Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

12. mája 2016 Ľudovít Vongrej Sezóna 2015/2016

Predstavujeme program festivalu Dny nové opery Ostrava 2016

Divadlo Antonína Dvořáka Ostrava, foto: internet
Veľkosť písma
A
A
A
Ostrava – Ostrava je jediným mestom v České republike, kde sa koná festival súčasnej opery. NODO – New Opera Days Ostrava / Dny nové opery Ostrava uvedie v priebehu štyroch dní posledného júnového týždňa v kamenných divadlách i industriálnom priestore šesť nových predstavení. Pracujú na nich skladatelia a inscenačné tímy z Česka, Poľska, Veľkej Británie, Nemecka, USA a Iránu. Účinkujú speváci a dirigenti z Európy i USA a hráči medzinárodného orchestra Ostravská banda.


Organizátormi podujatia New Opera Days Ostrava / Dny nové opery Ostrava (NODO) Ostravské centrum novej hudby (OCNH) a Národní divadlo moravskoslezské. (OCNH) vzniklo v roku 2000 za účelom organizovania Ostravských dní – Inštitútu a Festivalu novej hudby, ktorý dava skladateľom, hudobníkom a muzikológom príležitosť pracovať s poprednými predstaviteľmi súčasnej hudby. V roku 2005 založilo OCNH medzinárodný komorný orchester Ostravská banda a od roku 2002 organizuje v spolupráci s Janáčkovou filharmóniou Ostrava mimoriadne koncerty. Od roku 2012 usporadúva OCNH v spolupráci s Národným divadlom moravskosliezským v Ostrave festival súčasnej opery NODO (New Opera Days Ostrava / Dny nové opery Ostrava). OCNH tiež vydáva odborné publikácie.

Tretie bienále festivalu New Opera Days Ostrava / Dny nové opery Ostrava (NODO) sa koná od 27. – 30. júna 2016 na štyroch miestach Ostravy: v Divadle Antonína Dvořáka, Divadle Jiřího Myrona, v Cooltouru na Černé louce a v Starých koupelnách v Dolnej oblasti Vítkovice. Program ročníka 2016 zahŕňa päť operných predstavení skladateľov z Českej republiky (Petr Cígler), Maďarska (György Ligeti), Veľkej Británie (Richard Ayres, profesor Konzervatória v Haagu), legendárneho skladateľa z Grécka/ Francúzska (Iannis Xenakis) a poľsko-iránskych partnerov (Martyna Kosecka a Idin Samimi Mofakham). Program ponúka aj dve svetové premiéry (Cígler a Kosecka/Mofakham), svetovú premiéru divadelnej verzie (Ayres) a dve české premiéry opier (Xenakis, Sciarrino).

27. júna

NODO budú zahájené v Starých koupelnách Provozu Hlubina v pondelok 27. júna o 19. hodine dvoma virtuóznymi vokálnymi skladbami Györgya Ligetiho Aventures a Nouvelles Aventures – pre troch spevákov a sedem hudobníkov. Ide o „antioperu“ odohrávajúcu sa vo vnútri hudby, dielo s dobrodružnými peripetiami imaginárnych osôb na imaginárnom javisku. Réžie sa ujme česko-nemecká umelkyňa Katharina Schmitt so svojim tímom. Spievajú hostia Štátnej opery v Berlíne: Lydia Brotherton, Lena Haselmann, Markus Hollop.

Lydia Brotherton
Lydia Brotherton

V druhej časti večera uvedieme svetovú premiéru „tanečnej opery“ Petra Kotíka William William s textami Williama Shakespeara, Pabla Picassa a Nathalie Babel. Čerstvú novinku česko – americký skladateľ napísal pre newyorské husľové duo String Noise, päť tanečníkov (choreografia Lucie Hayashi), troch spevákov a narátorku. Javiskové akcie sú tu postavené výhradne na tanci. Ústrednou témou sú nepredvídateľné zlomové životné situácie.

28. júna

Utorok 28. 6. bude patriť od 19. hod. svetovj premiére opery At the Waters of Lethé (Pri vodách Léthé) mladej tvorivej dvojice: iránskeho skladateľa Idina Samimi Mofakhama a poľskej libretistky a skladateľky Martyny Koseckej – rezidentov Inštitútu Ostravské dni. Ide o objednávku festivalu a ich prvé scénické dielo. V režijnom spracovaní Eweliny Grzechnik a Marty Gradzke bude Léthé „súdiť“ skutky piatich postáv. Spolu s otázkou Prečo?, ktorú opera nastoľuje ako svoju hlavnú tému, vyvstáva ešte druhá: Konal som správne? Uvádza sa v multižánrovom priestore Cooltour na Černé louce.

NODO banner 2

29. júna

V stredu 29. 6. budeme v Divadle Antonína Dvořáka svedkami dvoch opier (18:30 a 20:30). Večer začne svetovou premiérou opery mladého českého skladateľa a vedca Petra Cíglera Táhlý zvlněný pohyb podélného předmětu na libreto a v réžii dramatika a prekladateľa Petra Oda Macháčka a Divadla Kámen (objednávka festivalu NODO). Po opernej inscenácii skúmajúcej vzťahy medzi ženou, mužom a štrkáčom v ich spoločnom dome bude nasledovať melodráma anglického skladateľa žijúceho v Belgicku Richarda Ayresa No. 42 (In the Alps). Jeho hudba sa vyznačuje humorom, nadsádzkou, gejzírmi nápadov i precíznou prácou s orchestrom. Komický kus stojí na virtuóznom výstupe sopranistky Lydie Brotherton, trubkára Jánosa Elmauera i Ostravské bandy v role „hercov“. Operný žáner si po prvý raz vyskúša inscenačný tandem zo Studia Hrdinů – Jan Horák a Michal Pěchouček.

30. júna

Stvrtok 30. 6. bude patriť jednému z najvýraznejších povojnových skladateľov Iannisovi Xenakisovi a jeho na prevedenie mimoriadne náročnej opere Oresteia na motívy rovnomennej Aischylovej tragédie. Hudobná dráma, kde okrem hlavnej spevácky virtuóznej roly (barytonista Holger Falk), miešaného zboru (Canticum Ostrava) a detského zboru (Permoníček z Karvinej) budú hrať, a to doslova, tiež diváci. Vzniká pod inscenačným vedením tandemu Jiří Nekvasil a David Bazika.

Holger Falk, foto: Gert Mothes
Holger Falk,
foto: Gert Mothes

Kompletný program s obsadením nájdete TU…

NODO slúži rozvoju súčasnej opery a poskytuje zázemie a priestor pre tvorbu nových operných diel. Je tiež platformou pre produkciu už vytvorených súčasných opier, ktorých uvádzanie je často obmedzené prevádzkou repertoárových operných domov. NODO týmto čiastočne spláca dlh, ktorý má voči súčasnej opere česká hudobná scéna.

Usporiadateľom NODO je Ostravské centrum nové hudby a Národní divadlo moravskoslezské.  Hlavnú finančnú podporu poskytli Ministerstvo kultúry ČR, štatutárne mesto Ostrava a Moravskosliezsky kraj. Okrem príspevkov sponzorov a mecenášov granty poskytli české a zahraničné nadácie a inštitúcie.

viac na www.newmusicostrava.cz

Pripravil: Ľudovít Vongrej

Vstupenky

festivalová permanentka: 600 Kč / 350 Kč* (4 dni)

jednotlivé vstupné
27. 6.: 250 Kč / 150 Kč* (2 predstavenia)
28. 6.: 150 Kč / 100 Kč*
29. 6.: 300 Kč / 150 Kč* (2 predstavenia)
30. 6.: 200 Kč / 100 Kč*
* študenti, učitelia, seniori a držitelia preukazov ZŤP a ZŤP/P

online:
www.goout.cz

v Ostrave:
• predpredaj: Ostravský informační servis a Národní divadlo moravskoslezské
• na miestach konania v deň predstavenia

Zdieľať:

O autorovi

Ľudovít Vongrej
šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

Videozáznam tlačovej konferencie Národného divadla Košice k sezóne 2023/2024