Bizetovej Carmen sa predstavila aj na Zámockých hrách zvolenských v inscenácii banskobystrickej Štátnej opery. Sopranistka vystúpila aj na koncertnom pódiu Slovenskej filharmónie.

Od roku 1993 pôsobila ako umelkyňa na voľnej nohe. Hosťovala v Brne, Prahe, Ostrave, Düsseldorfe, Duisburgu, Berlíne, Lisabone, Aténach, Osle či v Tokiu…

Z významnejších operných kreácií spomeňme hlavnú rolu v Rossiniho La Scala di Seta (Hodvábny rebrík) na festivale Tibora Vargu vo Švajčiarsku, Janáčkovu Líšku Bystroušku v Lisabone, Verdiho Janu z Arcu, ktorú stvárnila pod taktovkou kanadského dirigenta Tyrona Patersona či Violettu z Verdiho La traviaty, za ktorú bola v Čechách nominovaná na Cenu Thálie 2001.

Okrem už spomínaných operných postáv boli v jej repertoári aj Mozartova Donna Anna, Pamina aj Papagena, Rachel z Halévyho Židovky, Janáčkova Líška Bystrouška, Kristína i Karolka z Jenůfy, ale aj Olympia, Antonia i Giulietta z Offenbachových Hoffmannových poviedok, Oscar z Verdiho Maškarného bálu, Musetta z Pucciniho Bohémy, Norina z Donizettiho Dona Pasquala, Elvíra z Rossiniho Talianky v Alžíri, Lucia z Donizettiho Lucie di Lammermoor, Micaela z Bizetovej Carmen a ďalšie.

Z operetných postáv spievala napríklad Saffi zo Straussovho Cigánskeho baróna, Rosalindu z Netopiera, Lízu z Lehárovej Zeme úsmevov či Valencienne z Veselej vdovy, ktorú stvárnila vo francúzskom meste Lille. Záznam toho predstavenia odvysielal aj francúzsky rozhlas.

Koncertovala vo Viedni, v Bratislave, Prahe, Ostrave, Paríži, Bergene, Berlíne, Lisabone, Tokiu a mnohých ďalších mestách.

Yvetta Tannenbergerová zomrela 17. júla 2012 v Kokave nad Rimavicou a pochovaná je v Bratislave.

Pripravil: Ľudovít Vongrej

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár