Bratislava – Séria koncertov agentúry Kapos v rámci cyklu Svetové operné hviezdy pokračuje koncertom svetoznámeho tenoristu Juana Diega Flóreza, ktorý sa uskutoční 10. februára 2016 v Bratislave. Agentúra Kapos spustila predpredaj vstupeniek, do konca augusta s výhodnejšou uvádzacou cenou.
Veľké divadlá sveta vnímajú Juana Diega Flóreza ako belcantového tenoristu par excellence. Jeho výrazný, ľahký a virtuózny spev robí z neho ideálneho interpreta Rossiniho, Donizettiho a Belliniho. Diváci a kritici oslavujú jeho predstavenia na najvýznamnejších medzinárodných operných scénach a koncertných pódiách. Milovníkov opery na Slovensku istotne poteší informácia, že tento svetoznámy umelec opäť zavíta do Bratislavy (prvýkrát zaspieval v Bratislave 3. februára 2011, v SND – koncert usporiadala agentúra Kapos), kde v sprievode orchestra Slovenskej filharmónie pod taktovkou Rastislava Štúra zaspieva celovečerný koncert.
Bratislavský koncert sa uskutoční 10. februára 2016 v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie. Agentúra Kapos spustila predpredaj vstupeniek, do konca augusta s výhodnejšou uvádzacou cenou.
Vstupenky si zakúpite v predpredaji TU…

foto: Decca, Josef Gallauer
Juan Diego Flórez sa narodil 13. januára 1973 v Lime. Spočiatku sa Juan Diego venoval rocku a popu, rovnako ako aj hudbe svojej rodnej krajiny. Študoval hudbu, písal vlastné piesne a organizoval koncerty v piano-baroch provincie Barranco (región Lima), ktoré navštevovali chlapci a dievčatá z jeho školy. V roku 1989 vyhral mladý spevák na prvom Speváckom festivale za mier, ktorý prenášala televízia po celom Peru.
Šťastie praje pripraveným
Juan Diego disponuje vrodenou flexibilitou a ľahkosťou v najvyšších tónoch, čo ho predurčuje na belcantový repertorár, najmä na Rossiniho opery. Známy je príbeh z roku 1996, ktorý sa stal kľúčovým v jeho profilácii. Juan Diego sa vybral do Bologne, aby predspieval na Rossiniho festivale v Pesare. Umelecký riaditeľ festivalu mu dal malú úlohu v opere Ricciardo e Zoraida. V lete Juan Diego prišiel na skúšky Ricciardo e Zoraida do Pesara. Krátko pred začiatkom festivalu tenorista, ktorý mal v Matilde di Shabran spievať hlavnú rolu Corradina, pre chorobu odriekol. Zúfalo hľadali náhradu, ale bolo to ťažké, pretože išlo o prakticky neznámu operu a veľmi ťažkú rolu, a navyše do premiéry zostávalo už len pár dní. Umelecký riaditeľ Luigi Ferrari ponúkol rolu len 23-ročnému Juanovi Diegovi Flórezovi. Mladý muž ju síce prijal, ale ukázal sa aj ako profesionál a vyžiadal si trochu času: Chcel si cez obednú prestávku pozrieť partitúru, aby sa rozhodol, či môže súhlasiť alebo nie. Juan Diego bol elektrizovaný a sotva sa dostal k jedeniu: Prečítal dve stránky, išiel k Ferrarimu a povedal ,,áno“.
Hneď sa začal zrýchlený skúšobný proces a Juana Diega za pár dní pripravili na premiéru. Mladý tenorista skúšal na javisku v ,,núdzovom režime“, asistenti a korepetítori ho všetko učili za pochodu. Napriek týmto podmienkam sa nakoniec vytúžená premiéra 13. augusta 1996 uskutočnila. Touto premiérou sa začala kariéra novej svetovej opernej hviezdy.
Od tohto okamihu sa pozornosť medzinárodných divadiel upriamila na mladého umelca, vrátane opernej svätyne par excellence – milánskej La Scaly. Odvtedy spieval Juan Diego Flórez vo všetkých dôležitých divadlách a koncertných sálach na svete. Medzi nimi sú Metropolitná opera v New Yorku, Lyrická opera v Chicagu, operné domy v Los Angeles a San Franciscu, Národná opera vo Washingtone, londýnska Kráľovská opera Covent Garden, festival Wexford, Viedenská štátna opera, Salzburský festival, Opéra de Paris, Konzerthaus a Musikverein vo Viedni, Festival de Radio France v Montpellier, Théâtre du Capitole de Toulouse, Théâtre des Champs-Élysées a Théâtre du Châtelet v Paríži, ako aj Teatro Real v Madride a Gran Teatre del Liceu v Barcelone. K tomu ešte patria Opera Bilbao, Maestranza v Seville, Las Palmas de Gran Canaria, Teatro Sao Carlos v Lisabone, milánska La Scala, Rossiniho festival v Pesare, Accademia di Santa Cecilia v Ríme, Teatro San Carlo v Neapole, Teatro Regio v Turíne, Teatro Verdi v Terste, Teatro Comunale v Bologni, rímska Opera, Teatro Massimo v Palerme, Maggio Musicale vo Florencii, Teatro Carlo Felice v Janove, Teatro Filarmonico vo Verone, Bavorská štátna opera v Mníchove, Nemecká opera v Berlíne, Drážďany Štátna opera a Opera v Zürichu, samozrejme pod taktovkami svetoznámych dirigentov.

foto: Decca, Josef Gallauer
Jeho repertoár zahŕňa viac oko tri desiatky opier: I Capuleti e i Montecchi, La Sonnambula a I Puritani od Belliniho; Alahor in Granata, Don Pasquale, Elisabetta, Nápoj lásky, Dcéra pluku a Maria Stuarda od Donizettiho; Armida a Orfeo ed Euridice od Glucka; Veselá vdova od Lehára; ; Il Tutore Burlato od Martína y Solear; L’Etoile du Nord od Meyerbeera; Mitridate od Mozarta; Nina ossia la Pazza per Amore od Paisiella; Gianni Schicchi od Pucciniho; Adelaide z Borgogne, Barbier zo Sevilly, Popoluška, Le Comte Ory, Talianka v Alžíri, Matilde di Shabran, Otello, Semiramide, Il Signor Bruschino, Cesta do Remeša a Želmíra od Rossiniho; Il Cappello di Paglia de Firenze od Rotu; Netopier od Johanna Straussa, ako aj Falstaff a Rigoletto od Verdiho.
Blízky vzťah k svojej rodnej krajine
Juan Diego udržiava blízky vzťah k svojej rodnej krajine, ktorá mu udelila najvyššie štátne vyznamenanie: Veľký kríž rádu El Sol del Perú. Jeho krajania si ho vážia natoľko, že napríklad jeho sobáš v roku 2008 vysluhoval kardinál Juan Luis Cipriani a obrad sa vtedy stal národnou udalosťou, odvysielaný v televízii.
Flórez založil v Peru nadáciu, ktorá má za cieľ na národnej úrovni vybudovať detské a mládežnícke orchestre a zbory. Projekt inšpirovaný venezuelským El Sistema je zameraný predovšetkým na ochranu mladých z najviac ohrozených častí obyvateľstva pred drogami, kriminalitou, vykorisťovaním a detskou prostitúciou.
Držiteľovi rôznych vyznamenaní a ocenení v roku 2006 udelili rakúske štátne občianstvo bez toho, aby sa musel vzdať peruánskeho občianstva.
K jeho koníčkom patrí futbal, tenis, varenie a komponovanie. Juan Diego Flórez vytvoril dve peruánske piesne huayños. Jeho Huayño Peruano Navideño uviedol v roku 2007 Symfonický orchester ORF a Viedenskí speváčikovia vo Viedni. Druhé huayño s názvom Santo vzniklo v roku 2009 pre rovnomenné CD. Skladbu uviedli aj na Vianočnom koncerte v Bratislave v roku 2013.
Pripravil: Ľudovít Vongrej
Zdroj: Kapos
Pridajte komentár
Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.