Pred 90 rokmi sa narodil tenorista Andrej Kucharský

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Dňa 6. januára t.r. si pripomíname nedožité 90. narodeniny významného operného speváka, Andreja Kucharského. Bol sólistom Slovenského národného divadla a reprezentoval našu krajinu aj na zahraničných operných javiskách. Patril medzi najvýznamnejšie osobnosti slovenského operného umenia 20. storočia.

Andrej Kucharský sa narodil 6. januára 1932 v Žiline a hudbe sa venoval už od detstva. Vyrastal v rodine, ktorá mala k hudbe veľmi blízko (mama spievala a otec hral na husliach). Študoval na gymnáziu v Košiciach a zároveň navštevoval aj hodiny spevu u slávneho tenoristu Imricha Godina, ktorý bol v tom čase sólistom Štátneho divadla v Košiciach. Mal vzťah nielen k hudbe, ale aj k zvieratám a tak sa rozhodol pokračovať v štúdiu na Vysokej škole veterinárskej v Košiciach.

V metropole východu prvýkrát vstúpil aj na operné javisko, na ktorom stvárnil Vojtecha v Blodekovej opere V studni. Nakoniec sa rozhodol veterinu zanechať a začal študovať na Vysokej škole múzických umení v Bratislave opäť u prof. Imricha Godina. Bol jedným z prvých absolventov operného spevu na VŠMU. Andrej Kucharský bol víťazom viacerých medzinárodných speváckych súťaží a naskytla sa mu príležitosť študovať spev u svetoznámeho Tita Schipu na Accademia nazionale di Santa Cecilia v Ríme.

W. A. Mozart: Don Giovanni, Opera SND, 1956, Andrej Kucharský (Don Ottavio), foto: Gejza Podhorský / Archív SND

V roku 1956 sa stal sólistom Opery Slovenského národného divadla, kde debutoval postavou Lenského z Čajkovského opery Eugen Onegin. Na javisku našej prvej scény sa predstavil vo vyše tridsiatich postavách. Ich súpis si prečítate v článku dokumentaristky Eleny Blahovej z roku 2017 TU…

,,V čase nástupu do súboru bratislavskej opery bol však výsostne lyrickým tenoristom, ktorý priniesol „čerstvú krv do divadla, v ktorom vtedy kraľoval dr. Gustáv Papp ako dramatický tenor, Janko Blaho kombinoval ešte aj veľké úlohy s charakterovými postavičkami a kde v podstate buffo tenor Alexandra Baránka musel suplovať nedostatok lyrického tenoristu (napr. v Pucciniho operách). A vtedy prišiel absolvent operného spevu z Vysokej školy múzických umení, ktorý bol ako žiak povestného „výškara“ Imricha Godina ozdobou viacerých domácich operných inscenácií“ uviedol operný kritik Vladimír Blaho v článku Andrej Kucharský ako lyrický tenor

P. I. Čajkovskij: Eugen Onegin, Opera SND, 1963, Andrej Kucharský (Lenskij), foto: Jozef Vavro/Archív SND

Počas účinkovania v SND sa ako hosťujúci umelec predstavil na Sibíri v divadle opery a baletu v Novosibirsku. Tamojšie vedenie zaujal natoľko, že mu ponúklo angažmán, ktorý Andrej Kucharský prijal, a tak sa v rokoch 1961 – 1963 stal sólistom tohto divadla. V tomto období hosťoval aj na viacerých javiskách Sovietskeho zväzu.

Po návrate ešte dva roky účinkoval v SND ako interný sólista a následne od roku 1965 sa začala jeho ďalšia pozoruhodná medzinárodná kariéra (Klagenfurt, Salzburg, Stuttgart, Brusel, Amsterdam, Atény, Barcelona, Norimberg, Dortmund, Mainz, Berlín, Hamburg, Düsseldorf, Duisburg, Frankfurt, Kolín nad Rýnom, Kassel, Mannheim, Wiesbaden, Hannover, Darmstadt, Augsburg, Lyon, Paríž, Lièg, Marseille, Bordeaux, Teherán, Bregenz či Tokio). Bol stálym hosťom Bavorskej štátnej opery v Mníchove a až do roku 1987 aj stálym hosťom Slovenského národného divadla.

Časopis Hudobný život publikoval v 24. čísle ročníka 1974 pochvalné úryvky zo zahraničných kritík na premiéru Pucciniho Turandot v nemeckom Dortmunde: ,,…z celého ensemblu vynikol zvlášť Andrej Kucharský ako Kalaf. Vo svojom hlase spája hrdinský timbre a belcantovú krásu …“ (Ruhr Nachrichten, 23. 9. 1974), ,,…Andrej Kucharský bol so svojim žiarivým a svietiacim tenorom Kalafom od hlavy po päty.“ (Westdeutsche Allgemeine Zeitung, 23. 9. 1974), ,,…Ak z Turandot v podaní Joy Mclntyreovej vanie hrôza a chlad, Andrej Kucharský na krídlach talianskeho belkanta dokázal zmeniť podstatu rozprávkovej hrdinky a zapáliť búrlivo aplaudujúce publikum“ (Westfälische Rundschau, 23. 9. 1974).

M. P. Musorgskij: Boris Godunov, Opera SND, 1.10.1984, Andrej Kucharský (Grigorij), Jelena Obrazcovova (Marina Mníšková), foto: Anton Sládek

Jeho repertoár bol rozmanitý, tenorista spieval od lyrických až po dramatické postavy svetovej opernej literatúry. Pamätníci spomínajú aj na Kucharského stvárnenie Ondreja v Suchoňovej Krútňave, ktorého ako hosť stvárnil nielen na javisku Opery SND, ale tiež na premiére v Theater am Gärtnerplatz v Mníchove. Umelec úspešne pôsobil aj na koncertnom pódiu. Viac o hlase a jednotlivých kreáciách na bratislavskej scéne si prečítate v článku operného kritika a publicistu Vladimíra Blahu Andrej Kucharský ako lyrický tenor.

Andrej Kucharský sa venoval aj pedagogickej činnosti, vypracoval metodiku a osnovy výučby slovanského vokálneho prejavu, vyučoval aj na Vysokej hudobnej škole či na konzervatóriu Richarda Straussa v Mníchove. V Karlových Varoch založil Medzinárodné spevácke centrum. Svoje celoživotné spevácke skúsenosti zaznamenal aj v publikácii pre študentov a učiteľov spevu Krásný zpěv naší doby. Bol členom porôt viacerých speváckych súťaží.

E. Suchoň: Krútňava, Opera SND, 1978, Marta Nitranová (Katrena), Andrej Kucharský (Ondrej), foto: Archív SND

Jeho tenor je zaznamenaný na viacerých nahrávkach, z tých slovenských napríklad Elena Kittnarová, Andrej Kucharský, Jiří Hudec spievajú Operetné Melódie Gejzu Dusika ‎(1971), Operný Recitál Andreja Kucharského pod taktovkou Tibora Freša (1973) či LP platňa Andrej Kucharský, kde s dirigentom Ondrejom Lenárdom nahrali v roku 1984 operné árie.

Andrej Kucharský zomrel 17. januára 2010 vo veku 78 rokov v nemeckom meste Oberhaching.

Pripravil: Ľudovít Vongrej

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár